Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Gašparoviča prijala švajčiarska spolková prezidentka

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.09.2012

Hlava štátu na stretnutí s prezidentkou Švajčiarskej konfederácie kritizovala pobytové obmedzenia pre Slovákov
Gašparoviča prijala švajčiarska spolková prezidentka
Zdroj obrázku: Internet
 

Prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ktorý je na oficiálnej návšteve Švajčiarska, prijala vo svojej rezidencie v Manor Lohn v meste Kehrsatz neďaleko Bernu spolková prezidentka Švajčiarskej konfederácie Eveline Widmer-Schlumpfová.

"Je mojím potešením, že som mohol vašu krajinu navštíviť ako historicky prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky. Mojím cieľom je ešte viac rozšíriť súčasnú dobrú úroveň našich vzájomných vzťahov so Švajčiarskom," konštatoval Gašparovič. Podľa neho za kľúčové považujeme rozšírenie našej obchodnej výmeny a investícií. "Máme veľký záujem o spoluprácu vo vede, výskume a inováciách, v ktorých patríte k absolútnej svetovej špičke," uviedol slovenský prezident.

Spolu s hlavou štátu do Švajčiarska na oficiálnu návštevu pricestovali aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Aj ich účasť spolu s predstaviteľmi slovenskej vedy a univerzít by mala prispieť k posilneniu spolupráce v oblasti vedy, techniky a inovácií. Podľa Gašparoviča v ostatných šiestich rokoch sme zaznamenali kontinuálny nárast vzájomnej obchodnej výmeny. "Na druhej strane nemôžeme byť spokojní s obratom v roku 2011 na úrovni len 870 miliónov eur, čo je v porovnaní s výmenou SR s ostatnými krajinami regiónu slabý výsledok."

Švajčiarsko je v poradí zahraničných investorov na Slovensku na 14. mieste. Švajčiarska prezidentka zdôraznila význam vedy a výskumu pre rozvoj krajiny, a preto privítala záujem slovenskej strany o organizáciu spoločného inovačného fóra Swissness 2012 v októbri v Bratislave. "Švajčiarsko môže prispievať svojou úrovňou odborného vzdelávania, ktoré je na vysokej úrovni," konštatovala Eveline Widmer-Schlumpfová.

Prezident Gašparovič počas rozhovorov so svoju švajčiarskou hostiteľkou zdôraznil, že "inovácie považujeme za kľúčový nástroj zabezpečenia konkurencieschopnosti našej ekonomiky". Aj z tohto dôvodu, podľa slov hlavy štátu, sme sa rozhodli uskutočniť spoločné slovensko-švajčiarske inovačné fórum za účasti expertov z oboch krajín z oblasti vedy, výskumu, štátnej správy a podnikovej sféry. Prvé takéto fórum sa uskutoční dnes v Berne a ďalšie o mesiac v Bratislave. Prezident vysoko ocenil aktivity Švajčiarska na vyrovnanie hospodárskych a sociálnych rozdielov medzi "starými" a "novými" členmi Európskej únie. V podmienkach SR ide o pomoc cez Švajčiarsky finančný mechanizmus. Od podpísania dohody v roku 2007 sme pripravili 22 rozvojových projektov, pričom sme využili plných 100 % pridelených prostriedkov asi 47 miliónov eur.

Gašparovič pred švajčiarskou prezidentkou uviedol, že "Slovenská republika citlivo vníma rozhodnutie švajčiarskej vlády z apríla tohto roka o obmedzení pobytových povolení pre občanov ôsmich krajín EÚ vrátane SR formou zavedenia kvót". Ako slovenský prezident dodal, "považujeme za nespravodlivé, že našu krajinu vydeľujete spomedzi ostatných členov EÚ". V reakcii prezidentka Widmer Schlumpfová konštatovala, že Švajčiarsko si váži slobodu pohybu osôb v únii, no vzhľadom na 22 % cudzincov žijúcich vo Švajčiarsku sa jej krajina týmito kvótami bráni pred ďalšími imigrantmi zo zahraničia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Za znížením výnosu zbierky v Bratislave vidí Liga proti rakovine pôsobenie organizácií, ktoré robili zbierku v ten istý deň
pred 5 rokmi
V snímke Odhalený prístav Louhimies rozpráva príbeh o fínskej láske. Sleduje niekoľko paralelných príbehov postáv, ktoré počas jedného šedivého a chladného zimného týždňa túžia nájsť lásku a uznanie.
pred 6 rokmi
Tento exkluzívny model typového radu 208 je výsledkom sofistikovanej práce dizajnérov.
pred 3 rokmi
O tom, čo známy komik nacvičí, rozhoduje predovšetkým dopyt.
pred 6 rokmi
Minulý rok kraľovali rebríčku najlepšie zarábajúcich herečiek magazínu Forbes Angelina Jolie a Sarah Jessica Parker, ktoré sa dostali aj do tohtoročnej prvej desiatky.
pred 7 rokmi
Hybridná koncepcia pohonu umožní znížiť spotrebu až o 25 percent
pred 7 rokmi
Od začiatku novembra tohto roku záplavy v Thajsku zastavili alebo obmedzili výrobu vo viac ako desiatich fabrikách vyrábajúcich pevné disky.
pred 4 rokmi
Odvážny film novej generácie – tak Plávajúce vežiaky označili na niektorom z festivalov, na ktorých úspešne bodoval, mimochodom aj na tom v Karlových Varoch.