Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hrušovský je prekvapený z Macejkovej postupu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.05.2013

Postup predsedníčky ÚS SR podľa Pavla Hrušovského zapadá do chaotického spôsobu rozhodovania a politického vplyvu na výsledok rozhodnutia ústavného súdu
Hrušovský je prekvapený z Macejkovej postupu
Zdroj obrázku: SITA
 

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský je prekvapený z postupu predsedníčky Ivetty Macejkovej, ktorá spis Jozefa Čentéša už dala sudcovi Petrovi Brňákovi.

"Aplikovala niečo, čo prezident nepodpísal, čo nie je účinné a akoby prejudikovala účinnosť zle prijatého zákona," uviedol pre agentúru SITA Hrušovský. Macejkovej postup podľa Hrušovského zapadá do chaotického spôsobu rozhodovania a politického vplyvu na výsledok rozhodnutia ústavného súdu. Kroky predsedníčky ústavného súdu podľa šéfa poslaneckého klubu kresťanských demokratov prinášajú pochybnosti o tom, či súdy na Slovensku konajú nezávisle a na základe rozhodnutí, ktoré sú pre nich určujúce.

Denník Sme dnes informoval, že predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková nečakala, kým prezident podpíše schválený zákon o organizácii ÚS. Noviny pripomínajú, že senát Ústavného súdu SR vylúčil sudcu Petra Brňáka z rozhodovania v kauze Jozef Čentéš pre jeho zaujatosť. Brňákovi však jeho tajomníčka oznámila, že mu na pokyn predsedníčky súdu Ivetty Macejkovej odovzdali celý spis. Brňáka tento postup podľa Sme tak rozhorčil, že Macejkovej napísal e-mail, v ktorom sa voči tomu ohradil. V kópii ho poslal všetkým sudcom ústavného súdu. Píše, že na takéto konanie neexistuje žiadny zákonný dôvod. Nahliadol aj do takzvaného e-registra, kde zistil, že spis má stále pridelený sudca Ladislav Orosz, a nechápe, prečo mu ho Macejková odovzdala. Žiada ju, aby zabezpečila „právom predpokladaný postup v danej veci“.

Pre námietky zaujatosti voči takmer všetkým sudcom je Ústavný súd SR už niekoľko mesiacov zablokovaný a nevie vo veci rozhodnúť. Smer preto minulý týždeň prijal bleskovú novelu zákona. Tá hovorí, že v takýchto prípadoch má o veci rozhodovať senát, ktorému bol spis pridelený ako prvému. To je Brňákov senát. Zákon však ešte neplatí, prezident ho zatiaľ nepodpísal. Macejková podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača nemôže vedieť, ako sa hlava štátu rozhodne, lebo „prezident o zákone s predsedníčkou súdu nehovoril“.

Ivan Gašparovič sa vraj ešte rozhoduje, či ho podpíše. Macejková si podľa Sme nemyslí, že zlyhala. Podľa nej pre prijatú novelu zákona „je pravdepodobné, že po následnom nadobudnutí účinnosti bude predmetný spis opätovne pridelený pôvodnému senátu“. Jeho členom je aj Brňák. Preto mu ho vraj „predbežne" odovzdali. Podsúvanie e-mailu novinám podľa nej „zasahuje do nezávislosti rozhodovacej činnosti súdu“. Po Brňákovom e-maile Macejková „zabezpečila“, aby až do platnosti zákona spis bol u nej.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Postup predsedníčky ÚS SR podľa Pavla Hrušovského zapadá do chaotického spôsobu rozhodovania a politického vplyvu na výsledok rozhodnutia ústavného súdu Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/hrusovsky-je-prekvapeny-z-macejkovej-postupu/

Tvári sa ako keby jedol krumple. Judáš.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Jedno kivi denne pokrýva dennú spotrebu vitamínu C.
pred 6 rokmi
Aké bolo tohtoročné leto si z pohľadu hudby zhrnieme počas tohto víkendu.
pred 2 rokmi
Efektívne nakrútené sci-fi prekorenené korením nezmyslov.
pred 3 rokmi
Vojak Roland Bozz sa už od prvých dní vo výcvikovom tábore stal vyhláseným provokatérom.
pred 4 rokmi
Minulý rok si knihu cez internet kúpilo 41 percent opýtaných ľudí v danom veku.
pred 6 rokmi
Limitovaná séria Twingo Sunshine pre slnečné dni
pred 17 rokmi
Autíčko do mesta Legendárny Fiat 500, jedno z kultových áut minulosti, má po Cinquecente, ktoré sa od konca roka 1991 vyrábalo v Poľsku ...
pred 3 rokmi
Najúspešnejšia knižná séria posledných rokov, romanticko-erotická trilógia Fifty Shades od E L James, sa dočkala pokračovania.