Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Harabin navrhuje upraviť európsky zatýkací rozkaz

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.07.2013

Podľa predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina je potrebné iniciovať legislatívne riešenie na minimalizovanie rizika justičných omylov a potrebu odškodniť takto postihnutých nevinných občanov z krajín Európskej únie.
Harabin navrhuje upraviť európsky zatýkací rozkaz
Zdroj obrázku: SITA
 

Predseda Najvyššieho súdu SR (NS SR) Štefan Harabin navrhuje otvoriť právnu úpravu o európskom zatýkacom rozkaze. Na základe viacerých justičných omylov a skúseností z praxe je podľa Harabina potrebné upraviť túto medzinárodnú právnu úpravu.

Uviedol to na dnešnom rokovaní v Haagu s predsedníčkou Eurojustu Michéle Coninsxovou a jej spolupracovníkmi. Agentúru SITA o tom informovala Kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR.

Harabin na rokovaní v Haagu pripomenul aj prípady z praxe, hovoril napríklad o Slovákovi, ktorého na základe európskeho zatykača vydaného súdom Holandského kráľovstva zatkli na Slovensku a eskortovali do Holandského kráľovstva, počas šetrenia sa však ukázalo, že došlo k zámene vzoriek DNA a za páchateľa bol označený nevinný občan SR. Takýto prípad podľa Harabina nie je ojedinelý, potrebné je podľa neho iniciovať legislatívne riešenie na minimalizovanie rizika justičných omylov a potrebu odškodniť takto postihnutých nevinných občanov z krajín Európskej únie. Predseda NS SR tiež pripomenul prípady, keď súdy odmietli vydať občana svojej krajiny na trestné stíhanie, pretože zatýkací rozkaz neobsahoval dostatočné informácie o podozrivom. "Súdy pri vydávaní občanov sú povinné podrobne preskúmať všetky dôvody zatknutia, aby sa vyhli justičným omylom. Sudcovia nemôžu byť pri rozhodovaní povrchní," vysvetlil Harabin.

Eurojust sa zaoberá približne 1 400 prípadmi ročne. Má viacero kľúčových úloh a právomocí vyplývajúcich z rozhodnutia o Eurojuste. Okrem iného poskytuje národným orgánom členských štátov súčinnosť pri žiadostiach o právnu pomoc. Organizuje približne 140 koordinačných stretnutí, na ktorých sa zúčastňujú národné orgány činné v trestnom konaní členských štátov. Predmetom stretnutí sú konkrétne prípady trestnej činnosti určené za prioritné Radou EÚ - terorizmus, obchodovanie s drogami, ľuďmi, podvody, korupcia, počítačová kriminalita a iné trestné činy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Nový Volkswagen Polo prichádza s plným priehrštím jedinečných prvkov komfortu a bezpečnostných technológií.
pred 8 rokmi
Film, ktorý keď uvidíte raz, budete sa chcieť na neho dívať stále.
pred 2 rokmi
„Táto próza sa nebude čítať ľahko ani bigotnému kresťanovi, ani hedonistovi, ale bude sa čítať jedna radosť čitateľovi autentických príbehov,“ tvrdí v doslove knihy Kričiace kamene Andrej Ferko.
pred 5 rokmi
Dátová prevádzka generovaná smartfónmi by mala podľa štúdie spoločnosti Ericsson medzi rokmi 2013 a 2019 narásť až desaťnásobne, pričom by mohla dosiahnuť objem až 10 exabytov prenesených dát.
pred 7 rokmi
Najslávnejšia z rozprávkových tém dostala podobu nových pesničiek, sprevádzajúcich výpravné predstavenie na ľade.
pred 6 rokmi
Reálna historická udalosť čakala na svoju filmovú podobu a o jej zobrazenie sa veľmi dlho pokúšalo niekoľko tvorcov.
pred 10 rokmi
Pri pravidelnom cvičení sa často stretávame s otázkou, za aký dlhý čas sa dostaví zlepšenie kondície,...
pred 7 rokmi
V snímke Babovřesky, aneb z dopisu venkovské drbny sa predstavia Lukáš Langmajer, Jana Synková, Veronika Žilková, Lucie Plekancová Vondráčková, Martin Kraus či Miroslav Noga.