Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fico na Devíne hovoril o starých Slovákoch a kráľovi Svätoplukovi

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.07.2013

Premiér vyzval všetkých, aby sme si osvojili a rozvíjali schopnosť brániť štátne a národné záujmy Slovenska.
Fico na Devíne hovoril o starých Slovákoch a kráľovi Svätoplukovi
Zdroj obrázku: Internet
 

Počas osláv 1 150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda, ktoré sa konali v nedeľu v Bratislave na hrade Devín, hovoril premiér Robert Fico o starých Slovákoch aj o kráľovi Svätoplukovi.

Historici pritom nie sú jednotní v tom, či bol Svätopluk kráľom alebo len kniežaťom. "Devín so základmi veľkomoravskej baziliky z 9. storočia sa priamo viaže k najslávnejším skutkom starých Slovákov, ku kniežaťu Rastislavovi i kráľovi Svätoplukovi," povedal predseda vlády v príhovore, ktorý si naživo vypočuli aj prezident Ivan Gašparovič a predseda parlamentu Pavol Paška.

"V živote slovenského národa sú miesta, ku ktorým prechovávame hlbokú úctu, lebo nás viažu k tradíciám. Máme aj posvätné dni, z ktorých 5. júl je spojený s dielom, ktoré pre Slovanov vykonali svätí Cyril a Metod a ich žiak Gorazd," konštatoval premiér. Na Konštantínovo učenie podľa Fica neskôr nadviazali bernolákovci, ale aj štúrovci. V roku 1 000. výročia príchodu vierozvestcov bola zasa založená Matica slovenská. "Napriek peripetiám, ktorými Matica slovenská za 150 rokov prešla, je to inštitúcia dôveryhodná a dôstojná," myslí si premiér. Podľa predsedu vlády je dôležité si príchod vierozvestcov nielen pripomínať, ale cyrilometodskú tradíciu uvádzať do života aj dnes. "Chcem zdôrazniť, ako zjavne a jednoznačne naša mladá 20-ročná nezávislá Slovenská republika nadväzuje na všetky produktívne podnety Nitrianskeho vojvodstva a Veľkomoravskej ríše. Veď myšlienka slovenskej nezávislosti vyrastala z priamej túžby ľudí a elít, akými boli bernolákovci a štúrovci Oni túžili obnoviť samostatnosť a uchopiť správu vecí verejných späť do vlastných rúk, ako to bolo za Pribinu, kniežaťa Rastislava a kráľa Svätopluka," dodal.

Budovanie štátu je podľa premiéra stála a nepretržitá úloha, ktorá ako vysoká méta stojí pred súčasnými duchovnými predstaviteľmi, intelektuálmi aj politikmi. "Vyzývam všetkých, aby sme si osvojili a rozvíjali schopnosť brániť štátne a národné záujmy Slovenska. Želám si, aby sme sa vedeli povzniesť nad malicherné politické šarvátky tam, kde treba prejaviť štátnické myslenie aj skutky," ukončil

Na Slovensku sviatok Cyrila a Metoda oslavujeme 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára. Štátnym sviatkom si pripomíname vierozvestov, ktorí zostavili slovanské písmo hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty. Svätí Cyril a Metod boli tiež vyhlásení za spolupatrónov Európy. V tomto roku si pripomíname 1 150. výročie ich príchodu na naše územie, spomienkové podujatia pripravila cirkev, ale aj štátne inštitúcie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Do života veľkého maliara Renoira a jeho syna Jeana nečakane vstúpi nekonvenčná mladá a krásna žena.
pred 8 rokmi
Pavel Bobek vydáva tento týždeň nový album Kruhy a chystá sa na veľké koncerty k 75. narodeninám.
pred 7 rokmi
Bentley Continental GT Speed Convertible sa od typu GT Convertible líši predovšetkým zvýšeným výkonom motora, ktorý disponuje o 36 kW / 50 k vyšším maximálnym výkonom.
pred 7 rokmi
Sneženie meteorológovia očakávajú vo všetkých krajoch Slovenska.
pred 8 rokmi
Nové využitie pre elektromobily: ako pace car v NASCAR
pred 11 rokmi
Na úvod si treba ozrejmiť, že záznam koncertu z minuloročného turné Zuzany Smatanovej vyšiel tak na CD, ako aj na DVD a treba tiež povedať, že priestor dávam hlavne DVD, ktoré je v dnešnej dobe nositeľom oveľa väčšieho množstva informácií a preto je
pred 7 rokmi
Ide o video k tanečnému remixu jej piesne Summertime Sadness, na ktorom spolupracovala s francúzskym dídžejom Cedricom Gervaisom.
pred 5 rokmi
Nové dvere si zaslúžia aj nové kľučky. Vybrať dvere bolo pre vás jednoduché, no ako vybrať vhodné kľučky? To je už zložitejšia úloha, no máme pre vás niekoľko rád a tipov.