Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Harabin navrhuje upraviť európsky zatýkací rozkaz

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.07.2013

Podľa predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina je potrebné iniciovať legislatívne riešenie na minimalizovanie rizika justičných omylov a potrebu odškodniť takto postihnutých nevinných občanov z krajín Európskej únie.
Harabin navrhuje upraviť európsky zatýkací rozkaz
Zdroj obrázku: SITA
 

Predseda Najvyššieho súdu SR (NS SR) Štefan Harabin navrhuje otvoriť právnu úpravu o európskom zatýkacom rozkaze. Na základe viacerých justičných omylov a skúseností z praxe je podľa Harabina potrebné upraviť túto medzinárodnú právnu úpravu.

Uviedol to na dnešnom rokovaní v Haagu s predsedníčkou Eurojustu Michéle Coninsxovou a jej spolupracovníkmi. Agentúru SITA o tom informovala Kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR.

Harabin na rokovaní v Haagu pripomenul aj prípady z praxe, hovoril napríklad o Slovákovi, ktorého na základe európskeho zatykača vydaného súdom Holandského kráľovstva zatkli na Slovensku a eskortovali do Holandského kráľovstva, počas šetrenia sa však ukázalo, že došlo k zámene vzoriek DNA a za páchateľa bol označený nevinný občan SR. Takýto prípad podľa Harabina nie je ojedinelý, potrebné je podľa neho iniciovať legislatívne riešenie na minimalizovanie rizika justičných omylov a potrebu odškodniť takto postihnutých nevinných občanov z krajín Európskej únie. Predseda NS SR tiež pripomenul prípady, keď súdy odmietli vydať občana svojej krajiny na trestné stíhanie, pretože zatýkací rozkaz neobsahoval dostatočné informácie o podozrivom. "Súdy pri vydávaní občanov sú povinné podrobne preskúmať všetky dôvody zatknutia, aby sa vyhli justičným omylom. Sudcovia nemôžu byť pri rozhodovaní povrchní," vysvetlil Harabin.

Eurojust sa zaoberá približne 1 400 prípadmi ročne. Má viacero kľúčových úloh a právomocí vyplývajúcich z rozhodnutia o Eurojuste. Okrem iného poskytuje národným orgánom členských štátov súčinnosť pri žiadostiach o právnu pomoc. Organizuje približne 140 koordinačných stretnutí, na ktorých sa zúčastňujú národné orgány činné v trestnom konaní členských štátov. Predmetom stretnutí sú konkrétne prípady trestnej činnosti určené za prioritné Radou EÚ - terorizmus, obchodovanie s drogami, ľuďmi, podvody, korupcia, počítačová kriminalita a iné trestné činy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
CITROËN DS4 získal prvú cenu Auto Bild 2011 Design award, CITROËN DS4 získal tiež 3. miesto vo voľbách o „Najkrajšie z najkrajších“ hneď za Mercedes Benz SLK a BMW 6 série.
pred 8 rokmi
Remix hitu Nová má šancu stať sa najlepším európskym tanečným hitom.
pred 5 rokmi
Muzikál Dracula sa vrátil prostredníctvom špeciálnej edície.
pred 7 rokmi
Najväčšia európska automobilka Volkswagen predstavila na Auto Expo v Indii ďalší vývojový stupeň štúdie kompaktného SUV Taigun.
pred 5 rokmi
Na policajnej stanici v západnom kúte Škótska stojí už dlho na okennej parapete zabudnutá fľaša.
pred 7 rokmi
Ani tento rok na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská Sporiteľňa nebude chýbať jazz-funk!
pred 9 rokmi
Turínska automobilka Fiat plánuje rozšíriť úspešný typový rad 500 o nový všestranný model.
pred 9 rokmi
Adventnú náladu vytvorí vo veľkej sále viedenského Konzerthausu vianočný koncert Christmas in Vienna.