Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hlasovať sa bude aj vo väzniciach

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.02.2015

Na referende v roku 2010 bola vo väzniciach účasť 3,67 percenta.
Hlasovať sa bude aj vo väzniciach
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Na sobotňajšom referende o rodine sa môžu zúčastniť aj väzni. Ako informoval agentúru SITA riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž, právo hlasovať v referende má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, v deň konania referenda sa nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody na Slovensku, najneskôr v deň konania referenda dovŕšil 18 rokov a nie je u neho prekážka vo výkone hlasovacieho práva v referende.

Prekážkou je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany zdravia ľudí, výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného zločinu a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony, vysvetlil Baláž.

Jednotlivé ústavy zabezpečili, aby obvinení a odsúdení boli informovaní o konaní referenda a včas písomne poučení o spôsobe a práve hlasovať. Poučenie obsahovalo aj informáciu, že obvinený alebo odsúdený, u ktorého nie je prekážka vo výkone hlasovacieho práva v referende, môže písomne požiadať obec, v ktorej má trvalý pobyt, o hlasovací preukaz. Baláž vysvetlil, že neevidujú, koľkí požiadali o preukaz. Dôležité je, aby ho v prípade záujmu o účasť na referende mali a predložili v sobotu členom okrskovej komisie. Vo všetkých ústavoch sa bude hlasovať do prenosnej hlasovacej urny.

Aktuálne sa vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody nachádza 10 080 obvinených a odsúdených. Z uvedeného počtu má viac ako 8 500 obvinených a odsúdených právo hlasovať v referende. Účasť väzňov na referende v roku 2010 bola 3,67 percenta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Angličtina pre deti vo veku od 3 mesiacov do 14...
Komplexné web služby za výborné ceny. Google re...

850.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 140 m2
28 812.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 686 m2
6.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 92.50 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Po prvý raz prináša viedenská Albertina vo svojej jesennej prezentácii výber z umeleckej zbierky Forbergovcov.
pred 10 rokmi
Charlieho Sheena asi v Dva a pol chlapa nahradí Ashton Kutcher. Nasvedčujú tomu zákulisné informácie, ktoré získali magazíny ako aj Kutcherov komentár na Twitteri.
pred 12 rokmi
Bocanegra znie dobre. Ak by som to mal prirovnať k rozprávkam, pod menom Bocanegra by som si predstavil asi Zorra, na čiernom rýchlom koni,.
pred 10 rokmi
Najčastejšie problémy trávenia vznikajú kvôli tomu, že konzumujeme bez rozmyslenia jedno cez druhé.
pred 7 rokmi
Okrem nárazového pitia, ktoré sa týka aj spomínaných firemných večierkov, je škodlivé aj umiernené popíjanie, čo znamená priemerne jedna dávka alkoholu denne.
pred 9 rokmi
Na Slovensku zatiaľ nie je hlásený žiadny prípad, no s týmto ochorením sa stretli už v Austrálii, Japonsku, Nórsku, Švédsku a v Spojenom kráľovstve.
pred 7 rokmi
Obmedzenia vlakov medzi Bratislavou a Viedňou budú od 24. augusta do 14. novembra.
pred 8 rokmi
Minulý rok spáchalo, alebo sa pokúsilo o samovraždu až 1 543 Slovákov. V porovnaní s rokom 2010 je to nárast o 51 prípadov.