Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fajčenie v obchodných domoch sa obmedzí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.06.2013

Novela, ktorú dnes podpísal prezident Ivan Gašparovič, zvyšuje aj pokuty za porušenie zákazu fajčenia
Fajčenie v obchodných domoch sa obmedzí
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dym z cigariet má zmiznúť z otvorených priestorov v obchodných domov. Vyplýva to z novely zákona o ochrane nefajčiarov, ktorú dnes podpísal prezident Ivan Gašparovič. Cieľom zákona, ktorý 16. mája schválil parlament, je posilniť ochranu nefajčiarov.

Ministerstvo zdravotníctva pôvodne navrhovalo úplný zákaz fajčenia v obchodných domoch, teda aj v kaviarňach a reštauráciách, ktoré sú v nákupných centrách. Parlament nakoniec schválil pozmeňujúci návrh, na základe ktorého sa bude môcť v obchodných centrách fajčiť v priestoroch, ktoré sú stavebne oddelené a dym z nich nepreniká do verejne prístupných priestorov nákupných centier. Novela okrem toho zakazuje fajčiť v budovách zdravotníckych zariadení a vo všetkých športových zariadeniach.

"Celá tá legislatíva nesmeruje k nejakej perzekúcii fajčiarov. Naozaj sa snažíme len urobiť nejaké pravidlá, aby pri fajčení čo najmenej zasahovali do práv nefajčiarov," argumentovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Pripomenula, že doteraz chýbala definícia obchodného centra ako uzavretého objektu. Podľa Zvolenskej treba vychovávať, pretože to skutočne nie je len o nikotíne, ale aj o 1 400 ďalších alergénoch, ktoré sú v papierikoch na cigaretách a pasívne fajčenie má dokázateľné škodlivé účinky.

Za zariadenia spoločného stravovania sa podľa zmenenej definície v novele zákona považujú aj také zariadenia, v ktorých sa pokrmy nevyrábajú a nepripravujú, to znamená tie, kde sa privezené pokrmy a nápoje iba podávajú. Cieľom je uplatniť zákaz fajčenia aj v týchto zariadeniach. Novela definuje aj pojem pokrm, kam patria aj zákusky či zmrzlinové poháre, takže zákaz fajčenia zasiahne napríklad aj cukrárne. Medzi pokrmy neboli zaradené oriešky, tyčinky či čipsy. Zároveň sa majú, vzhľadom na európsku legislatívu, na tabakových výrobkoch objaviť aj nové varovné nápisy. Novela zvyšuje aj pokuty za porušenie zákazu fajčenia. Orgány verejného zdravotníctva budú môcť uložiť pokutu minimálne 500 eur namiesto 331 eur a maximálne 15 000 eur namiesto doterajších 3 319 eur.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Novela, ktorú dnes podpísal prezident Ivan Gašparovič, zvyšuje aj pokuty za porušenie zákazu fajčenia Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/fajcenie-v-obchodnych-domoch-sa-obmedzi-301446/

Fajčiari za to že dusia a otravujú ovzdušie jedovatým a smradľavým dymom by mali platiť za to daň nayvyše. Ttieto peniaze by sa mali potom použiť na liečenie ľudí a detí, ktorý ochorejú vďaka vdychovaniu jedovatého dymu produkovaného fajčiarmi. A to nehovorím koľko peňazí stojí liečenie fajčiarov a alkoholikov, ktorí si sami sebe spôsobujú ochorenia a na ich liečenie sa vynakladajú milióny eur. Následne človek ktorý nefajčí a nepije alkohol a ochorenie nedostane sa mu primeranej zdrav. starostlivosti, lebo nie sú peniaze v zdravotníctve. Cigaretový dym u detí spôsobuje zlý a nedokonalý vývoj vnútorných orgánov a hlavne pečene - zdravá pečeň je prvá ochranná línia v boji proti rakovine ! Takže pozor na toto - ľudia ktorí dusíte jedovatým dymom svoje okolie.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Aby ste mohli svoju imunitu organizmu posilniť zdravou výživou, mali by ste sa pridržiavať niekoľkých zásad.
pred 7 rokmi
Legendárny rocker tento rok oslávi aj 50. výročie vzniku jeho kapely Olympic.
pred 9 rokmi
Hardvérovú akceleráciu, lepšie nástroje pre vývojárov, vyššiu bezpečnosť a podporu slovenčiny prináša prehliadač Internet Explorer 9
pred 4 rokmi
Chalani z United5 si sami vymysleli a nakrútili klip k letnej skladbe Name in the sand.
pred 5 rokmi
Majk Spirit teda neprichádza iba ako Nový človek, ale prináša aj nádej v lepšie zajtrajšky, čo sa týka slovenského hip hopu.
pred 7 rokmi
Hoci je Peter Lipazaškatuľkovaný ako džezový spevák, album 68 je nádhernou ukážkou jeho multižánrovosti, kedy v nových skladbách možno nájsť nielen džez a blues, ale tiež pop, či nové elektronické prvky.
pred 6 rokmi
Japonská automobilka Toyota oficiálne predstaví o dva týždeň na Tokyo Motor Show koncepčnú štúdiu dopravného prostriedku budúcnosti.
pred 8 rokmi
Celovečerný rozprávkový film je zostavený zo štyroch animovaných epizód a hranej časti, ktorá všetko spája a vytvára rámec príbehu.