Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fórum kresťanských inštitúcií spúšťa Nedeľu nedeľou

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 21.02.2012

Fórum kresťanských inštitúcií (FKI) spúšťa kampaň Nedeľa nedeľou.
Fórum kresťanských inštitúcií spúšťa Nedeľu nedeľou
Zdroj obrázku: Internet
 

Fórum kresťanských inštitúcií (FKI) spúšťa kampaň Nedeľa nedeľou. Ako uviedol dnes pre agentúru SITA podpredseda FKI Pavol Kossey, otázka práce v nedeľu sa v slovenskej spoločnosti z času na čas vynorí medzi inými diskutovanými témami.

„Navonok sa v tejto oblasti už roky takmer nič nezmenilo k lepšiemu. Napriek tomu - či práve preto - rastie počet ľudí, ktorí s týmto stavom nie sú spokojní a radi by prispeli k tomu, aby sa situácia výraznejšie začala meniť,“ zdôraznil.

Podľa podpredsedu FKI je na Slovensku dlhodobo vysoký počet ľudí, ktorí sú nútení v nedeľu pracovať. „Myslíme tým predovšetkým na obchodné domy, ale i mnohé stavby. Stiera sa stále viac a viac rozdiel medzi pracovným dňom a nedeľou. Začína sa napĺňať hrozba, že bez nedele má týždeň iba sedem pracovných dní,“ zdôraznil Kossey.
 
Táto situácia je podľa Kosseya výsledkom platných zákonov, ale aj našich zaužívaných zvyklostí. „Ide o to, či aj my využívame v nedeľu služby, bez ktorých by sme sa síce spokojne zaobišli, ale svojím konaním nepriamo „nútime“ iných ľudí, aby v nedeľu pracovali,“ zdôraznil s tým, že FKI pozýva ľudí, aby sa pridali k nim a povedali si: „Nedeľa má zostať nedeľou a preto nebudem v nedeľu nikoho nútiť pracovať.“

Pre väčšinu občanov to podľa Kosseya znamená, že sa dobrovoľne zaväzujeme iba k tomu, že bez mimoriadnej, výnimočnej potreby nebude v nedeľu robiť nákupy. Pre zamestnávateľov to znamená, že nebudú v nedeľu vyžadovať prácu svojich zamestnancov. „Samozrejme tým nemyslíme pracoviská s prirodzene potrebnou nepretržitou službou, ako napr. polícia, hasiči, zdravotnícki pracovníci, špecifické technologické prevádzky, ktoré nemožno prerušiť, niektoré zariadenia kultúry, či spoločného stravovania,“ upozornil.

Podľa FKI každý z nás môže prispieť k prehĺbeniu kultúry nedele, aby bola nedeľa na Slovensku citeľne iným dňom ako pracovný deň, teda dňom vonkajšieho i vnútorného pokoja, utuženia rodinných a priateľských vzťahov, pobytu v prírode, relaxu tela a povznesenia ducha. Svoju podporu kampani Nedeľa nedeľou môžu záujemcovia potvrdiť na www.peticia.sk/nedelanedelou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Tak sa zdá, že športové žánre, zvlášť tie, ktoré obsažne zachycujú krvou napáchnuté boxerské arény sú stále v kurze.
pred 7 rokmi
Jednoduchý, ľudský a hlavne presne mieriaci Svěrákov humor je devízou aj tohto filmu.
pred 5 rokmi
Dokumentárna roadmovie českého novinára a cestovateľa Dana Přibáňa a jeho partie o tom, ako sa dokáže zniesť osem ľudí z troch krajín, ktorí sa navzájom nepoznajú, ale strávia spoločne štyri mesiace v žltých „ponorkách“.
pred 5 rokmi
Dôvodmi sú časté spory s bulvárom i preplnený mediálny trh.
pred 10 rokmi
Už na základnej škole sme sa na hodinách prírodopisu učili o produktoch, ktoré by sme si bez včiel nevedeli predstaviť.
pred 6 rokmi
Rokovania Václava Miku s generálnym riaditeľom Českej televízie Petrom Dvořákom pokračujú, do konca roka by chceli podpísať dlhodobú zmluvu o spolupráci.
pred 7 rokmi
Tento album oslávil totiž minulý rok neuveriteľné štvrťstoročie od pôvodného vydania a to si zaslúži pozornosť.
pred 5 rokmi
Po dlhoročnej umeleckej pauze sa vracia na pódia aj na nosiče najuznávanejšia a dnes už legendárna česká poprocková kapela Lucie.