Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fedor je za medzinárodnú spoluprácu pri nadzvukovom letectve

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.09.2013

Bývalý minister obrany a poslanec Martin Fedor nechce spoločnú leteckú jednotku viacerých krajín, ale spoluprácu vzdušných síl štátov z okolia v oblasti logistiky, servisu, opráv a výcviku.
Fedor je za medzinárodnú spoluprácu pri nadzvukovom letectve
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovensko by malo v otázke existencie nadzvukového bojového letectva užšie spolupracovať na medzinárodnej úrovni, myslí si bývalý minister obrany a poslanec parlamentu Martin Fedor (SDKÚ-DS).

"Nehovorím o nejakom nadnárodnom bojovom prvku, ale o tom, že ak má byť prevádzkovanie týchto lietadiel efektívne pre Slovenskú republiku, musíme viac kooperovať s okolitými krajinami,“ vysvetlil Fedor. V súčasnosti disponuje armáda starými lietadlami MiG-29, pričom počet letuschopných sa postupne znížil.

Fedor by bol rád, keby Slovensko naďalej malo nadzvukové letectvo, ale aby sme so štátmi v našej blízkosti spolupracovali v oblastiach logistiky, servisu, výcviku pilotov a všetkých ostatných oblastiach, ktoré sú s prevádzkou lietadiel spojené. „Tieto činnosti bývajú finančne náročnejšie, ako samotné lietadlá,“ povedal Fedor. V našom okolí v súčasnosti využívajú štáty rôzne typy lietadiel. Česká republika má prenajaté Jas 39 Gripen.

Poľsko používa stíhačky F-16, do ktorých už na domácej pôde vyrábajú motory, ale aj lietadlá MiG-29, Maďarsko má zas Gripeny, ktoré si zaobstarali leasingom. Fedor upozorňuje, že naši západní susedia z ČR sa musia do konca tohto roku rozhodnúť, ako budú ďalej pokračovať s letectvom po skončení prenájmu Gripenov. “To je najposlednejší moment, dokedy treba vstúpiť do rokovaní oveľa intenzívnejšie,“ poznamenal Fedor, ktorý by uvítal, keby sa možná spolupráca začala práve s Čechmi. „Ja som navrhoval pred dvoma rokmi, aby sme začali rokovať s Čechmi,“ dodal exminister Fedor. Podľa neho by bolo zaujímavé otvoriť aj diskusiu o stredoeurópskom koridore spolupracujúcich štátov v oblasti letectva. „Za podmienky, že by sa zlúčili logistické, opravárenské a výcvikové kapacity,“ zopakoval.

Fedor upozorňuje, že akákoľvek zmena oproti súčasnému stavu, keď Slovensko prevádzkuje lietadlá MiG-29, by bola spočiatku nákladnejšia. „Ale treba o tom rozprávať, pretože na trhu je prebytok nadzvukových stíhačiek a teda aj veľa ponúk - treba ich vyhodnocovať,“ povedal Fedor. On podporuje medzinárodnú spoluprácu, ktorá by mohla byť ešte širšia, ako spomínaný stredoeurópsky región.

Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) kritizuje predchádzajúce vedenie rezortu za to, že trpelo kanibalizovanie stíhačiek. Podľa jeho slov sa niektoré stíhačky rozoberali a ich diely sa použili na opravu ostatných. Glváč hovorí, že takýmto "rabovaním" povytrhávali zo stíhačiek za bývalého vedenia súčiastky za niekoľko miliónov eur, čím sa znížila prevádzkyschopnosť lietadiel.

Budúcnosť nadzvukového letectva podľa Glváča bude riešiť odborná skupina, do ktorej plánujú zapojiť aj opozičných politikov. Fedor čaká, či dostane pozvánku a čoho sa bude stretnutie komisie týkať. Súhlasí však s tým, že rozhodnutie o bojovom letectve by malo byť výsledkom širšieho spoločenského konsenzu.

Na margo lietadiel MiG-29 Fedor povedal, že s nimi bývali vždy problémy. „Obrovské problémy, obrovská nákladovosť, nielen z pohľadu prevádzky, ale aj servisu. A nespoľahlivosť, vysoká poruchovosť,“ povedal Fedor. Myslí si, že by asi každý privítal, keby Slovensko malo zdroje na niečo nové a nebolo závislé na partnerovi z Ruska. „Akcieschopnosť slovenského letectva ako členského štátu NATO je priamo závislá od toho, či prídu súčiastky z Ruska alebo či ruská spoločnosť zabezpečí ich opravu a servis,“ poznamenal Fedor. Podľa neho sú dve cesty – buď by mala stopercentne fungovať táto spolupráca, alebo by sme sa mali „odstrihnúť“ a zvoliť nejaký nový model.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Určite sa ako každý tešíte na dovolenku.
pred 4 rokmi
Skupina NO NAME má nový singel! Skladba s názvom „Povedz mi“ je prvou novinkou z pripravovaného albumu.
pred 6 rokmi
Predstaviteľka hlavnej hrdinky Katniss Everdeen za Hry o život dostala 500-tisíc dolárov, teraz požaduje dvadsaťkrát viac.
pred 5 rokmi
Jednou z najúčinnejších zdrojov dôveryhodných informácií o vybranom vozidle je certifikát Cebia REPORT.
pred 8 rokmi
Výborne rozbehnutú súťaž už v úvode soboty zabrzdila porucha predného diferenciálu...
pred 6 rokmi
Pozoruhodná filmová adaptácia románu Davida Mitchella rozpráva šesť žánrovo odlišných príbehov, ktoré sa odohrávajú v rôznych časoch a na rôznych miestach od začiatku 19. storočia až po post-apokalyptickú budúcnosť.
pred 6 rokmi
Vodorovné dopravné značenie na prejazdných úsekoch ciest a miestnych komunikácií uskutoční považskobystrická firma Saroute, s.r.o. za 1,24 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty.