Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Gašparovič prednášal na univerzite

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.07.2012

Prezident Gašparovič mal prvú prednášku na Detskej Univerzite Komenského.
Gašparovič prednášal na univerzite
Zdroj obrázku: Internet
 

Kde ste boli naposledy na dovolenke a koľko to stálo, alebo čím ste chceli byť, keď ste boli malý - aj tieto otázky dnes adresovali hlave štátu počas prvej prednášky na Detskej Univerzite Komenského tohtoroční študenti.

Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa rozviazal jazyk pri otázke, či mu neprekáža strata súkromia. Malým vysokoškolákom prezradil, že "chlapci z ochranky" ho sprevádzajú všade, kam sa pohne. "Ale mám takú výhodu, že niektorí sú so mnou už skoro 20 rokov, odkedy som sa stal predsedom Národnej rady SR a znovu sú pri mne, takže my sme už ako taká rodina," povedal Gašparovič. Ako prezradil, v minulosti zvykol svojich ochrankárov poriadne potrápiť. "Niekedy som im strašne rád ušiel a urobil problém, vždycky som sa tešil, keď ma museli hľadať, ale teraz už nie, už ma to nebaví," konštatoval Gašparovič.

Podľa vlastných slov si nikdy nepredstavoval, že bude prezidentom. Ako dieťa chcel byť po vzore svojich troch strýkov rušňovodičom, neskôr chvíľu uvažoval nad medicínou. Vyhlásenie, že ho zvolili za prezidenta, dokonca prespal. "Priznám sa, že som zaspal a pred polnocou do mňa štuchala manželka: Vstávaj, si prezident, tak som utekal do centrály politickej strany," zaspomínal na svoje zvolenie Gašparovič. Na manželku Silviu sa spolieha aj pri vybavovaní dovolenky. Koľko stála posledná, netuší, a musel by sa jej opýtať. Tento rok sa prezidentský pár chystá na oficiálnu návštevu Chorvátska, po ktorej zostane v krajine aj dovolenkovať.
 
Hlava štátu dnes deťom z Detskej Univerzity Komenského ozrejmila svoje kompetencie - čo môže a čo musí robiť. Deti sa dozvedeli, že prezident menuje vládu, sudcov, rektorov vysokých škôl, podpisuje zákony, udeľuje vyznamenania, ale môže aj vyhlásiť vojnu. Prednáška prezidenta Gašparoviča na tému Prečo potrebujeme prezidenta a aké sú jeho práva a povinnosti dnes otvorila jubilejný 10. ročník letnej univerzity pre deti od deviatich do 14 rokov.

Predchádzala jej slávnostná imatrikulácia 370 študentov. "Američania hovoria, že prezidentom sa často stáva ten, kto skutočného prezidenta stretne v mladosti. Takže je to už len na vás," poznamenal na úvod desiateho ročníka otec detskej univerzity a riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

S výnimkou dnešnej úvodnej sa všetky ostatné prednášky budú konať vždy v stredu v sále Divadla Aréna. Univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci si na tento rok pripravili osem prednášok na témy napríklad prečo je krv najvzácnejšia tekutina, prečo lietadlo letí, prečo je odliv a príliv alebo prečo sa dá rakovina liečiť. Po prednáškach je otvorená voľná diskusia, počas ktorej študenti kladú prednášajúcim otázky. Diplomy získajú tí študenti, ktorí sa zúčastnia minimálne na piatich z ôsmich prednášok.

Detská Univerzita Komenského ponúka svojim študentom aj dobrovoľný program sprievodných podujatí a workshopov. K tradičným aktivitám patrí kariérny, architektonický a hip-hopový workshop, exkurzie a tvorivé dielne v Slovenskej národnej galérii a Slovenskom národnom múzeu, šachový workshop, army workshop, výlet loďou k Danubiana Meulensteen či hodina otázok v parlamente. Novinkou v aktuálnom ročníku je workshop moderných technológií, workshop spoznávania kultúr a workshop o ochrane detí na internete. Počas celej letnej školy budú v júli aj auguste každý týždeň vychádzať Noviny Detskej Univerzity Komenského, ktorých redaktormi sú taktiež študenti a prispievať do nich majú možnosť všetci účastníci.

Študenti, ktorí už nemali možnosť študovať DUK dennou formou, mali už druhý rok možnosť prihlásiť sa na Detskú Univerzitu Komenského Online a študovať tak z pohodlia domova. Štúdium je zadarmo a predstavuje pre deti z celého Slovenska možnosť zoznámiť sa so všetkými témami aktuálneho ročníka. Online štúdium je sprostredkované prostredníctvom stránky www.datalan.sk/dukonline, na ktorej je možné počas celého leta stiahnuť si kompletný obsah aktuálnej prednášky. Rovnako na stránke budú videá a fotografie z každej prednášky, profil prednášajúceho a kvíz. Detská Univerzita Komenského Online sa začína 9. júla.

Za 10 rokov eviduje Detská Univerzita Komenského 3 343 prihlásených študentov, ktorí absolvovali 106 prednášok. K dispozícii mali aj 28 druhov workshopov. Viac: www.duk.sk.

Foto:SITA/Diana Černáková
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Okruh Losail neďaleko hlavného mesta Dauha bol v roku 2004 hostiteľom motocyklových pretekov triedy MotoGP
pred 7 rokmi
Veľkou výhodou týchto receptov je, že sú overené generáciami a zaslúžia si, aby sa na ne nezabudlo.
pred 7 rokmi
Predaj klasických desktopových počítačov by mal v tomto roku medziročne poklesnúť o viac ako desatinu na 305 mil. kusov.
pred 7 rokmi
Ako sa blíži deň ich prvého výročia sobáša, ani jeden z tejto dvojice nechce byť ten, ktorý začne hovoriť o rozchode.
pred 9 rokmi
Switzer Performance predstavil tuningový paket pre luxusný športový sedan Porsche Panamera Turbo.
pred 9 rokmi
Manžela Katy Perry deportovali z Japonska, kvôli trestnému činu, ktorý mal v Krajine vychádzajúceho slnka spáchať pred viac ako desiatimi rokmi.
pred 8 rokmi
Mikkelsen totiž získal hlavnú úlohu v pripravovanom seriáli Hannibal a oba projekty sa budú nakrúcať v rovnakom čase.
pred 8 rokmi
Približne dve tretiny Slovákov už vedia, čo kúpia svojim blízkym pod stromček.