Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Harabin navrhuje upraviť európsky zatýkací rozkaz

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.07.2013

Podľa predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina je potrebné iniciovať legislatívne riešenie na minimalizovanie rizika justičných omylov a potrebu odškodniť takto postihnutých nevinných občanov z krajín Európskej únie.
Harabin navrhuje upraviť európsky zatýkací rozkaz
Zdroj obrázku: SITA
 

Predseda Najvyššieho súdu SR (NS SR) Štefan Harabin navrhuje otvoriť právnu úpravu o európskom zatýkacom rozkaze. Na základe viacerých justičných omylov a skúseností z praxe je podľa Harabina potrebné upraviť túto medzinárodnú právnu úpravu.

Uviedol to na dnešnom rokovaní v Haagu s predsedníčkou Eurojustu Michéle Coninsxovou a jej spolupracovníkmi. Agentúru SITA o tom informovala Kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR.

Harabin na rokovaní v Haagu pripomenul aj prípady z praxe, hovoril napríklad o Slovákovi, ktorého na základe európskeho zatykača vydaného súdom Holandského kráľovstva zatkli na Slovensku a eskortovali do Holandského kráľovstva, počas šetrenia sa však ukázalo, že došlo k zámene vzoriek DNA a za páchateľa bol označený nevinný občan SR. Takýto prípad podľa Harabina nie je ojedinelý, potrebné je podľa neho iniciovať legislatívne riešenie na minimalizovanie rizika justičných omylov a potrebu odškodniť takto postihnutých nevinných občanov z krajín Európskej únie. Predseda NS SR tiež pripomenul prípady, keď súdy odmietli vydať občana svojej krajiny na trestné stíhanie, pretože zatýkací rozkaz neobsahoval dostatočné informácie o podozrivom. "Súdy pri vydávaní občanov sú povinné podrobne preskúmať všetky dôvody zatknutia, aby sa vyhli justičným omylom. Sudcovia nemôžu byť pri rozhodovaní povrchní," vysvetlil Harabin.

Eurojust sa zaoberá približne 1 400 prípadmi ročne. Má viacero kľúčových úloh a právomocí vyplývajúcich z rozhodnutia o Eurojuste. Okrem iného poskytuje národným orgánom členských štátov súčinnosť pri žiadostiach o právnu pomoc. Organizuje približne 140 koordinačných stretnutí, na ktorých sa zúčastňujú národné orgány činné v trestnom konaní členských štátov. Predmetom stretnutí sú konkrétne prípady trestnej činnosti určené za prioritné Radou EÚ - terorizmus, obchodovanie s drogami, ľuďmi, podvody, korupcia, počítačová kriminalita a iné trestné činy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Vitamín E – významný antioxidant, ktorý sa spolupodieľa na metabolizme bielkovín a tukov. Aj takto môžme označiť vitamín E.
pred 6 rokmi
Jedna z najaktívnejších domácich hip-hopových kapiel - DeFuckTo - začína pracovať na ďalšej platni, ktorej vydanie je naplánované na jeseň budúceho roka.
pred 7 rokmi
SADE sa konečne po 17 rokoch vrátila na svetové koncertné pódiá. Na základe platinového úspechu posledného titulu "Soldier of love" SADE potvrdila dlho očakávaný comeback.
pred 7 rokmi
Volkswagen otvára sezónu Open-Air novým kabrioletom na báze Golfu
pred 3 rokmi
Pictures a Willage Roadshow Pictures uplynulý víkend uviedli do distribúcie v USA nový film režiséra Clinta Eastwooda „Americký ostreľovač“, ktorý prepísal všetky doterajšie tabuľky v uvedení filmu kategórie „limited“ do kín v Severnej Amerike.
pred 6 rokmi
Druhá najväčšia japonská automobilka tak chce konkurovať nemeckým výrobcom luxusných áut, ktorí na čínskom trhu dominujú.
pred 5 rokmi
Miriam, Riva a Inbal. Tri ženy rôzneho veku, postavenia aj temperamentu. Spoja sa, aby zachránili sudánskeho chlapca, ktorý utiekol pred vojnou a hrozí mu deportácia. V boji proti predsudkom a byrokracii o sebe a svojej minulosti odhalia viac, ako by
pred 4 rokmi
Predstaviteľ Luthera Stickella sa spolu s Tomom Cruisom ukázal vo všetkých častiach akčnej série.