Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Javorinské slávnosti sú za dverami

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: nanin, pridané: 14.07.2014

Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine sa tento rok prelínajú s dôležitým medzníkom v našej spoločnej československej histórií, so 100. výročím začiatku prvej svetovej vojny.
Javorinské slávnosti sú za dverami
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Vrch Veľká Javorina je dlhodobo považovaný za symbol priateľstva medzi Čechmi a Slovákmi a túto symboliku nenarušila ani štátna hranica, ktorá ho pretla pred viac ako dvomi desaťročiami.

Krásna príroda a ďalekosiahle výhľady lákajú na dominantu Bielych Karpát čoraz viac návštevníkov z oboch strán hranice. Javorina je krásna v každom období, no koncom júla ju vždy oživia tradičné Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov, ktoré nadväzujú na tradície stretávania sa Štúrovcov s osvietencami z Čiech. I tohtoročnú poslednú júlovú nedeľu – 27.7.2014 – Vás pozývame na jedno z najväčších a najsrdečnejších stretnutí národov, ktoré aj keď boli rozdelené pomyselnou hranicou, v srdciach ľudí zostávajú naďalej spolu. Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine sa tento rok prelínajú s dôležitým medzníkom v našej spoločnej československej histórií, so 100. výročím začiatku prvej svetovej vojny.

Tento vojnový konflikt zanechal na oboch národoch značné stopy a mnohé z československých rodín stratili v bojoch svojich rodinných príslušníkov. Počas bojov vznikla myšlienka spoločného československého štátu a po vojne sa začala písať naša spoločná republiková história. Dnes spoločnú minulosť Čechov a Slovákov pripomína na Veľkej Javorine Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti, ktorý symbolizuje, že aj napriek súčasným i budúcim premenám Európy si prostí ľudia na moravsko-slovenskom pomedzí zostanú rovnako blízki.

Prípravný výbor javorinských slávností si i tento rok pripravil pre návštevníkov zaujímavý kultúrny program, ktorý spojí súbory a skupiny z prihraničného regiónu, aby spoločne vytvorili mozaiku plnú folklóru, kvalitnej muziky a krásnych krojov. I tento rok sa pred začatím programu na oboch pódiách prípravný výbor slávností spolu s pozvanými hosťami presunie k pamätníku, kde položí na znak úcty kytice kvetov.

Program na veľkom pódiu otvorí o 9.30 h dychová hudba Boršičanka Antonína Koníčka, po nich sa predstaví mužský zbor JMF Derfla. O 10.35 budú slávnosti za účasti hostí a organizátorov slávnostne otvorené. Neskôr sa na veľkom pódiu vystriedajú: folklórny súbor Trúfalci z Mníchovej Lehoty, národopisný krúžok Dolněmčan z Dolního Němčí, folklórny súbor Dolinečka zo Soblahova, folklórny súbor Javorina zo Strání, detský folklórny súbor Kopaničiarik z Myjavy, NSPT Velička a MCM Martina Hrbáča z Velkej nad Veličkou, folklórna skupina Cerianka Lovce, Rabi Gabi A. G. z Uherského Hradišťa a skupina Medicinbal. Na malom pódiu sa od 11.30 h vystriedajú: ľudová hudba Borovienka z Lančára, skupina Podjezd zo Zlína a Harvestri – Ivan Terry Zeman & H30.

Organizátori pripravili pre návštevníkov i predajné stánky, v ktorých bude k dispozícií rôznorodý tovar a občerstvenie.

Na Veľkú Javorinu sa aj tento rok môžete dostať prostredníctvom zabezpečenej autobusovej dopravy z oboch strán hranice. Doprava bude zdarma a cestovné poriadky nájdete v prihraničných obciach a mestách a na internetovej stránke www.velkajavorina.com.

Pripraviť tak veľké podujatie, akými sú Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine je organizačne i finančne veľmi náročné. Preto je potrebné poďakovať jednotlivým obciam a mestách z oboch strán hranice, Jihomoravskému, Trenčianskemu a Zlínskemu kraju a sponzorom, bez ktorých pomoci by nebolo možné javorinské slávnosti zorganizovať.

V minulom roku sme sa dočkali i pekného počasia, tak dúfajme, že i tohtoročné Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine budú opäť plné slnka, pohody a dobrých ľudí.

V sobotu 26. 7. 2014 o 14. 00 h sa koná na vrchu Veľkej Javoriny podujatie Javorina tour 2014 - stretnutie cykloturistov z Českej a Slovenskej republiky.

Viac info na: www.velkajavorina.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Na Žákovic Open zahrá Para horúcu novinku
pred 6 rokmi
Vylepšený interiér a rozšírená sériová výbava
pred 7 rokmi
Korálovec ježatý, je v Ázii už stáročia známy vďaka vysokému obsahu cenných glukánov. Práve kvôli týmto dôležitým látkam ho už od nepamäti využíva tradičná čínska medicína.
pred 9 rokmi
Vianočné sviatky nie sú iba sviatky radosti ap ohody, ale bohužiaľ, aj obdobie náročné na naše nervy a financie.
pred 7 rokmi
Príťažlivá štúdia športového kupé poháňaného elektrickou energiou.
pred 9 rokmi
Rakovina prostaty je po karcinóme pľúc a hrubého čreva tretím najčastejším zhubným ochorením.
pred 6 rokmi
V máji oslávil významné životné jubileum Ivo Pavlík (12. 5. 1933, Bílovec u Nového Jičína) - skladateľ, klávesista a kapelník.
pred 5 rokmi
Lisa Stansfield začiatkom roka vydala nový album,. Je jedným slovom excelentný a čo pieseň to perla. Lisa na ňom v mnohých smeroch prekvapuje a to sa týka aj videoklipu k piesni Carry On.