Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Infozákon by mal obmedziť jeho zneužívanie

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 13.08.2013

Združenie miest a obcí Slovenska trvá na tom, aby sprístupnenie informácií na základe infožiadosti neprekračovalo jednoduché administratívne úkony ako vyhľadanie, vyhotovenie kópie a odoslanie.
Infozákon by mal obmedziť jeho zneužívanie
Zdroj obrázku: Internet
 

Združenie miest a obcí Slovenska trvá na tom, aby sprístupnenie informácií na základe žiadosti neprekračovalo jednoduché administratívne úkony ako vyhľadanie, vyhotovenie kópie a odoslanie.

Ako sa ďalej píše v stanovisku združenia, dôvodom je snaha o zachovanie čo najhospodárnejšieho procesu zverejňovania. Spôsob sprístupnenia údajov by preto podľa združenia mala určiť povinná osoba.

"Zákon o slobodnom prístupe k informáciám ZMOS vníma ako jeden z kľúčových nástrojov budovania vzťahu medzi obyvateľmi a orgánmi verejnej moci. Náš postoj je jednoznačný - ZMOS sa chce svojimi pripomienkami podieľať na tvorbe zákona, ktorý skutočne umožní naplniť zákonné právo občanov na informácie a zároveň obmedziť jeho zneužívanie," povedal predseda ZMOS Jozef Dvonč. V prvom rade sa podľa neho treba vrátiť späť k účelu zákona. "Pre korektnosť vzťahov je tiež potrebné, aby zákon vyjadroval práva a povinnosti jasne, zrozumiteľne a nedával priestor na zneužitie," dopĺňa Dvonč, pretože súčasné znenie zákona neobsahuje podľa združenia ani presnú definíciu informácie.

Povinné osoby a infozákon sa vďaka svojim nedostatkom stali lacným a jednoduchým nástrojom na naplnenie praktickej časti záverečných prác, výskumných úloh, či iných individuálnych projektov, z ktorých mnohé je ťažko zaradiť medzi aktivity zamerané na stráženie, či obhajobu verejného záujmu a uplatňovanie verejnej kontroly, vyhlasuje ZMOS.

Združenie si robilo k infozákonu vlastný prieskum. Tvrdí, že zistilo i drobné nedostatky na strane obcí, napríklad v spôsobe vedenia evidencií. Ďalej tiež uvádza, že prieskum ukázal, aké náročné je spracovanie bezchybného rozhodnutia o zamietnutí informácie. "Obce radšej poskytnú informácie, ktoré prekračujú rámec povinného sprístupňovania informácií," píše sa v stanovisku združenia. Chyby chce odstrániť pripravovanými vzdelávacími aktivitami.

Premiér Robert Fico povedal na poslednom sneme ZMOS, že infozákon nemôže byť nástrojom na šikanovanie miest, obcí, štátu a štátnej správy. "Vláda SR má záujem poskytovať všetky nevyhnutné informácie, ktoré je potrebné poskytovať. Zákon ale nemôže byť zdrojom na to, že si niekto dáva urobiť diplomové práce a na informácie, ktoré niekto môže zneužívať v obchodnom styku," vyhlásil premiér. Povedal tiež, že vláda chce zákon o slobodnom prístupe k informáciám otvoriť a novelizovať.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Repasované turbá, kompresory, servá, brzdové st...
Projektovanie elektrických inštalácií ,NN prípo...

830.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 97 m2
420.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 1 izba, rozloha 31 m2, novosta...
738.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 82 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Desať eur stojí 10-dňová nálepka pre vozidlo do 3,5 tony, mesačná stojí 14 eur a ročná, ktorá bude platiť od 1. januára 2013 do 31. januára 2014 stojí 50 eur.
pred 8 rokmi
Bratia Coenovci napísali výborný scenár, ktorý sa podarilo režisérovi Michaelovi Hoffmanovi bravúrne nakrútiť a skvelá komédia je na svete.
pred 6 rokmi
Už 12. ročník Topfestu - najväčšieho open air rockového festivalu u nás priniesol pre svojich fanúšikov opäť skvelé tri dni plné zaujímavých i exkluzívnych koncertných vystúpení.
pred 9 rokmi
Coca-Cola Zero bude vďaka partnerstvu s filmom SKYFALL™, dychtivo očakávaným 23. pokračovaním bondovskej série, od jesene k dispozícii v novom, štýlovo čiernom dizajne ozdobenom siluetou Jamesa Bonda.
pred 6 rokmi
Vedci z univerzity Yale zistili, že punková hudba pôsobí ako antioxidant pri stresových situáciách, aj preto skupina Horkýže Slíže vyráža na svoju ďalšiu ozdravnú kúru po Slovensku.
pred 8 rokmi
40-ročný herec, režisér, scenárista a producent získa toto ocenenie za svoj najnovší film Argo (2012), ktorý režíroval a tiež si v ňom zahral.
pred 10 rokmi
Charlie Sheen sa vráti na televízne obrazovky v seriáli o kurze sebaovládania.
pred 9 rokmi
Ben Affleck sa narodil 15. augusta 1972 v Kalifornii. Manžel herečky Jennifer Garner v stredu oslavuje 40. narodeniny.