Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

K imunite sudcov sa vyjadria kolégiá

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.02.2013

K návrhu na zrušenie imunity sudcov majú do jedného mesiaca zaujať stanovisko kolégiá sudcovských rád jednotlivých súdov, rovnako sa touto otázkou budú zaoberať aj stavovské súdne organizácie.
K imunite sudcov sa vyjadria kolégiá
Zdroj obrázku: SXC/free
 

K návrhu na zrušenie imunity sudcov majú do jedného mesiaca zaujať stanovisko kolégiá sudcovských rád jednotlivých súdov, rovnako sa touto otázkou budú zaoberať aj stavovské súdne organizácie. Po zozbieraní stanovísk tému imunity sudcov prerokuje súdna rada. Rozhodla o tom dnes súdna rada.

„Súdna rada by si mala zabezpečiť stanoviská zo súdnych rád na jednotlivých súdoch, aby sme vedeli, aký názor má celý súdny zbor. Potom bude ľahšie preniesť stanovisko na pôdu parlamentu,“ uviedol Imrich Volkai s tým, že podobne postupovali aj pri otázke zmrazenia platov sudcov. Ľuboš Sádovský sa pripojil k Volkaiovmu návrhu s tým, že názor sudcov tak získa legitimitu.

Eduard Barány navrhol, aby súdna rada na zasadnutie, na ktorom bude rokovať o sudcovskej imunite, pozvala predsedu ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja. Barány zároveň zdôraznil, že pri diskusii o zrušení sudcovskej imunity sa hovorí o riešení neexistujúceho problému. „Nestretávame sa so zneužívaním tohto inštitútu, pokiaľ ide o súhlas ústavného súdu s vydávaním sudcov na trestné stíhanie,“ konštatoval Barány. Člen súdnej rady nemá pocit, že by ústavný súd prehnane chránil sudov.

„Mali by sme upozorniť na jednu vec, aby to bolo jasné aj verejnosti. Imunita poslanca a sudcu sa nedá porovnávať,“ argumentoval Igor Burger. Sudcovia sú podľa jeho slov dennodenne vystavení útokom ľudí. „Každý deň niekomu stúpime na kurie oko,“ dodal s tým, že ataky na sudcov sú potenciované inak ako voči iným ústavným činiteľom.

„Sudca je trestnoprávne stíhateľný, len sa dáva súhlas ústavného súdu,“ pripomenul Milan Ďurica.

Vládny Smer-SD pripomienkuje návrh na zrušenie sudcovskej imunity a predložiť ho chce v podobe, aby sa vylúčila akákoľvek hrozba účelového zneužitia straty trestnoprávnej imunity sudcov. Agentúre SITA to začiatkom februára potvrdil predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD), ktorý zodpovedá za prípravu návrhu. Návrh na zrušenie sudcovskej imunity má širokú podporu všetkých politických strán. Sudcom by po novom zostala tzv. funkčná imunita. Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková sa už skôr vyjadrila, že to znamená, že sudcovia by požívali imunitu pri výkone funkcie sudcu, nemohli by byť teda stíhaní za rozhodovaciu činnosť a za právny názor, ktorý vyjadria v rozhodnutí. Novela podľa Madeja predpokladá, že na súhlas s vydaním na trestné stíhanie sudcu sa už nebude vyžadovať súhlas ústavného súdu. Zároveň by sa malo uviesť do ústavy, že sudcu za rozhodovanie nebude možné trestne stíhať.

Predseda súdnej rady a najvyššieho súdu Štefan Harabin na dnešnom zasadnutí chýbal pre čerpanie dovolenky. Prednedávnom sa vyslovil, že súčasný model imunity sudcov je dobrý. "Imunita sudcov, to nie je výhoda sudcu, to nie je výsada sudcu, to je ústavné právo účastníka konania - procesnej strany na zákonného sudcu," povedal Harabin. Šéf súdnej rady sa totiž obáva možnosti účelových trestných stíhaní, ktorých cieľom by bolo dostať zákonného sudcu od prípadu preč. Ak by už ústavný súd nemusel dávať súhlas s vydaním na trestné stíhanie sudcu, mohla by podľa Harabina niektorá procesná strana súdneho sporu podať účelové trestné oznámenie, začne sa formálne trestné stíhanie a sudcu z konania dostanú preč.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Nesledujte susedov, zvlášť keď u nich vyčíňajú temné sily. Slávna hororová séria Paranormal Activity naberá druhý dych a za pomoci záberov amatérskej digitálnej kamery opäť uvádza divákov do hororového neba.
pred 17 rokmi
Vzájomné ovplyvnenie choroby a pohybu v žiadnej skupine ochorení nie je tak úzke, ako pri chorobách tráviaceho systému.
pred 4 rokmi
Už po štvrtýkrát za sebou tak boli ocenené OLED televízory, druhým rokom tiež rad smartfónov G Series.
pred 9 rokmi
Jedinečný a jediný návrat Barbry Streisand na kabaretné pódium po 48 rokoch, vychádza práve na DVD, Blu-Ray disku a v limitovanej edícii aj na DVD s bonusovým CD.
pred 5 rokmi
Verí, že bude veľká hviezda... Má osem rokov, energie na rozdávanie a vo svojom debutovom singli presviedča o tom, že „Všetko sa dá“. Nech sa páči, na scénu prichádza Olívia.
pred 8 rokmi
Newyorský rapper, skladateľ, producent a herec sa predstaví v klube Dopler.
pred 5 rokmi
Inštitút zdravého života WELKO ponúka možnosť získať a rozšíriť si vedomosti v problematike zdravia a životosprávy v podobe rekvalifikačných kurzov.
pred 3 rokmi
Dych vyrážajúci album, nahrávka, akú od Bílej už očakával málokto. Odvážna, dráždivá, moderná a pritom mimoriadne úprimná a presvedčivá.