Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

ESĽP odsúdil Slovensko za sterilizácie

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.11.2012

Sťažovateľkám priznal aj finančné odškodnenie, a to 28 500 eur a 27 000 eur a právo na náhradu trov konania.
ESĽP odsúdil Slovensko za sterilizácie
Zdroj obrázku: Internet
 

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) tretíkrát za posledný rok odsúdil Slovensko za násilné sterilizácie. Sťažovateľkám priznal aj finančné odškodnenie, a to 28 500 eur a 27 000 eur a právo na náhradu trov konania. Prípad podali na Európsky súd ešte v roku 2004 tri sťažovateľky, ktoré boli násilne sterilizované v Nemocnici s poliklinikou v Krompachoch.

„Teším sa, že nám Európsky súd dal po rokoch za pravdu a uznal, že nás v nemocnici sterilizovali proti našej vôli. V mene svojom aj ostatných rómskych žien Európskemu súdu za to ďakujem. Zároveň ma mrzí, že na Slovensku nám nikto neveril, a že sme sa museli domáhať svojich práv až v Štrasburgu.“ povedala I. G., jedna zo sťažovateliek. Európsky súd priznal sťažovateľkám v konaní anonymitu a ich mená a identita nesmú byť zverejnené. „Európsky súd v svojom rozhodnutí opäť potvrdil, že vykonanie zákroku sterilizácie bez poskytnutia informovaného súhlasu predstavuje zásah do základných ľudských práv ženy, garantovaných Európskym dohovorom a ďalšími medzinárodnými predpismi, ktorými je Slovenská republika viazaná. Je namieste, aby slovenská vláda už začala konečne konať a prijala zodpovednosť za túto nezákonnú prax,“ uviedla právna zástupkyňa sťažovateliek Vanda Durbáková.

Všetky sťažovateľky boli násilne sterilizované v Nemocnici s poliklinikou v Krompachoch, pričom sťažovateľky I.G. a M.K. ako mladistvé bez súhlasu ich zákonných zástupcov. Sťažovateľka I.G. bola sterilizovaná v roku 2000 pri pôrode druhého dieťaťa. O vykonaní zákroku ju nikto neinformoval, dozvedela sa o ňom o tri roky po nahliadnutí do zdravotnej dokumentácie. Sťažovateľka M.K. bola sterilizovaná v roku 1999, taktiež pri pôrode druhého dieťaťa. O zákroku sa sťažovateľka a jej zákonný zástupcovia dozvedeli až po jeho vykonaní. Sťažovateľka R.H. bola sterilizovaná pri pôrode v roku 2002 bez toho, aby k zákroku poskytla informovaný súhlas.

Od roku 2003 sa ženy domáhali na slovenských súdoch, vrátane Ústavného súdu SR, ospravedlnenia a odškodnenia, a tiež vystupovali ako poškodené v trestnom konaní, ktoré vo veci viedli orgány činné v trestnom konaní od roku 2003. Jedine sťažovateľke M.K. priznal Okresný súd v Spišskej Novej Vsi finančné odškodnenie vo výške 1 593 eur, čo však ESĽP nepovažoval za primerané odškodnenie vzhľadom na charakter porušenia jej práv. Sťažovateľky sa ešte v roku 2004 obrátili so sťažnosťou na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. V podanej sťažnosti sa domáhali, aby súd konštatoval porušenie ich práv garantovaných Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv (Dohovor).

Európsky súd v dnešnom rozhodnutí sťažnosti sťažovateliek I.G. a M.K. vyhovel. Rozhodol, že vykonanie sterilizácie bez súhlasu zákonných zástupcov predstavovalo porušenie vtedy platnej legislatívy a porušilo ich právo na ochranu pred krutým a neľudským zaobchádzaním. ESĽP tiež vyhlásil, že trestné vyšetrovanie, ktoré vo veci viedli orgány činné v trestnom konaní, nespĺňalo zákonné požiadavky na účinné vyšetrovanie. Súd ďalej konštatoval, že Slovensko aj v tomto prípade porušilo svoju pozitívnu povinnosť podľa článku 8 Dohovoru, a to zabezpečiť efektívnu právnu ochranu reprodukčných práv zvlášť rómskych žien ako zraniteľnej skupiny obyvateľstva. Keďže sťažovateľka R.H. v priebehu konania v roku 2010 zomrela, Európsky súd sa jej sťažnosťou nezaoberal.

Poradňa pre občianske a ľudské práva víta rozhodnutie ESĽP. "Poradňa vyzýva slovenskú vládu, aby už prestala zatvárať oči pred týmto závažným porušením ľudských práv, uznala svoju zodpovednosť a odškodnila všetky poškodené ženy," uviedla anda Durbáková.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Sťažovateľkám priznal aj finančné odškodnenie, a to 28 500 eur a 27 000 eur a právo na náhradu trov konania. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/eslp-odsudil-slovensko-za-sterilizacie/

kto odsúdi B. Gatesa ? : http://www.nwoo.org/2015/07/23/bill-gates-nasazuje-dalkove-ovladane-cipy-na-sterilizaci-zen/#comment-141044

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Bastienov neuveriteľný a hlavne nesmrteľný príbeh o záchrane ríše Fantázie.
pred 11 rokmi
Vytrvalosť je schopnosť organizmu vykonávať pohybovú činnosť čo možno najdlhšie bez zníženia jej efektivity.
pred 3 rokmi
Slovenský ochranný zväz autorský zverejnil nominácie na prestížne ocenenia slovenských hudobných skladateľov a textárov.
pred 6 rokmi
Za jazdu s jedným promile alkoholu hrozí ročné väzenie. V novembri 2011 to zaviedla novela zákona o cestnej premávke.
pred 5 rokmi
Dovolím si skonštatovať, že posledné dva roky v živote Garyho Barlowa boli ako na hojdačke. Ten posledný rok ho potom po pracovnej stránke vyniesol na samotný vrchol.
pred 5 rokmi
Tento film môže byť akokoľvek bláznivý, svojim spôsobom zbytočný a o ničom, jedno mu vskutku nemožno uprieť. A to herecký koncert Jude Lawa, ktorý ten film nielen ťahá, ale v ňom dokonca exceluje.
pred 4 rokmi
Kapela sa ale okrem turné môže pochváliť aj novým albumom Živých nás nedostanú, ktorý už stihli aj pokrstiť na bratislavskom koncerte minulý utorok.
pred 7 rokmi
Simon Le Bon a spol. sa predstavia 27. júla v londýnskom Hyde Parku v čase otváracieho ceremoniálu Hier XXX. olympiády.