Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Internetová stránka pripomína útek Vrbu a Wetzlera

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.01.2015

Pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau spustili internetovú stránku http://www.vrbawetzler.eu, pripomínajúcu hrdinský čin Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera.
Internetová stránka pripomína útek Vrbu a Wetzlera
Zdroj obrázku: Internet
 

Pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau spustili internetovú stránku http://www.vrbawetzler.eu, pripomínajúcu hrdinský čin Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, ktorí z tohto koncentračného tábora utiekli.

Vrba s Wetzlerom sa pokúsili o nehumánnych činoch informovať verejnosť. Iniciátorom projektu je Fedor Gál, hlavným organizátorom je Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem v Českej republike. O projekte agentúru SITA informoval Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

Na stránke budú útek Vrbu a Wetzlera pripomínať formou filmov, dokumentov, esejí, aby motivovali mladú generáciu k aktívnemu postoju proti zlu. Časťou projektu bude diaľkový pochod z Osvienčimu do Žiliny od 19. do 25. augusta po trase, po ktorej Vrba s Wetzlerom utekali. "Účastníci sa budú môcť zoznámiť s dobovými dokumentmi, rozprávať, meditovať a zvažovať svoj angažmán v zápase so zlom v nás a okolo nás," informuje manažér projektu Mojmír Kallus. Na záver pochodu bude v Žiline konferencia, na ktorej predstavia nové poznatky o utečencoch z koncentračných táborov. Podľa Kallusa sa bude konferencia venovať aj aktuálnemu kontextu a bude sa na nej hovoriť o hrozbách v dnešnej dobe.

"Chceme dôstojne pripomenúť ich príbeh a jeho posolstvo pre dnešnú dobu, v ktorej najrôznejšie formy nenávisti nebezpečne eskalujú," vysvetľuje Kallus. Preto tiež pripravujú vzdelávacie programy, ktoré by mladým ľuďom túto časť histórie priblížili originálnym spôsobom. Podľa Fedora Gála ide tiež o to, aby na konkrétnom príbehu ukázali, že "nepostaviť sa zlu znamená otvoriť mu dvere. Osvienčim je mementom a ľudia ako Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler sú modely správania sa ľudí v hraničných situáciách - správania sa bojovníkov, ktorí odmietli rolu pasívnych obetí."

Vrba s Wetzlerom spísali v Žiline podrobnú správu, ktorá je známa pod názvom Vrbova a Wetzlerova správa. So správou sa obrátili na lídrov svetových mocností v snahe ukončiť vraždenie nevinných, ich úsilie bolo z väčšej časti neúspešné. Alfréd Wetzler bol tiež spisovateľom, publikoval pod pseudonymom Jozef Lánik. Pravé meno profesora farmakológie Rudolfa Vrbu bolo Walter Rosenberg.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Bastille sú partiou umelcov, ktorá dokáže vo svojich pesničkách pospájať hneď niekoľko žánrov a sú to spojenia fantastické.
pred 7 rokmi
Samsara v starodávnom sanskrite znamená „večný kruh života“ a tvorcovia sa v ňom snažia zachytiť prchavé okamihy, ktoré vytvárajú náš život.
pred 9 rokmi
Televízia MTV sa chystá video prestrihať, aby ho mohli vysielať cez deň.
pred 8 rokmi
Na koncerte v Inchebe predstaví svoj najnovší album Soul 2 (2011), ale i skladby z predchádzajúcich siedmich štúdiových albumov
pred 8 rokmi
Ľudia by v týchto dňoch nemali vychádzať z domu bez mobilného telefónu, lekár odporúča nosiť kuklu alebo šál cez ústa.
pred 7 rokmi
Hviezda nemá pocit, že by sa mala ospravedlňovať za svoju krásu.
pred 8 rokmi
Hung 2 rozpráva o ďalších peripetiách rozvedeného trénera Raya o jeho hľadaní najlepšieho spôsobu, ako uspokojiť všetky klientky.
pred 13 rokmi
O problematike váhy tela sa zaujímajú najviac ľudia, ktorí majú nadmerné tukové zásoby, čiže sú do určitej miery obézny.