Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dôchodcovia si majú vybrať,či robiť pre štát, alebo brať dôchodok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.01.2013

Schválenie navrhovanej zmeny bude mať podľa Gibalovej významný vplyv na zníženie nezamestnanosti bez nárokov na čerpanie prostriedkov z verejných zdrojov.
Dôchodcovia si majú vybrať,či robiť pre štát, alebo brať dôchodok
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Skupina poslancov za KDH predložila na januárovú schôdzu NR SR návrh zákona o sociálnom poistení, v ktorom navrhuje vylúčenie nároku na starobný dôchodok u povinne poistených štátnych zamestnancov a u povinne poistených zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

Ako povedala dnes pre agentúru SITA poslankyňa NR SR za KDH Monika Gibalová, navrhované riešenie umožní dotknutým osobám slobodne si zvoliť individuálny status, ktorý spočíva buď v prijatí rozhodnutia pokračovať v zamestnaneckom pomere bez poberania starobného dôchodku, alebo v ukončení zamestnaneckého pomeru.

Schválenie navrhovanej zmeny bude mať podľa Gibalovej významný vplyv na zníženie nezamestnanosti bez nárokov na čerpanie prostriedkov z verejných zdrojov. Prijatím takého riešenia by mohlo podľa nej dôjsť k ročnej úspore prostriedkov vyplácaných vo forme dávky v nezamestnanosti vo výške 50 mil. eur, a sociálnych dávok, a tiež k úspore prostriedkov, ktoré sú vyplácané zo Základného fondu sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne tým starobným dôchodcom, ktorí sa rozhodnú zostať v zamestnaneckom pomere. „Ak by sa dotknuté osoby rozhodli pokračovať v zamestnaneckom pomere, ročná úspora Sociálnej poisťovne by bola pri počte dnešných približne 20 000 zamestnaných štátnych zamestnancov a zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorí sú zároveň aj poberateľmi dôchodkov 101,8 mil. eur. Vychádzali sme zo štatistických údajov a údajov vyžiadaných zo Sociálnej poisťovne, ktoré konštatujú, že z celkového počtu zamestnancov (140 671) v odvetví Verejná správa, obrana, povinné sociálne zabezpečenie pracuje približne 20 000 zamestnancov, poberajúcich zároveň starobný dôchodok,“ zdôraznila Gibalová.

Títo zamestnanci a zároveň poberatelia starobných dôchodkov nie sú podľa Gibalovej existenčne odkázaní na príjem zo zamestnania. Pritom podľa nej úrady práce len ku koncu roka 2012 evidovali viac ako 400 000 nezamestnaných občanov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ďalšia skvelá detektívka z dostihového prostredia od syna svetoznámeho Dicka Francisa – Felixa. Felix úspešne pokračuje v písaní strhujúcich detektívok, a že talent zdedil po slávnom otcovi, dokazuje aj v najnovšej knihe Vydierač.
pred 7 rokmi
Podľa internetového obchodu Alza.sk sa v tomto roku končí zdieľanie jedného tabletu celou rodinou a nastupuje trend jedného tabletu pre každého člena domácnosti.
pred 9 rokmi
Americký herec béčkových akčných filmov.
pred 10 rokmi
Panasonic predstavuje nový rad 3D plazmových panelov VX
pred 9 rokmi
Rozhovor s hercom, režisérom a scenáristom v jednej osobe nielen o tomto filme...
pred 7 rokmi
Záznam akustického koncertu No Name je dosť návykový. Či sa jedná o audio záznam na CD, ktorý je ochudobnený o slovný sprievod Igora Timka, tie hovorené pasáže sú vystrihané, alebo si vychutnáte DVD aj s obrazom, dá sa tomu podľahnúť.
pred 5 rokmi
Niektoré tajomstvá sú príliš veľké na to, aby zostali ukryté.
pred 20 rokmi
Šaty (karoséria) robia auto. Tak by sa dalo preštylizovať známe príslovie a aplikovať ho na ďalšiu dizajnérsku perlu talianskej automobilky Alfa Romeo.