Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kauza Gorila sa dostala do hodnotiacej správy OECD

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 20.03.2013

Kauza Gorila sa dostala aj do tretej hodnotiacej správy Slovenska, ktorú pripravila pracovná skupina OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných obchodných transakciách.
Kauza Gorila sa dostala do hodnotiacej správy OECD
Zdroj obrázku: Internet
 

Kauza Gorila sa dostala aj do tretej hodnotiacej správy Slovenska, ktorú pripravila pracovná skupina OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných obchodných transakciách. Hodnotenie uzavreli v júni minulého roka a jedno z odporúčaní priamo reaguje na kauzu.

Pracovná skupina odporúča Slovenskej republike podniknúť nevyhnutné kroky, ktoré zabezpečia, aby vyšetrovanie a trestné stíhanie prípadov zahraničného podplácania nebolo ovplyvnené ohľadmi na národnoekonomické záujmy, potenciálny účinok na vzťahy k iným štátom alebo na totožnosť dotknutých fyzických či právnických osôb. Oznámenia o zahraničnom podplácaní majú byť promptne vyšetrené a prípadne stíhané. Vláda dnes na svojej 52. schôdzi posúdi sumár opatrení, ktorými sa majú splniť odporúčania OECD, vyplývajúce z hodnotenia.

V súvislosti so spomínaným odporúčaním by mala generálna prokuratúra v spolupráci s ministerstvom vnútrom do konca mája preskúmať a identifikovať príčiny absencie prípadov korupcie v zahraničnoobchodných vzťahoch. Okrem toho majú posúdiť dodržiavanie kritérií nestrannosti a nezávislosti orgánov činných v trestnom konaní a odstrániť prípadné zistené nedostatky.

Podľa navrhovaných opatrení by mala vláda reagovať aj na najzávažnejšiu pripomienku pracovnej skupiny OECD, že na Slovensku už 12 rokov absentuje efektívna právna úprava trestnej zodpovednosti právnických osôb. Rezort spravodlivosti zrejme bude musieť ešte v prvom polroku tohto roka predložiť do legislatívneho procesu návrh právnej úpravy trestnej zodpovednosti firiem. OECD nepovažuje našu platnú právnu úpravu zodpovednosti právnických osôb v Trestnom zákone za efektívnu. Hodnotiaca správa ju v podstate označila za úpravu konfiškácií vo vzťahu k právnickým osobám a nie za zavedenie zodpovednosti právnickej osoby podľa trestného práva.

Kabinet má dnes na stole aj návrh spoločného rokovania predstaviteľov vlád Slovenska a Poľska, teda premiérov Roberta Fica a Donalda Tuska, v Poprade 27. marca. Premiéri budú okrem iného hovoriť aj o otázke spoločného usporiadania zimných olympijských hier (ZOH) v roku 2022. Po minuloročnom spoločnom zasadnutí vlád Slovenska a Českej republiky to bude druhé obdobné podujatie so susednou krajinou.

Organizovaná nelegálna migrácia a pašovanie tovaru sú naďalej hlavné hrozby pre spoločnú hranicu s Ukrajinou. Odhalenie podzemného tunela na presun tovaru svedčí o tom, že zločinecké zoskupenia majú neustále sofistikovanejšie formy. Upozorňuje na to správa o činnosti hlavného hraničného splnomocnenca Slovenskej republiky za rok 2012, ktorú dnes prerokuje vláda. Na oboch stranách hranice je záujem o spoločné slovensko-ukrajinské hliadky. Ich zavedenie by podporilo bezpečnosť a prehĺbenie vzájomnej dôvery na spoločnej štátnej hranici, zhodli sa hlavní hraniční splnomocnenci Slovenskej republiky a Ukrajiny ešte v novembri minulého roka. Dohodli sa na zrýchlení prípravy ich nasadenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Svetový módny bestseller.
pred 11 rokmi
Netrénujte v preplnenej posilňovni!
pred 10 rokmi
Zatiaľ čo čisto zoštíhľovacie diéty nemajú veľký zmysel, prečisťovacie kúry sledujú zdravé ciele: majú telu pomáhať pri samočistení.
pred 7 rokmi
Odkedy 30-ročná hviezda porodila, cíti sa krajšie ako kedykoľvek predtým.
pred 8 rokmi
Zelený zlobor Shrek sa v lete vrátil na plátna kín po štvrtý raz a po trochu mdlej trojke ukázal, že je ešte stále vo veľmi dobrej forme a to naozaj doslova.
pred 6 rokmi
Druhý skončil Mark Webber zo stajne Red Bull, trojicu najlepších doplnil jazdec Ferrari Fernando Alonso.
pred 4 rokmi
Výrazná nahrávka, ktorej dominuje rock a blues, ale celkom nenápadne a veľmi vkusne si Prokop na cestu pribalil aj niekoľko ďalších žánrov.
pred 7 rokmi
Tvorcovia obľúbených filmov Denník Bridget Jonesovej a Notting Hill prinášajú ďalší roztomilý film Láska nebeská.