Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Internetová stránka pripomína útek Vrbu a Wetzlera

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.01.2015

Pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau spustili internetovú stránku http://www.vrbawetzler.eu, pripomínajúcu hrdinský čin Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera.
Internetová stránka pripomína útek Vrbu a Wetzlera
Zdroj obrázku: Internet
 

Pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau spustili internetovú stránku http://www.vrbawetzler.eu, pripomínajúcu hrdinský čin Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, ktorí z tohto koncentračného tábora utiekli.

Vrba s Wetzlerom sa pokúsili o nehumánnych činoch informovať verejnosť. Iniciátorom projektu je Fedor Gál, hlavným organizátorom je Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem v Českej republike. O projekte agentúru SITA informoval Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

Na stránke budú útek Vrbu a Wetzlera pripomínať formou filmov, dokumentov, esejí, aby motivovali mladú generáciu k aktívnemu postoju proti zlu. Časťou projektu bude diaľkový pochod z Osvienčimu do Žiliny od 19. do 25. augusta po trase, po ktorej Vrba s Wetzlerom utekali. "Účastníci sa budú môcť zoznámiť s dobovými dokumentmi, rozprávať, meditovať a zvažovať svoj angažmán v zápase so zlom v nás a okolo nás," informuje manažér projektu Mojmír Kallus. Na záver pochodu bude v Žiline konferencia, na ktorej predstavia nové poznatky o utečencoch z koncentračných táborov. Podľa Kallusa sa bude konferencia venovať aj aktuálnemu kontextu a bude sa na nej hovoriť o hrozbách v dnešnej dobe.

"Chceme dôstojne pripomenúť ich príbeh a jeho posolstvo pre dnešnú dobu, v ktorej najrôznejšie formy nenávisti nebezpečne eskalujú," vysvetľuje Kallus. Preto tiež pripravujú vzdelávacie programy, ktoré by mladým ľuďom túto časť histórie priblížili originálnym spôsobom. Podľa Fedora Gála ide tiež o to, aby na konkrétnom príbehu ukázali, že "nepostaviť sa zlu znamená otvoriť mu dvere. Osvienčim je mementom a ľudia ako Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler sú modely správania sa ľudí v hraničných situáciách - správania sa bojovníkov, ktorí odmietli rolu pasívnych obetí."

Vrba s Wetzlerom spísali v Žiline podrobnú správu, ktorá je známa pod názvom Vrbova a Wetzlerova správa. So správou sa obrátili na lídrov svetových mocností v snahe ukončiť vraždenie nevinných, ich úsilie bolo z väčšej časti neúspešné. Alfréd Wetzler bol tiež spisovateľom, publikoval pod pseudonymom Jozef Lánik. Pravé meno profesora farmakológie Rudolfa Vrbu bolo Walter Rosenberg.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 17 rokmi
Vydanie dvojdiskového DVD kompletu s doposiaľ nevydaným (a zároveň nevídaným) materiálom môžu priaznivci Led Zeppelin považovať vďaka kvalite jeho obsahu za malý sviatok, rovnajúci sa svojim významom minimálne vydaniu takého klasického dokumentu, ak
pred 5 rokmi
Zeki Müller nemá na výber. Niekto totiž postavil školskú telocvičňu priamo nad jeho „úsporami“. Teda nad miestom so zakopanými ukradnutými peniazmi, ktoré tam pre neho ukryla jeho priateľka. A tak, sa musí vydávať za suplujúceho učiteľa...
pred 14 rokmi
Various – hudobné DVD, part. 2
pred 7 rokmi
Volkswagen Tiguan R-Line, ktorého výrobu zabezpečuje Volkswagen R GmbH, má bohatšiu výbavu o tzv. exteriérový a interiérový paket.
pred 7 rokmi
Produkcia počítačov tak dosiahla najväčší prepad za posledných dvadsať rokov.
pred 7 rokmi
Závod v meste Whitsett v Severnej Karolíne bude produkovať laptopy, desktopy, tablety a servery pre americký trh, uviedla čínska firma, ktorá podľa analytikov do konca roka predbehne Hewlett Packard.
pred 5 rokmi
Po obrovskom tohtoročnom hite prichádza rodák z Hlohovca s novým singlom. Nesie názov Mandolína a podobne ako Neľutujem i táto pieseň vznikla v spolupráci s textárom Vladom Krauszom a producentom Petrom „Ďuďom“ Dudákom z kapely Hex.
pred 8 rokmi
Bábätká narodené príliš neskoro majú podľa vedcov sklony k zdravotným problémom.