Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Do systému profesionálnych hasičov sa zapoja dobrovoľníci

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.02.2014

V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200, dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov.
Do systému profesionálnych hasičov sa zapoja dobrovoľníci
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pri záchrane životov a majetku na odľahlejších miestach Slovenska budú výraznejšie pomáhať dobrovoľní hasiči. Vyplýva to z návrhu zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky, ktorý v pondelok 10. februára svojím podpisom potvrdil prezident SR Ivan Gašparovič.

Agentúru SITA o tom informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Minister vnútra Robert Kaliňák sa rozhodol výraznejšie zapojiť dobrovoľných hasičov do systému profesionálnych hasičov, aby ušetril peniaze. Dobudovanie hasičských staníc a prijímanie nových hasičov by bolo oveľa nákladnejšie. Dobrovoľní hasiči pomáhali síce aj doteraz, no po novom budú ich zbory, ktorých je na Slovensku približne 1 500, zapojené do ochrany konkrétnych území, kde treba byť do 20 minút a ktoré sú pre profesionálnych hasičov ťažšie dostupné.

Do systému profesionálnych hasičov by sa mohlo zapojiť približne 1 500 dobrovoľných hasičských zborov. Model sa najviac podobá holandskému, kde sa jednotlivé zložky navzájom zastupujú. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ide o globálny systém, ktorý by mal Slovensko lepšie pripraviť na veľké ohrozenia, ako sú povodne, lesné požiare, náhle katastrofy. Dobrovoľní hasiči sa budú môcť naďalej zapojiť do dobrovoľníckeho systému. Budú mať ročne paušál na udržiavanie techniky, ktorú od ministerstva vnútra dostali alebo dostanú. Prihlásiť sa bude dať do jednej z troch kategórií, podľa druhu výjazdov. Podľa toho budú mať ročný príspevok. Aj s príspevkom na zmiernenie rizika pri zásahu a na pohonné hmoty sú všetky tieto náklady podľa Kaliňáka oveľa nižšie, ako keby musel prispôsobiť celý systém profesionálnych hasičov. V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200. Dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov. Právna norma nadobudne účinnosť 1. apríla.

Prezident taktiež v pondelok 10. februára podpísal novely zákonov o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, o vnútrozemskej plavbe a o potravinách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Miro Jaroš na krste svojej knižky Čisté rúčky, predstavil aj videoklip k pesničke, ktorá nesie rovnaký názov a je súčasťou knižnej prvotiny, určenej deťom predškolského veku.
pred 6 rokmi
Ak zavediete správny a zdravý životný štýl v celej rodine, celá vaša rodina bude zdravá a štíhla. Je to proste celok.
pred 6 rokmi
Najväčší medzinárodný odborný veľtrh priemyselných technológií a inovácií v Rakúsku štartuje v susednej Viedni 9. októbra.
pred 6 rokmi
Úplne nová Kia cee‘d získala maximálne ohodnotenie 5 hviezdičiek v nárazových bezpečnostných testoch Európskeho nezávislého skúšobného inštitútu EuroNCAP.
pred 10 rokmi
Dôležité pokyny
pred 6 rokmi
Autori nového výskumu tvrdia, že pre človeka je lepšie maškrtiť bez pocitu viny, ak sa totiž cíti previnilo, jedlo chutí omnoho lepšie a je možné, že ho zje viac
pred 5 rokmi
Veľká kniha o behu a maratóne je výborne graficky spracovaná príručka, ktorá na takmer 200 stranách povie všetko, čo potrebujete.
pred 6 rokmi
Fín Kimi Räikkönen sa stal víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Abú Zabí