Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Gašparoviča prijala švajčiarska spolková prezidentka

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.09.2012

Hlava štátu na stretnutí s prezidentkou Švajčiarskej konfederácie kritizovala pobytové obmedzenia pre Slovákov
Gašparoviča prijala švajčiarska spolková prezidentka
Zdroj obrázku: Internet
 

Prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ktorý je na oficiálnej návšteve Švajčiarska, prijala vo svojej rezidencie v Manor Lohn v meste Kehrsatz neďaleko Bernu spolková prezidentka Švajčiarskej konfederácie Eveline Widmer-Schlumpfová.

"Je mojím potešením, že som mohol vašu krajinu navštíviť ako historicky prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky. Mojím cieľom je ešte viac rozšíriť súčasnú dobrú úroveň našich vzájomných vzťahov so Švajčiarskom," konštatoval Gašparovič. Podľa neho za kľúčové považujeme rozšírenie našej obchodnej výmeny a investícií. "Máme veľký záujem o spoluprácu vo vede, výskume a inováciách, v ktorých patríte k absolútnej svetovej špičke," uviedol slovenský prezident.

Spolu s hlavou štátu do Švajčiarska na oficiálnu návštevu pricestovali aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Aj ich účasť spolu s predstaviteľmi slovenskej vedy a univerzít by mala prispieť k posilneniu spolupráce v oblasti vedy, techniky a inovácií. Podľa Gašparoviča v ostatných šiestich rokoch sme zaznamenali kontinuálny nárast vzájomnej obchodnej výmeny. "Na druhej strane nemôžeme byť spokojní s obratom v roku 2011 na úrovni len 870 miliónov eur, čo je v porovnaní s výmenou SR s ostatnými krajinami regiónu slabý výsledok."

Švajčiarsko je v poradí zahraničných investorov na Slovensku na 14. mieste. Švajčiarska prezidentka zdôraznila význam vedy a výskumu pre rozvoj krajiny, a preto privítala záujem slovenskej strany o organizáciu spoločného inovačného fóra Swissness 2012 v októbri v Bratislave. "Švajčiarsko môže prispievať svojou úrovňou odborného vzdelávania, ktoré je na vysokej úrovni," konštatovala Eveline Widmer-Schlumpfová.

Prezident Gašparovič počas rozhovorov so svoju švajčiarskou hostiteľkou zdôraznil, že "inovácie považujeme za kľúčový nástroj zabezpečenia konkurencieschopnosti našej ekonomiky". Aj z tohto dôvodu, podľa slov hlavy štátu, sme sa rozhodli uskutočniť spoločné slovensko-švajčiarske inovačné fórum za účasti expertov z oboch krajín z oblasti vedy, výskumu, štátnej správy a podnikovej sféry. Prvé takéto fórum sa uskutoční dnes v Berne a ďalšie o mesiac v Bratislave. Prezident vysoko ocenil aktivity Švajčiarska na vyrovnanie hospodárskych a sociálnych rozdielov medzi "starými" a "novými" členmi Európskej únie. V podmienkach SR ide o pomoc cez Švajčiarsky finančný mechanizmus. Od podpísania dohody v roku 2007 sme pripravili 22 rozvojových projektov, pričom sme využili plných 100 % pridelených prostriedkov asi 47 miliónov eur.

Gašparovič pred švajčiarskou prezidentkou uviedol, že "Slovenská republika citlivo vníma rozhodnutie švajčiarskej vlády z apríla tohto roka o obmedzení pobytových povolení pre občanov ôsmich krajín EÚ vrátane SR formou zavedenia kvót". Ako slovenský prezident dodal, "považujeme za nespravodlivé, že našu krajinu vydeľujete spomedzi ostatných členov EÚ". V reakcii prezidentka Widmer Schlumpfová konštatovala, že Švajčiarsko si váži slobodu pohybu osôb v únii, no vzhľadom na 22 % cudzincov žijúcich vo Švajčiarsku sa jej krajina týmito kvótami bráni pred ďalšími imigrantmi zo zahraničia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Všetci vnímame cyklické striedanie ročných období.
pred 7 rokmi
Apple po štyroch rokoch zosadil z trónu Google. Štúdia firmy Millward Brown tvrdí, že hodnota značky výrobcu iPhonov a iPadov je 153 mld. USD, čo je takmer polovica jej trhovej kapitalizácie.
pred 5 rokmi
Niektoré rozhodnutia robíme príliš rýchlo a bez rozmýšľania na to, aby sme ich neskôr trpko neoľutovali. Je zrejmé, že svoje rozhodnutie zúčastniť sa v roku 2009 britského X-Factoru Olly Murs určite nikdy neoľutoval.
pred 6 rokmi
Tvorcovia snímky sa vraj rozhodujú medzi Annou Kendrick, Imogen Poots a Felicity Jones.
pred 7 rokmi
Poslednú časť populárnej americkej šou si budú môcť diváci pozrieť 25. mája.
pred 6 rokmi
Príbeh mladých milencov, ktorí si po náraze lode do ľadovce zachraňujú holý život si v roku 1997 získal publikum i kritikov a získal neuveriteľných 11 Oscarov.
pred 5 rokmi
Odkaz pre stredoškolákov: S technikou a IT máš budúcnosť iSTU!
pred 7 rokmi
Za osem mesiacov tohto roka polícia eviduje 9 843 dopravných nehôd, čo je o 4 225 menej ako v rovnakom období minulého roka.