Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Je tu skupina ľudí, ktorá potrebuje pomoc, tvrdí Priecel

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 20.06.2013

Dnes si pripomíname Svetový deň utečencov.
Je tu skupina ľudí, ktorá potrebuje pomoc, tvrdí Priecel
Zdroj obrázku: Internet
 

Keby existoval len jeden ozajstný utečenec, ktorý potrebuje pomoc, tak by si zaslúžil pozornosť a systémy, ktoré sú mu ochotné a schopné pomáhať.

Myslí si to riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Bernard Priecel. Podľa neho by si dnešný Svetový deň utečencov mali pripomínať ani nie tak samotní utečenci, ale práve tí, ktorí nemusia nikam utekať. "Mali by si uvedomovať, že tu existuje skupina ľudí, ktorá potrebujú pomoc," povedal agentúre SITA Priecel. "Nie všetci ľudia na svete žijú v demokratickej spoločnosti, odkiaľ nemusia unikať, čo nám dáva na vedomie tento deň," hovorí šéf úradu, ktorý ako prvostupňový správny orgán rozhoduje o udeľovaní azylu a poskytovaní doplnkovej ochrany cudzincom. Úrad je podľa Priecela "sitom medzi tými, ktorí skutočne potrebujú pomoc, a ľuďmi, ktorí ju zneužívajú". Väčšina Slovákov utečencov chápe a skôr sa im snaží pomôcť, ako uškodiť, nazdáva sa Priecel. "Nie sme v žiadnom prípade horší ako iné krajiny. Dôležité je to, že napriek tomu, aké možnosti máme pri prerozdeľovaní z rozpočtu, sme schopní sa tiež podeliť a istú časť financií venovať tejto skupine ľudí," dodal.

Za prvých päť mesiacov tohto roku požiadalo u nás o azyl 184 cudzincov. Pochádzali najmä z krajín ako Somálsko, Eritrea, Gruzínsko, Pakistan, Ukrajina či Afganistan, ale aj Čína, Irán a Sýria. "Azyl udelili v dvoch prípadoch," informovala Zuzana Miškolci z ministerstva vnútra. Ako dodala, 14 cudzincom poskytli doplnkovú ochranu.

O azyl žiada u nás čoraz menej cudzincov. Kým v roku 2004 vstúpilo do azylového konania asi 11 500 ľudí, vlani registrovali len 732 prípadov. Aby utečenci dostali u nás azyl, musia spĺňať predpoklady Ženevskej konvencie z roku 1951. Znamená to, že musia dokázať ich prenasledovanie v krajine pôvodu. Ak prenasledovanie cudzinec nepreukáže, ale zároveň pochádza z krajiny, do ktorej ho nie je možné vrátiť, ako je napríklad Somálsko, Irak či územie Palestíny, tak sa mu môže udeliť doplnková ochrana, známa aj pod názvom malý azyl. Je na jeden rok a cudzinec má vtedy rovnaké práva ako s udeleným azylom.

Žiadatelia o azyl sú u nás zväčša umiestňovaní do táborov v kompetencii migračného úradu. Ide o záchytný tábor v Humennom a dva pobytové tábory v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi. Integrácia žiadateľov má niekoľko pilierov. Okrem učenia slovenčiny je súčasťou integrácie získanie bývania, prvej práce, napojenie na sociálny a zdravotný systém a taktiež vstup do vzdelávacieho systému. Špecifickou oblasťou integrácie je komunikácia s mestami, obcami a médiami. Po získaní azylu dostanú vstupný grant vo výške 1,5 násobku životného minima. Azylom zároveň získavajú automaticky aj trvalý pobyt s tým, že im je poskytované prvé bývanie.

Ku dňu utečencov pripravili aj kultúrne podujatia na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave dnes od 15:00. Organizátorom je pobytový tábor Rohovce a Slovenská humanitná rada v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku a holandskou fotografkou Illah Van Oijen. Súčasťou podujatia budú koncert, výstava fotografií utečencov, hudobné vystúpenie žiadateľov o azyl z tábora v Rohovciach, ale aj prezentácia zapojených organizácií a národných kuchýň. Žiadatelia o udelenie azylu sa budú prezentovať rôznymi tvorivými dielňami a ručnými prácami. V Košiciach si Svetový deň utečencov pripomenú dáždnikovým sprievodom v uličkách Starého mesta, ktoré organizuje občianske združenie Magrinal.

Foto: www.couriermail.com.au
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku


 

Diskusné príspevky (3)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
ktovie kto tých akože " chudobných " ľudí platí - keď bežný slovák nie je schopný zložiž 4 - 5 dolárov.... za tým bude nejaké medzinárodná špekulácia : http://moneymag.cz/ekonomika/4594-kolik-plati-uprchlici-za-cestu-do-evropy-podivejte-se-na-cenik
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Kým Slováci či Poliaci uprednostňujú na Vianoce klasické darčeky, takmer polovica Čechov dáva svojim blízkym pod stromček najradšej peniaze.
pred 3 rokmi
Na novom albume Carolus IV. zachytila fascinujúci obraz hudobného života Prahy za Karla IV.
pred 5 rokmi
Nový album nie je preskakujúca platňa s večným návratom do pôvodnej drážky. Nie je to ani revolučný, ale prirodzene otvorený evolučný vývoj, ktorým sa Hammelposunul k novému závitu špirály svojej umeleckej dráhy.
pred 7 rokmi
Juhokórejská automobilka Kia odhalí na Medzinárodnej automobilovej výstave vo Frankfurte nad Mohanom štúdiu štvordverového športového sedanu.
pred 3 rokmi
Trubkár a skladateľ Chris Botti, ktorý so svojim jedinečným orchestrom koncertoval v tých najväčších hudobných stánkoch po svete vystúpi už na budúci týždeň v Bratislave.
pred 8 rokmi
Vedeli ste, že nadmerný príjem potravy priamo súvisí so zvýšeným výskytom rôznych druhov rakoviny?
pred 8 rokmi
Tekvicového kráľa Jacka Skellington už nebaví len strašiť a desiť spoluobčanov Desivého mestečka.
pred 6 rokmi
Pickup GeigerCars Ford F 150 SVT Raptor s výkonom 447 kW / 600 k.