Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fedor je za medzinárodnú spoluprácu pri nadzvukovom letectve

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.09.2013

Bývalý minister obrany a poslanec Martin Fedor nechce spoločnú leteckú jednotku viacerých krajín, ale spoluprácu vzdušných síl štátov z okolia v oblasti logistiky, servisu, opráv a výcviku.
Fedor je za medzinárodnú spoluprácu pri nadzvukovom letectve
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovensko by malo v otázke existencie nadzvukového bojového letectva užšie spolupracovať na medzinárodnej úrovni, myslí si bývalý minister obrany a poslanec parlamentu Martin Fedor (SDKÚ-DS).

"Nehovorím o nejakom nadnárodnom bojovom prvku, ale o tom, že ak má byť prevádzkovanie týchto lietadiel efektívne pre Slovenskú republiku, musíme viac kooperovať s okolitými krajinami,“ vysvetlil Fedor. V súčasnosti disponuje armáda starými lietadlami MiG-29, pričom počet letuschopných sa postupne znížil.

Fedor by bol rád, keby Slovensko naďalej malo nadzvukové letectvo, ale aby sme so štátmi v našej blízkosti spolupracovali v oblastiach logistiky, servisu, výcviku pilotov a všetkých ostatných oblastiach, ktoré sú s prevádzkou lietadiel spojené. „Tieto činnosti bývajú finančne náročnejšie, ako samotné lietadlá,“ povedal Fedor. V našom okolí v súčasnosti využívajú štáty rôzne typy lietadiel. Česká republika má prenajaté Jas 39 Gripen.

Poľsko používa stíhačky F-16, do ktorých už na domácej pôde vyrábajú motory, ale aj lietadlá MiG-29, Maďarsko má zas Gripeny, ktoré si zaobstarali leasingom. Fedor upozorňuje, že naši západní susedia z ČR sa musia do konca tohto roku rozhodnúť, ako budú ďalej pokračovať s letectvom po skončení prenájmu Gripenov. “To je najposlednejší moment, dokedy treba vstúpiť do rokovaní oveľa intenzívnejšie,“ poznamenal Fedor, ktorý by uvítal, keby sa možná spolupráca začala práve s Čechmi. „Ja som navrhoval pred dvoma rokmi, aby sme začali rokovať s Čechmi,“ dodal exminister Fedor. Podľa neho by bolo zaujímavé otvoriť aj diskusiu o stredoeurópskom koridore spolupracujúcich štátov v oblasti letectva. „Za podmienky, že by sa zlúčili logistické, opravárenské a výcvikové kapacity,“ zopakoval.

Fedor upozorňuje, že akákoľvek zmena oproti súčasnému stavu, keď Slovensko prevádzkuje lietadlá MiG-29, by bola spočiatku nákladnejšia. „Ale treba o tom rozprávať, pretože na trhu je prebytok nadzvukových stíhačiek a teda aj veľa ponúk - treba ich vyhodnocovať,“ povedal Fedor. On podporuje medzinárodnú spoluprácu, ktorá by mohla byť ešte širšia, ako spomínaný stredoeurópsky región.

Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) kritizuje predchádzajúce vedenie rezortu za to, že trpelo kanibalizovanie stíhačiek. Podľa jeho slov sa niektoré stíhačky rozoberali a ich diely sa použili na opravu ostatných. Glváč hovorí, že takýmto "rabovaním" povytrhávali zo stíhačiek za bývalého vedenia súčiastky za niekoľko miliónov eur, čím sa znížila prevádzkyschopnosť lietadiel.

Budúcnosť nadzvukového letectva podľa Glváča bude riešiť odborná skupina, do ktorej plánujú zapojiť aj opozičných politikov. Fedor čaká, či dostane pozvánku a čoho sa bude stretnutie komisie týkať. Súhlasí však s tým, že rozhodnutie o bojovom letectve by malo byť výsledkom širšieho spoločenského konsenzu.

Na margo lietadiel MiG-29 Fedor povedal, že s nimi bývali vždy problémy. „Obrovské problémy, obrovská nákladovosť, nielen z pohľadu prevádzky, ale aj servisu. A nespoľahlivosť, vysoká poruchovosť,“ povedal Fedor. Myslí si, že by asi každý privítal, keby Slovensko malo zdroje na niečo nové a nebolo závislé na partnerovi z Ruska. „Akcieschopnosť slovenského letectva ako členského štátu NATO je priamo závislá od toho, či prídu súčiastky z Ruska alebo či ruská spoločnosť zabezpečí ich opravu a servis,“ poznamenal Fedor. Podľa neho sú dve cesty – buď by mala stopercentne fungovať táto spolupráca, alebo by sme sa mali „odstrihnúť“ a zvoliť nejaký nový model.




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:



Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Dievčatá sú zatknuté, iba v bikinách sa ocitnú v súdnej sieni, kde za ne prekvapivo zaplatí kauciu neslávne preslávený miestny gangster Alien (James Franco).
pred 11 rokmi
Okolo Gianny Nannini sa toho v poslednom čase deje dosť veľa.
pred 4 rokmi
Nová česká filmová komédia podľa bestselleru Michala Viewegha Vybíjaná zažila včera večer svoju premiérovú hviezdnu noc v kultovom londýnskom kine The Prince Charles Cinema v Londýne.
pred 6 rokmi
Organizátori z AOS klubu Poprad očakávajú pod Tatrami približne 70 posádok zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.
pred 6 rokmi
Najpredávanejšie typy gúm zlacneli o 5 až 14 %
pred 5 rokmi
Film o prijatí a porozumení vlastnej identity a hodnoty, ktorý sa navyše hrá s diváckou predvídavosťou sa dostal do oficiálneho výberu MFF Cannes 2013.
pred 5 rokmi
Sedemnásobný majster sveta nezaskočí v zostávajúcich dvoch veľkých cenách sezóny 2013 za Fína Kimiho Räikkönena.
pred 7 rokmi
Paul Project vypočul hlasy fanúšikov a po deviatich mesiacoch od premiéry singla Ak to musí byť sa skladba dočkala aj videoklipu.