Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Európska komisia chce 12 opatreniami posilniť občianske práva

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.05.2013

Európska komisia v Deň Európy zverejnila návrhy, ktoré by mali znížiť byrokraciu a odstrániť prekážky, ktorým čelia pracujúci, študenti a praktikanti v únii.
Európska komisia chce 12 opatreniami posilniť občianske práva
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Európska komisia chce posilňovať európske občianske práva. Navrhuje preto 12 nových opatrení, ktoré majú prispieť k posilneniu práv v šiestich oblastiach. K hlavným návrhom patrí zjednodušenie prístupu ľudí k práci a odbornej príprave v inej krajine únie, zníženie nadmernej administratívnej záťaže a odstraňovanie prekážok pri cezhraničnom nakupovaní. Opatrenia ohlásila Európska komisia v Správe o občianstve EÚ na rok 2013, ktorú vydali pri príležitosti dnešného Dňa Európy. Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Komisia navrhuje napríklad rozšíriť práva ľudí hľadajúcich si zamestnanie na získanie podpory v nezamestnanosti z ich krajiny pôvodu, pokým si hľadajú zamestnanie v inom členskom štáte na viac ako súčasné povinné tri mesiace. Komisia chce zároveň stanoviť rámec kvality pre odbornú prax, v ktorom by sa určili práva a povinnosti oboch strán a ktorým by sa zaistilo, aby praktikanti neboli využívaní ako neplatení zamestnanci. K odstráneniu byrokracie má zase prispieť ľahšie uznávanie dokladov totožnosti a povolení na pobyt, keď občania chcú vycestovať do inej krajiny únie, alebo keď musia preukázať svoju totožnosť vrátane dobrovoľných jednotných európskych dokladov, ktoré by občania mohli používať vo všetkých krajinách únie. Komisia je tiež za zjednodušenie cezhraničného uznávania osvedčení o technickej kontrole vozidiel.

Súčasťou balíka navrhovaných opatrení je aj zámer zaviesť európsky preukaz pre zdravotne postihnutých, čo má hendikepovaným zabezpečiť výhody, ktoré sa im priznávajú na základe vnútroštátnych preukazov. Exekutívny orgán EÚ chce tiež odstrániť prekážky pri nakupovaní v únii, a to zlepšením pravidiel na riešenie cezhraničných sporov, v ktorých ide o nízke sumy pri online nákupoch. Podľa komisie môže občanom uľahčiť rýchle vrátenie ich peňazí európske konanie vo veciach s nízkou hodnotou sporu. Komisia tiež navrhuje vytvoriť online nástroj, vďaka ktorému by bol nákup digitálnych produktov transparentnejší a ktorý by občanom umožnil porovnávať ponuky z rôznych štátov.

Podľa podpredsedníčky Európskej komisie a komisárky EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingovej nie je európske občianstvo na ideálnej úrovni. „Ľudia sa pri uplatňovaní svojich práv v každodennom živote neustále stretávajú s prekážkami. Každý rok dostávame od občanov viac ako milión otázok k témam, ktoré súvisia s ich právami. Práve preto dnes prijímame opatrenia na posilnenie občianskych práv v bežných situáciách, ako sú hľadanie práce, nakupovanie online alebo účasť na európskom procese rozhodovania,“ uviedla Redingová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Európska komisia v Deň Európy zverejnila návrhy, ktoré by mali znížiť byrokraciu a odstrániť prekážky, ktorým čelia pracujúci, študenti a praktikanti v únii. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/europska-komisia-chce-12-opatreniami-posilnit-obci/

EU sa za krátky čas rozpadne. Nie je stavaná na princípoch rovnosti - aké sú mzdy a dôchodky sú nás a aké napr. v Luxembursku - a čo sa v takom malom veľkovojvodstve vlastne vyproduje ? - nič, je to len banda zbohatlíkov. Na ktorých prispievajú chudobné krajiny ako Slovensko. Zo strojárskej a potravinárskej veľmoci akou bolo bývalé Československo sa stala krajina závislá od potravinovej pomoci. To je na hanbu tých vlastizradcov - politikov - ktorý to dovolili - ešte sa to berú neumerné platy.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Červené mäso, mastné ryby, hydina, cereálie obohatené o vitramíny am inerály, orechy, semiačka, strukoviny.
pred 3 rokmi
Hudobníkom z kapely Tristana sa naozaj darí. Po viacerých medzinárodných úspechoch sa tešia z ďalšieho. Ich aktuálny album Virtual Crime pokrstí zatiaľ utajovaný člen svetovej metalovej hviezdy, kapely Nightwish.
pred 5 rokmi
Taliansky výrobca reaguje na problém s rýchlym opotrebovaním pneumatík
pred 8 rokmi
Slovo talizman pochádza z arabského názvu Tisám, z gréckeho telesma - svätý predmet, výtvor, ktorý tvorí aktívnu ochranu.
pred 5 rokmi
Pôvodné oznámenie znepokojilo viaceré stajne, ktoré profitujú zo sponzorských peňazí nezávislých dodávateľov paliva a oleja.
pred 8 rokmi
Skupina Dramatikz fungujúca od roku 2006 sa za veľmi krátky čas zaradila medzi úspešné hip-hopové projekty na Slovensku a v Čechách.
pred 7 rokmi
Jessie J možno bez preháňania aktuálne považovať za jednu z najúspešnejších britských umelkýň.
pred 7 rokmi
Vedci sledovali skupinu konzumentov čokolády, ktorým dali za úlohu ráno si zacvičiť, v ten deň zjedli o polovicu menej čokolády.