Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dôchodcovia si majú vybrať,či robiť pre štát, alebo brať dôchodok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.01.2013

Schválenie navrhovanej zmeny bude mať podľa Gibalovej významný vplyv na zníženie nezamestnanosti bez nárokov na čerpanie prostriedkov z verejných zdrojov.
Dôchodcovia si majú vybrať,či robiť pre štát, alebo brať dôchodok
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Skupina poslancov za KDH predložila na januárovú schôdzu NR SR návrh zákona o sociálnom poistení, v ktorom navrhuje vylúčenie nároku na starobný dôchodok u povinne poistených štátnych zamestnancov a u povinne poistených zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

Ako povedala dnes pre agentúru SITA poslankyňa NR SR za KDH Monika Gibalová, navrhované riešenie umožní dotknutým osobám slobodne si zvoliť individuálny status, ktorý spočíva buď v prijatí rozhodnutia pokračovať v zamestnaneckom pomere bez poberania starobného dôchodku, alebo v ukončení zamestnaneckého pomeru.

Schválenie navrhovanej zmeny bude mať podľa Gibalovej významný vplyv na zníženie nezamestnanosti bez nárokov na čerpanie prostriedkov z verejných zdrojov. Prijatím takého riešenia by mohlo podľa nej dôjsť k ročnej úspore prostriedkov vyplácaných vo forme dávky v nezamestnanosti vo výške 50 mil. eur, a sociálnych dávok, a tiež k úspore prostriedkov, ktoré sú vyplácané zo Základného fondu sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne tým starobným dôchodcom, ktorí sa rozhodnú zostať v zamestnaneckom pomere. „Ak by sa dotknuté osoby rozhodli pokračovať v zamestnaneckom pomere, ročná úspora Sociálnej poisťovne by bola pri počte dnešných približne 20 000 zamestnaných štátnych zamestnancov a zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorí sú zároveň aj poberateľmi dôchodkov 101,8 mil. eur. Vychádzali sme zo štatistických údajov a údajov vyžiadaných zo Sociálnej poisťovne, ktoré konštatujú, že z celkového počtu zamestnancov (140 671) v odvetví Verejná správa, obrana, povinné sociálne zabezpečenie pracuje približne 20 000 zamestnancov, poberajúcich zároveň starobný dôchodok,“ zdôraznila Gibalová.

Títo zamestnanci a zároveň poberatelia starobných dôchodkov nie sú podľa Gibalovej existenčne odkázaní na príjem zo zamestnania. Pritom podľa nej úrady práce len ku koncu roka 2012 evidovali viac ako 400 000 nezamestnaných občanov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Britskí Hurts vydali ešte luxusnejšie vydanie svojho vskutku luxusného albumu a bezpochyby ide o jeden z hudobných vrcholov tohto roka na hudobnom trhu.
pred 6 rokmi
Le Payaco a Para v októbri precestujú celé Slovensko bok po boku v rámci spoločného klubového turné „Le Payaco | Para Galaxy Alpha Tour 2014
pred 10 rokmi
Minulý týždeň na Michelin Challenge Bibendum predstavila štuttgartská automobilka Porsche prototypy Boxter E.
pred 9 rokmi
Znie to možno trochu nadnesene, že kto pije dostatok vody, je zdravý a cíti sa mladý, ale celkom určite by sme boli bez vody chorí a cítili sa ako starci.
pred 9 rokmi
Film, ktorý odkazuje až niekam na začiatok minulého storočia prináša šokujúce rozuzlenie osudu jednej rozpoltenej osobnosti...
pred 9 rokmi
Štát pravdepodobne zaplatí viac ako 10 mil. eur spoločnosti SWAN za práce, ktoré urobila na Ústrednom portály verejnej správy (ÚPVS).
pred 7 rokmi
Slovenky by podľa prieskumu za svoj vysnívaný laptop zaplatili 510 eur a muži 595 eur.
pred 10 rokmi
Na výstave o Nirvane bude aj prvá rozbitá gitara Kurta Cobaina...