Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fórum kresťanských inštitúcií spúšťa Nedeľu nedeľou

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 21.02.2012

Fórum kresťanských inštitúcií (FKI) spúšťa kampaň Nedeľa nedeľou.
Fórum kresťanských inštitúcií spúšťa Nedeľu nedeľou
Zdroj obrázku: Internet
 

Fórum kresťanských inštitúcií (FKI) spúšťa kampaň Nedeľa nedeľou. Ako uviedol dnes pre agentúru SITA podpredseda FKI Pavol Kossey, otázka práce v nedeľu sa v slovenskej spoločnosti z času na čas vynorí medzi inými diskutovanými témami.

„Navonok sa v tejto oblasti už roky takmer nič nezmenilo k lepšiemu. Napriek tomu - či práve preto - rastie počet ľudí, ktorí s týmto stavom nie sú spokojní a radi by prispeli k tomu, aby sa situácia výraznejšie začala meniť,“ zdôraznil.

Podľa podpredsedu FKI je na Slovensku dlhodobo vysoký počet ľudí, ktorí sú nútení v nedeľu pracovať. „Myslíme tým predovšetkým na obchodné domy, ale i mnohé stavby. Stiera sa stále viac a viac rozdiel medzi pracovným dňom a nedeľou. Začína sa napĺňať hrozba, že bez nedele má týždeň iba sedem pracovných dní,“ zdôraznil Kossey.
 
Táto situácia je podľa Kosseya výsledkom platných zákonov, ale aj našich zaužívaných zvyklostí. „Ide o to, či aj my využívame v nedeľu služby, bez ktorých by sme sa síce spokojne zaobišli, ale svojím konaním nepriamo „nútime“ iných ľudí, aby v nedeľu pracovali,“ zdôraznil s tým, že FKI pozýva ľudí, aby sa pridali k nim a povedali si: „Nedeľa má zostať nedeľou a preto nebudem v nedeľu nikoho nútiť pracovať.“

Pre väčšinu občanov to podľa Kosseya znamená, že sa dobrovoľne zaväzujeme iba k tomu, že bez mimoriadnej, výnimočnej potreby nebude v nedeľu robiť nákupy. Pre zamestnávateľov to znamená, že nebudú v nedeľu vyžadovať prácu svojich zamestnancov. „Samozrejme tým nemyslíme pracoviská s prirodzene potrebnou nepretržitou službou, ako napr. polícia, hasiči, zdravotnícki pracovníci, špecifické technologické prevádzky, ktoré nemožno prerušiť, niektoré zariadenia kultúry, či spoločného stravovania,“ upozornil.

Podľa FKI každý z nás môže prispieť k prehĺbeniu kultúry nedele, aby bola nedeľa na Slovensku citeľne iným dňom ako pracovný deň, teda dňom vonkajšieho i vnútorného pokoja, utuženia rodinných a priateľských vzťahov, pobytu v prírode, relaxu tela a povznesenia ducha. Svoju podporu kampani Nedeľa nedeľou môžu záujemcovia potvrdiť na www.peticia.sk/nedelanedelou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Analytická spoločnosť predpovedá veľmi rýchly nástup 3D tlače protéz, ale aj náhradných orgánov. To vyvolá rozsiahlu debatu o etike a regulácii.
pred 9 rokmi
Tak toto už možno naozaj nazvať umením.
pred 2 rokmi
Spojenie dvoch hereckých generácií, pričom každý z jej zástupcov si zaslúži palec hore (a v žiadnom prípade nie prostredník).
pred 4 rokmi
Päta, špička, päta špička. V ušiach hudba a svoj vlastný tep, nohy pália ako po zbičovaní, pot vám steká do očí, hlava hovorí áno, telo nie a napriek tomu máte v duši pokoj budhistického mnícha.
pred 6 rokmi
Fotoaparát na módnu prehliadku: Nikon COOLPIX S01 je menší ako platobná karta a zároveň dostatočne nápadný.
pred 6 rokmi
S prezentáciou toho najlepšieho z agentúry MAGNUM prichádza viedenská galéria Westlicht.
pred 6 rokmi
Táto videohra má totiž svoj vlastný soundtrack. A načo trocháriť? Táto videohra má soundtracky dokonca hneď dva.
pred 5 rokmi
Atmosférický thriller s temným podtextom, ktorý v prevažne poetickej tureckej kinematografii zavádza tradíciu obľúbeného žánru.