Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kauza Gorila sa dostala do hodnotiacej správy OECD

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 20.03.2013

Kauza Gorila sa dostala aj do tretej hodnotiacej správy Slovenska, ktorú pripravila pracovná skupina OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných obchodných transakciách.
Kauza Gorila sa dostala do hodnotiacej správy OECD
Zdroj obrázku: Internet
 

Kauza Gorila sa dostala aj do tretej hodnotiacej správy Slovenska, ktorú pripravila pracovná skupina OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných obchodných transakciách. Hodnotenie uzavreli v júni minulého roka a jedno z odporúčaní priamo reaguje na kauzu.

Pracovná skupina odporúča Slovenskej republike podniknúť nevyhnutné kroky, ktoré zabezpečia, aby vyšetrovanie a trestné stíhanie prípadov zahraničného podplácania nebolo ovplyvnené ohľadmi na národnoekonomické záujmy, potenciálny účinok na vzťahy k iným štátom alebo na totožnosť dotknutých fyzických či právnických osôb. Oznámenia o zahraničnom podplácaní majú byť promptne vyšetrené a prípadne stíhané. Vláda dnes na svojej 52. schôdzi posúdi sumár opatrení, ktorými sa majú splniť odporúčania OECD, vyplývajúce z hodnotenia.

V súvislosti so spomínaným odporúčaním by mala generálna prokuratúra v spolupráci s ministerstvom vnútrom do konca mája preskúmať a identifikovať príčiny absencie prípadov korupcie v zahraničnoobchodných vzťahoch. Okrem toho majú posúdiť dodržiavanie kritérií nestrannosti a nezávislosti orgánov činných v trestnom konaní a odstrániť prípadné zistené nedostatky.

Podľa navrhovaných opatrení by mala vláda reagovať aj na najzávažnejšiu pripomienku pracovnej skupiny OECD, že na Slovensku už 12 rokov absentuje efektívna právna úprava trestnej zodpovednosti právnických osôb. Rezort spravodlivosti zrejme bude musieť ešte v prvom polroku tohto roka predložiť do legislatívneho procesu návrh právnej úpravy trestnej zodpovednosti firiem. OECD nepovažuje našu platnú právnu úpravu zodpovednosti právnických osôb v Trestnom zákone za efektívnu. Hodnotiaca správa ju v podstate označila za úpravu konfiškácií vo vzťahu k právnickým osobám a nie za zavedenie zodpovednosti právnickej osoby podľa trestného práva.

Kabinet má dnes na stole aj návrh spoločného rokovania predstaviteľov vlád Slovenska a Poľska, teda premiérov Roberta Fica a Donalda Tuska, v Poprade 27. marca. Premiéri budú okrem iného hovoriť aj o otázke spoločného usporiadania zimných olympijských hier (ZOH) v roku 2022. Po minuloročnom spoločnom zasadnutí vlád Slovenska a Českej republiky to bude druhé obdobné podujatie so susednou krajinou.

Organizovaná nelegálna migrácia a pašovanie tovaru sú naďalej hlavné hrozby pre spoločnú hranicu s Ukrajinou. Odhalenie podzemného tunela na presun tovaru svedčí o tom, že zločinecké zoskupenia majú neustále sofistikovanejšie formy. Upozorňuje na to správa o činnosti hlavného hraničného splnomocnenca Slovenskej republiky za rok 2012, ktorú dnes prerokuje vláda. Na oboch stranách hranice je záujem o spoločné slovensko-ukrajinské hliadky. Ich zavedenie by podporilo bezpečnosť a prehĺbenie vzájomnej dôvery na spoločnej štátnej hranici, zhodli sa hlavní hraniční splnomocnenci Slovenskej republiky a Ukrajiny ešte v novembri minulého roka. Dohodli sa na zrýchlení prípravy ich nasadenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Pražský výber vo svojom návrate pokračuje aj v roku 2013. Už v marci znovu pozve fanúšikov na koncerty v Plzni, Olomouci, Bratislave a v Prahe.
pred 6 rokmi
Sú to ešte len 3 mesiace, čo album Triumf rozšíril zoznam albumov v diskografii DFT, už sa ale môže pochváliť rovnakým počtom klipov.
pred 7 rokmi
Legendárneho amerického moderátora Larryho Kinga bude možné vo štvrtok stretnúť v uliciach Bratislavy.
pred 7 rokmi
Britského režiséra Nicolasa Roega londýnski filmoví kritici a kritičky poctia čestnou cenou Dilys Powell za jeho prínos filmovej tvorbe.
pred 4 rokmi
Analytická spoločnosť Gartner predpovedá, že výdavky na informačné technológie dosiahnu v roku 2014 celosvetovo 3,8 mld. USD.
pred 5 rokmi
Kniha The Cuckoo's Calling vyšla v apríli ako debut bývalého vojenského policajta Roberta Galbraitha, v skutočnosti ju napísala autorka Harryho Pottera.
pred 7 rokmi
Kniha duší je voľné pokračovanie úspešného bestselleru Knižnica mŕtvych od Glena Coopera.
pred 5 rokmi
Od mája do novembra roku 1990 nahrávala Bára Basiková v štúdiu Smetanovho divadla svoj prvý sólový album.