Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hrušovský je prekvapený z Macejkovej postupu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.05.2013

Postup predsedníčky ÚS SR podľa Pavla Hrušovského zapadá do chaotického spôsobu rozhodovania a politického vplyvu na výsledok rozhodnutia ústavného súdu
Hrušovský je prekvapený z Macejkovej postupu
Zdroj obrázku: SITA
 

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský je prekvapený z postupu predsedníčky Ivetty Macejkovej, ktorá spis Jozefa Čentéša už dala sudcovi Petrovi Brňákovi.

"Aplikovala niečo, čo prezident nepodpísal, čo nie je účinné a akoby prejudikovala účinnosť zle prijatého zákona," uviedol pre agentúru SITA Hrušovský. Macejkovej postup podľa Hrušovského zapadá do chaotického spôsobu rozhodovania a politického vplyvu na výsledok rozhodnutia ústavného súdu. Kroky predsedníčky ústavného súdu podľa šéfa poslaneckého klubu kresťanských demokratov prinášajú pochybnosti o tom, či súdy na Slovensku konajú nezávisle a na základe rozhodnutí, ktoré sú pre nich určujúce.

Denník Sme dnes informoval, že predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková nečakala, kým prezident podpíše schválený zákon o organizácii ÚS. Noviny pripomínajú, že senát Ústavného súdu SR vylúčil sudcu Petra Brňáka z rozhodovania v kauze Jozef Čentéš pre jeho zaujatosť. Brňákovi však jeho tajomníčka oznámila, že mu na pokyn predsedníčky súdu Ivetty Macejkovej odovzdali celý spis. Brňáka tento postup podľa Sme tak rozhorčil, že Macejkovej napísal e-mail, v ktorom sa voči tomu ohradil. V kópii ho poslal všetkým sudcom ústavného súdu. Píše, že na takéto konanie neexistuje žiadny zákonný dôvod. Nahliadol aj do takzvaného e-registra, kde zistil, že spis má stále pridelený sudca Ladislav Orosz, a nechápe, prečo mu ho Macejková odovzdala. Žiada ju, aby zabezpečila „právom predpokladaný postup v danej veci“.

Pre námietky zaujatosti voči takmer všetkým sudcom je Ústavný súd SR už niekoľko mesiacov zablokovaný a nevie vo veci rozhodnúť. Smer preto minulý týždeň prijal bleskovú novelu zákona. Tá hovorí, že v takýchto prípadoch má o veci rozhodovať senát, ktorému bol spis pridelený ako prvému. To je Brňákov senát. Zákon však ešte neplatí, prezident ho zatiaľ nepodpísal. Macejková podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača nemôže vedieť, ako sa hlava štátu rozhodne, lebo „prezident o zákone s predsedníčkou súdu nehovoril“.

Ivan Gašparovič sa vraj ešte rozhoduje, či ho podpíše. Macejková si podľa Sme nemyslí, že zlyhala. Podľa nej pre prijatú novelu zákona „je pravdepodobné, že po následnom nadobudnutí účinnosti bude predmetný spis opätovne pridelený pôvodnému senátu“. Jeho členom je aj Brňák. Preto mu ho vraj „predbežne" odovzdali. Podsúvanie e-mailu novinám podľa nej „zasahuje do nezávislosti rozhodovacej činnosti súdu“. Po Brňákovom e-maile Macejková „zabezpečila“, aby až do platnosti zákona spis bol u nej.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Postup predsedníčky ÚS SR podľa Pavla Hrušovského zapadá do chaotického spôsobu rozhodovania a politického vplyvu na výsledok rozhodnutia ústavného súdu Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/hrusovsky-je-prekvapeny-z-macejkovej-postupu/

Tvári sa ako keby jedol krumple. Judáš.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Skladba, ktorej autorom je Harich, nesie názov Mám ťa málo.
pred 6 rokmi
O tejto téme diskutovali experti z celého sveta na konferencii zameranej na boji proti terorizmu v kyberpriestore.
pred 6 rokmi
Najlepším hororom na spaľovanie tukov je podľa vedcov snímka Osvietenie (1980) s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe.
pred 6 rokmi
Aj dnes sa stále vraciame k prírode a snažíme sa žiť v súlade s ňou. Bylinky nie sú nebezpečné avšak treba mať aspoň základné znalosti o ich účinkoch a pôsobnosti.
pred 7 rokmi
Katka Knechtová sa pripravuje na letnú festivalovú sezónu.
pred 8 rokmi
Vďaka tržbám vo výške 90,2 milióna amerických dolárov (v prepočte 64,022 milióna eur) sa snímka postarala o najlepší otvárací víkend tohto roka.
pred 5 rokmi
Už o necelé dva mesiace vypukne v Bratislave najväčší stredoeurópsky reggae festival. Tento status si ide Uprising opäť obhájiť 23. - 24. augusta na Zlatých pieskoch a program festivalu nasvedčuje, že sa mu to určite podarí.
pred 6 rokmi
Päťdesiat kusová séria Audi SQ5 TDI Exclusive Concept sa dostane na trh v prvom kvartáli roku 2013.