Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dodávateľ odmieta zodpovednosť za plesnivé vajcia

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 22.06.2012

Spoločnosť Tesco Stores SK uviedla, že podľa jej interného auditu, ktorý vykonala v súvislosti s touto kauzou, boli tieto vajcia schválené ŠVPS.
Dodávateľ odmieta zodpovednosť za plesnivé vajcia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Správa "AGRO: Dodávateľ odmieta zodpovednosť za plesnivé vajcia v Tescu," rozšírená o stanovisko spoločnosti Tesco Stores SK v treťom a šiestom odseku a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy vo štvrtom odseku.
 
Spoločnosť Larim SK má záznam z veterinárnej kontroly, podľa ktorého dodala reťazcu Tesco vajíčka, ktoré spĺňajú všetky kritériá v rámci požiadaviek Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS). Generálny riaditeľ spoločnosti Ladislav Hampl odmieta, že by reťazcu dodali plesnivé alebo neoznačené vajíčka, aké našli inšpektori ŠVPS v Tescu Lamač. Spoločnosť Larim SK ako dodávateľa vajec menoval člen predstavenstva Tesco Stores SK Michal Dyttert.

Hampl na štvrtkovej tlačovej besede nepoprel, že vajíčka nájdené inšpektormi pochádzali z baliarne Larim SK. Podľa neho boli do veľkoskladu reťazca v Beckove dodané v chladiacich kamiónoch, v ktorých je kontinuálne meraná teplota. Od nakládky v baliarni v Seredi až po vykládku v Beckove boli vajcia podľa Hampla držané v konštantnej teplote. "Splesnenie vajíčok, ktoré objavili veterinári, už nie je naša zodpovednosť,“ zdôraznil. Vajíčka sú podľa neho mimoriadne citlivé na výkyvy teplôt, ktoré ich spoločnosť dokáže vylúčiť. Odmietol aj ďalšie zistenie inšpektorov, podľa ktorého mali byť vajíčka neoznačené. Takéto vajíčka podľa neho Larim SK nenakupuje, preto ich nemôže ani distribuovať.

Spoločnosť Tesco Stores SK uviedla, že podľa jej interného auditu, ktorý vykonala v súvislosti s touto kauzou, boli tieto vajcia schválené ŠVPS. Podľa vlani schváleného zákona o potravinách sa totiž musia všetky dovozy vybraných potravín nahlasovať potravinovej správe vopred. "Veterinárni inšpektori pri kontrole dovozu tieto vajcia schválili, nemohlo teda ísť o nelegálne vajíčka," povedal pre agentúru SITA Dyttert. "Zatiaľ sme ešte nevideli finálny inšpekčný záznam kontroly. To, že boli vajcia neoznačené, tvrdí len ministerstvo pôdohospodárstva," dodal Dyttert.

Štátna veterinárna a potravinová správa však tvrdí, že vajíčka boli neoznačené a zodpovednosť za ne nesie predajca. "Podľa zákona o potravinách je zodpovedný za zdravotnú bezpečnosť a kvalitu potravín ten, kto ich uvádza na trh. Vzhľadom k tomu, že vajíčka neoznačené a v zlej kvalite (poškodené škrupiny, pleseň) boli zistené na predajnej ploche obchodného reťazca, veterinárni inšpektori robili opatrenia voči obchodu t.j. stiahnutie vajec z trhu a začaté správne konanie," uviedla vedúca kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS Paulína Komarová.

Riaditeľ Larim SK odmieta spájanie spoločnosti s panelákovými dodávateľmi vajec bez skladových priestorov, bez vlastných chovov a triediacich liniek, o ktorých hovoril minulý týždeň minister Jahnátek. Larim SK investovala dva milióny eur do skladových priestorov a triediacej linky v Seredi. Vlastný chov nemá, asi polovicu produkcie vajíčok dováža z fariem svojho poľského spoločníka, časť vajec však pochádza aj zo slovenských, prípadne českých fariem. Podľa rezortu pôdohospodárstva však minister nespájal spoločnosť Larim s podozrivými firmami. "Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa ostro dištancuje od tvrdení firmy Larim SK. Minister Ľubomír Jahnátek v žiadnom z rozhovorov neuviedol názov tejto firmy. Názov firmy zverejnil obchodný reťazec Tesco," vyhlásila hovorkyňa rezortu Magda Tóth Želeňáková.

Obchodný reťazec Tesco by podľa Dytterta privítal, keby rezort pôdohospodárstva zverejnil mená všetkých problémových dodávateľov, ktorí mali na Slovensko nelegálne doviezť 1 860 000 vajec. ""Ministerstvo doteraz nezverejnilo mená problematických dodávateľov, čo nám sťažuje schopnosť cielene a hĺbkovo ich preveriť," dodal Dyttert.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Umožní im to nová odberová súprava na zistenie prítomnosti ľudského papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice.
pred 8 rokmi
Juhokórejčania tak zaznamenali dôležité víťazstvo proti spoločnosti Apple po minulotýždňovej drvivej prehre v USA.
pred 8 rokmi
Film rozpráva milostný príbeh dvoch mladých mužov, rančera a kovboja, ktorí sa spoznali v lete roku 1963 a stali sa priateľmi na celý život.
pred 9 rokmi
Tom Waits vydá už o pár dní nový singel, ktorý bude jeho prvým hudobným materiálom po piatich rokoch.
pred 8 rokmi
Charlie (Logan Lerman) je plachý a neobľúbený teenager, ktorý opisuje svoj život v sérii anonymných listov a tie potom posiela ľuďom, ktorých vôbec nepozná.
pred 7 rokmi
Skočný príliv sa začína neľudskou vraždou mladej tehotnej ženy. Písal sa rok 1987 a vražda mala jedného očitého svedka – náhodou sa ním stal deväťročný chlapec.
pred 8 rokmi
Apple zo zisku v zahraničí v objeme 36,8 mld. USD v uplynulom fiškálnom roku, ktorý sa v USA skončil 29. septembra, odviedol dane v sume 713 mil. USD, čiže na úrovni 1,9 %.
pred 7 rokmi
Ľudský dotyk má mocnú silu a masáž prospieva telu mnohými spôsobmi. Či chcete uľaviť presileným svalom, zmierniť napätie v tele alebo poskytnúť partnerovi zážitok relaxácie, táto kniha ponúka rôzne dotyky a metódy masáže celého tela.