Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Gašparoviča prijala švajčiarska spolková prezidentka

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.09.2012

Hlava štátu na stretnutí s prezidentkou Švajčiarskej konfederácie kritizovala pobytové obmedzenia pre Slovákov
Gašparoviča prijala švajčiarska spolková prezidentka
Zdroj obrázku: Internet
 

Prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ktorý je na oficiálnej návšteve Švajčiarska, prijala vo svojej rezidencie v Manor Lohn v meste Kehrsatz neďaleko Bernu spolková prezidentka Švajčiarskej konfederácie Eveline Widmer-Schlumpfová.

"Je mojím potešením, že som mohol vašu krajinu navštíviť ako historicky prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky. Mojím cieľom je ešte viac rozšíriť súčasnú dobrú úroveň našich vzájomných vzťahov so Švajčiarskom," konštatoval Gašparovič. Podľa neho za kľúčové považujeme rozšírenie našej obchodnej výmeny a investícií. "Máme veľký záujem o spoluprácu vo vede, výskume a inováciách, v ktorých patríte k absolútnej svetovej špičke," uviedol slovenský prezident.

Spolu s hlavou štátu do Švajčiarska na oficiálnu návštevu pricestovali aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Aj ich účasť spolu s predstaviteľmi slovenskej vedy a univerzít by mala prispieť k posilneniu spolupráce v oblasti vedy, techniky a inovácií. Podľa Gašparoviča v ostatných šiestich rokoch sme zaznamenali kontinuálny nárast vzájomnej obchodnej výmeny. "Na druhej strane nemôžeme byť spokojní s obratom v roku 2011 na úrovni len 870 miliónov eur, čo je v porovnaní s výmenou SR s ostatnými krajinami regiónu slabý výsledok."

Švajčiarsko je v poradí zahraničných investorov na Slovensku na 14. mieste. Švajčiarska prezidentka zdôraznila význam vedy a výskumu pre rozvoj krajiny, a preto privítala záujem slovenskej strany o organizáciu spoločného inovačného fóra Swissness 2012 v októbri v Bratislave. "Švajčiarsko môže prispievať svojou úrovňou odborného vzdelávania, ktoré je na vysokej úrovni," konštatovala Eveline Widmer-Schlumpfová.

Prezident Gašparovič počas rozhovorov so svoju švajčiarskou hostiteľkou zdôraznil, že "inovácie považujeme za kľúčový nástroj zabezpečenia konkurencieschopnosti našej ekonomiky". Aj z tohto dôvodu, podľa slov hlavy štátu, sme sa rozhodli uskutočniť spoločné slovensko-švajčiarske inovačné fórum za účasti expertov z oboch krajín z oblasti vedy, výskumu, štátnej správy a podnikovej sféry. Prvé takéto fórum sa uskutoční dnes v Berne a ďalšie o mesiac v Bratislave. Prezident vysoko ocenil aktivity Švajčiarska na vyrovnanie hospodárskych a sociálnych rozdielov medzi "starými" a "novými" členmi Európskej únie. V podmienkach SR ide o pomoc cez Švajčiarsky finančný mechanizmus. Od podpísania dohody v roku 2007 sme pripravili 22 rozvojových projektov, pričom sme využili plných 100 % pridelených prostriedkov asi 47 miliónov eur.

Gašparovič pred švajčiarskou prezidentkou uviedol, že "Slovenská republika citlivo vníma rozhodnutie švajčiarskej vlády z apríla tohto roka o obmedzení pobytových povolení pre občanov ôsmich krajín EÚ vrátane SR formou zavedenia kvót". Ako slovenský prezident dodal, "považujeme za nespravodlivé, že našu krajinu vydeľujete spomedzi ostatných členov EÚ". V reakcii prezidentka Widmer Schlumpfová konštatovala, že Švajčiarsko si váži slobodu pohybu osôb v únii, no vzhľadom na 22 % cudzincov žijúcich vo Švajčiarsku sa jej krajina týmito kvótami bráni pred ďalšími imigrantmi zo zahraničia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Zmrzlina nemusí vždy spôsobovať len potešenie. Sú ľudia ktorí po jej konzumácii začnú trpieť zdravotnými ťažkosťami.
pred 2 rokmi
Vo štvrtok 21. júla by legendárny herec herec oslávil 65. narodeniny.
pred 7 rokmi
Skladba Na pokraji síl je piatym Jarošovým singlom z minuloročného albumu Tráva musí rásť.
pred 7 rokmi
Legendárny hudobník Paul McCartney bude mať svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy takmer 20 rokov po tom, ako rozhodli o jej udelení.
pred 7 rokmi
Hapka s Horáčkom v podstate napĺňajú svoj (neoficiálny) status o tom, že albumy nevydávajú ako na bežiacom páse, ale servírujú s rozdielom dlhých rokov.
pred 5 rokmi
Nočný prúd Českého rozhlasu udelil v uplynulých dňoch Výročné hudobné ceny Legenda Nočného prúdu za rok 2013.
pred 6 rokmi
Tri najlepšie kamarátky v krásnom veku odrastených detí, sa rozhodnú osláviť na starej Zuzinej chalupe rozvod, Janine štyridsiate narodeniny a Evine nové sexuálne dobrodružstvo.
pred 8 rokmi
Orechy sú spolu s jablkami považované za akýsi symbol slovenských Vianoc.