Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Gašparovič dostal čestný doktorát od Tokijskej univerzity

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.06.2012

Gašparovič hovoril v Japonsku o Slovensku ako o "členskej krajine EÚ s dynamickou ekonomikou a perspektívnym rastom, v ktorej sa oplatí investovať".
Gašparovič dostal čestný doktorát od Tokijskej univerzity
Zdroj obrázku: SITA
 

Čestný doktorát Tokijskej medzinárodnej univerzity za rozvoj japonsko-slovenských vzťahov udelili v Tokiu prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi, ktorý je spolu s manželkou Silviou na oficiálnej návšteve Japonska. Ako informoval hovorca prezidenta SR Marek Trubač, časť tretieho dňa návštevy v krajine vychádzajúceho slnka sa niesla vo vedeckom duchu.

Slovenská hlava štátu navštívila v Tokiu vedecký inštitút RIKEN, ktorý združuje najväčšie vedecké kapacity z Japonska i zo sveta. "Veľmi dôležitý je výskum a rozvoj vied, ale tento závisí hlavne od stretávania sa ľudí z rôznych kultúr, kde vznikajú nové nápady. RIKEN momentálne spolupracuje s odborníkmi zo 46 krajín sveta," povedal prezident RIKEN a nositeľ Nobelovej ceny Ryaji Noyori. Prezident Gašparovič pripomenul, že s cisárskym párom hovoril aj o spolupráci v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania, pretože Slovensko sa snaží prispôsobovať novým trendom vo vedecko-výskumnej práci. Pre RIKEN bol minulý rok úspešný, pretože sa mu podarilo vyvinúť najrýchlejší superpočítač na svete K computer.
 
Predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek na stretnutí s predstaviteľmi japonského vedeckého inštitútu RIKEN predstavil činnosť slovenskej vedeckej obce. "V súčasnosti sa snažíme pripraviť reformu našej inštitúcie a chceme posilniť predovšetkým prístrojové a technické vybavenie našich pracovísk," uviedol Pastorek. Ako dodal, hlavné priority akadémie sú v technickej oblasti, najmä výskum nanotechnológií a obnoviteľných zdrojov, ako aj biotechnológie, medicína a životné prostredie.

Napoludnie sa hlava štátu s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským a podnikateľskou delegáciou stretla s predstaviteľmi Japonskej podnikateľskej asociácie Keidanren. Gašparovič hovoril v Japonsku o Slovensku ako o "členskej krajine EÚ s dynamickou ekonomikou a perspektívnym rastom, v ktorej sa oplatí investovať". Podotkol, že SR vstup do únie nikdy neoľutovala.

Na rokovaní s predstaviteľmi Keidanren Gašparovič vyjadril presvedčenie, že Japonsko a EÚ nájdu nakoniec spoločnú zhodu na podobe dohody o voľnom obchode. Prezident Japonskej podnikateľskej asociácie Keidanren Hiromaso Yonekura zdôraznil potrebu prijatia dohody o voľnom obchode s Európskou úniou. Japonsko už podľa neho pripravuje zmluvy o voľnom obchode s Čínou a Južnou Kóreou. Zmluva o voľnom obchode s EÚ by podľa Keidanren bola prospešná pre obe strany. Na druhej strane Japonsko vie ponúknuť Európe aj Slovensku vysokokvalitné "know how" v oblasti informačných technológií, ktoré by mohli zvýšiť výkonnosť európskej ekonomiky.

Gašparovič predstavil Slovensko aj ako destináciu vhodnú nielen na investície do výrobných odvetví, ale aj pre výstavbu logistických centier nadnárodných spoločností. Dodal, že Slovensko má ideálne predpoklady z hľadiska geografického pre svoju polohu v strede Európy i z hľadiska dobrej infraštruktúry. "Máme záujem o japonské investície do odvetví s vyššou pridanou hodnotou v oblasti vedy a výskumu. Mám na mysli informačné a komunikačné technológie, biotechnológie a robotiku a aj preto so mnou pricestovali predstavitelia SAV a slovenských univezít," zdôraznil Gašparovič.

Foto: SITA
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Krásne tanečnice a tanečníci chodia po Slovensku a lámu srdcia.
pred 5 rokmi
Na internete sa v týchto dňoch objavilo krátke video, na ktorom sa obľúbený český spevák Matěj Ruppert predviedol tak ako ho jeho fanúšikovia nepoznajú.
pred 8 rokmi
Štuttgartská automobilka v týchto dňoch oficiálne predstavila otvorenú verziu svojho superšportového kupé SLS AMG, ktorá dostala jednoduché označenie Roadster.
pred 6 rokmi
Klinická štúdia, ktorá je v prvej z troch fáz, má sľubný začiatok.
pred 7 rokmi
Miike Snow pripravovali nedočkavých fanúšikov na svoj druhý album celý rok.
pred 5 rokmi
Samsung uvádza na trh tretiu generáciu smartfónov s doplnkom mini, ktorá je kompaktnou verziou vlajkovej lode GALAXY S5.
pred 4 rokmi
Päť nadčasových lekcií od Billa Gatesa, Andyho Groova a Steva Jobsa.
pred 9 rokmi
Všetci teoreticky dobre ovládame, že voda je základ života.