Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

K imunite sudcov sa vyjadria kolégiá

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.02.2013

K návrhu na zrušenie imunity sudcov majú do jedného mesiaca zaujať stanovisko kolégiá sudcovských rád jednotlivých súdov, rovnako sa touto otázkou budú zaoberať aj stavovské súdne organizácie.
K imunite sudcov sa vyjadria kolégiá
Zdroj obrázku: SXC/free
 

K návrhu na zrušenie imunity sudcov majú do jedného mesiaca zaujať stanovisko kolégiá sudcovských rád jednotlivých súdov, rovnako sa touto otázkou budú zaoberať aj stavovské súdne organizácie. Po zozbieraní stanovísk tému imunity sudcov prerokuje súdna rada. Rozhodla o tom dnes súdna rada.

„Súdna rada by si mala zabezpečiť stanoviská zo súdnych rád na jednotlivých súdoch, aby sme vedeli, aký názor má celý súdny zbor. Potom bude ľahšie preniesť stanovisko na pôdu parlamentu,“ uviedol Imrich Volkai s tým, že podobne postupovali aj pri otázke zmrazenia platov sudcov. Ľuboš Sádovský sa pripojil k Volkaiovmu návrhu s tým, že názor sudcov tak získa legitimitu.

Eduard Barány navrhol, aby súdna rada na zasadnutie, na ktorom bude rokovať o sudcovskej imunite, pozvala predsedu ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja. Barány zároveň zdôraznil, že pri diskusii o zrušení sudcovskej imunity sa hovorí o riešení neexistujúceho problému. „Nestretávame sa so zneužívaním tohto inštitútu, pokiaľ ide o súhlas ústavného súdu s vydávaním sudcov na trestné stíhanie,“ konštatoval Barány. Člen súdnej rady nemá pocit, že by ústavný súd prehnane chránil sudov.

„Mali by sme upozorniť na jednu vec, aby to bolo jasné aj verejnosti. Imunita poslanca a sudcu sa nedá porovnávať,“ argumentoval Igor Burger. Sudcovia sú podľa jeho slov dennodenne vystavení útokom ľudí. „Každý deň niekomu stúpime na kurie oko,“ dodal s tým, že ataky na sudcov sú potenciované inak ako voči iným ústavným činiteľom.

„Sudca je trestnoprávne stíhateľný, len sa dáva súhlas ústavného súdu,“ pripomenul Milan Ďurica.

Vládny Smer-SD pripomienkuje návrh na zrušenie sudcovskej imunity a predložiť ho chce v podobe, aby sa vylúčila akákoľvek hrozba účelového zneužitia straty trestnoprávnej imunity sudcov. Agentúre SITA to začiatkom februára potvrdil predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD), ktorý zodpovedá za prípravu návrhu. Návrh na zrušenie sudcovskej imunity má širokú podporu všetkých politických strán. Sudcom by po novom zostala tzv. funkčná imunita. Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková sa už skôr vyjadrila, že to znamená, že sudcovia by požívali imunitu pri výkone funkcie sudcu, nemohli by byť teda stíhaní za rozhodovaciu činnosť a za právny názor, ktorý vyjadria v rozhodnutí. Novela podľa Madeja predpokladá, že na súhlas s vydaním na trestné stíhanie sudcu sa už nebude vyžadovať súhlas ústavného súdu. Zároveň by sa malo uviesť do ústavy, že sudcu za rozhodovanie nebude možné trestne stíhať.

Predseda súdnej rady a najvyššieho súdu Štefan Harabin na dnešnom zasadnutí chýbal pre čerpanie dovolenky. Prednedávnom sa vyslovil, že súčasný model imunity sudcov je dobrý. "Imunita sudcov, to nie je výhoda sudcu, to nie je výsada sudcu, to je ústavné právo účastníka konania - procesnej strany na zákonného sudcu," povedal Harabin. Šéf súdnej rady sa totiž obáva možnosti účelových trestných stíhaní, ktorých cieľom by bolo dostať zákonného sudcu od prípadu preč. Ak by už ústavný súd nemusel dávať súhlas s vydaním na trestné stíhanie sudcu, mohla by podľa Harabina niektorá procesná strana súdneho sporu podať účelové trestné oznámenie, začne sa formálne trestné stíhanie a sudcu z konania dostanú preč.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Operátori Telefónica Czech Republic a T-Mobile podpísali spoločnú dohodu a budú zdieľať mobilné siete 2G a 3G v ČR
pred 7 rokmi
Britská speváčka Adele chce na niekoľko rokov prerušiť kariéru.
pred 8 rokmi
Po úspešnom albume Rated R je Rihanna späť s ďalším štúdiovým albumom, ktorý je dravší, ako vlaňajšia platňa a predovšetkým veľmi tanečný.
pred 8 rokmi
Predstaviteľ Hawkeyho Piercea z legendárneho seriálu M.A.S.H. (1972 - 1983) stvárni onkológa Atticusa Shermana.
pred 6 rokmi
Jean-Claude Van Damme ako človek a nie ako svalnatý robot obstál podľa mňa na výbornú.
pred 7 rokmi
Napínavé rozprávanie o chlapčenskom dospievaní, o hudbe, láske a závisti.
pred 6 rokmi
Príbeh sa kompletne celý odohráva vo svete umelcov a okrem výborného a netradičného nápadu prináša i silné herecké obsadenie, ktorému dominujú... ako to už býva zvykom, ženy.
pred 5 rokmi
Medzi špecifiká letných mesiacov patria najvyššie teploty vzduchu v roku, relatívne nízka vlhkosť vzduchu či častejšia konzumácia epidemiologicky rizikových potravín, ako je napríklad zmrzlina.