Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Do systému profesionálnych hasičov sa zapoja dobrovoľníci

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.02.2014

V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200, dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov.
Do systému profesionálnych hasičov sa zapoja dobrovoľníci
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pri záchrane životov a majetku na odľahlejších miestach Slovenska budú výraznejšie pomáhať dobrovoľní hasiči. Vyplýva to z návrhu zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky, ktorý v pondelok 10. februára svojím podpisom potvrdil prezident SR Ivan Gašparovič.

Agentúru SITA o tom informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Minister vnútra Robert Kaliňák sa rozhodol výraznejšie zapojiť dobrovoľných hasičov do systému profesionálnych hasičov, aby ušetril peniaze. Dobudovanie hasičských staníc a prijímanie nových hasičov by bolo oveľa nákladnejšie. Dobrovoľní hasiči pomáhali síce aj doteraz, no po novom budú ich zbory, ktorých je na Slovensku približne 1 500, zapojené do ochrany konkrétnych území, kde treba byť do 20 minút a ktoré sú pre profesionálnych hasičov ťažšie dostupné.

Do systému profesionálnych hasičov by sa mohlo zapojiť približne 1 500 dobrovoľných hasičských zborov. Model sa najviac podobá holandskému, kde sa jednotlivé zložky navzájom zastupujú. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ide o globálny systém, ktorý by mal Slovensko lepšie pripraviť na veľké ohrozenia, ako sú povodne, lesné požiare, náhle katastrofy. Dobrovoľní hasiči sa budú môcť naďalej zapojiť do dobrovoľníckeho systému. Budú mať ročne paušál na udržiavanie techniky, ktorú od ministerstva vnútra dostali alebo dostanú. Prihlásiť sa bude dať do jednej z troch kategórií, podľa druhu výjazdov. Podľa toho budú mať ročný príspevok. Aj s príspevkom na zmiernenie rizika pri zásahu a na pohonné hmoty sú všetky tieto náklady podľa Kaliňáka oveľa nižšie, ako keby musel prispôsobiť celý systém profesionálnych hasičov. V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200. Dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov. Právna norma nadobudne účinnosť 1. apríla.

Prezident taktiež v pondelok 10. februára podpísal novely zákonov o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, o vnútrozemskej plavbe a o potravinách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


spoločnosť poskytuje predaj spoločností (ready-...
Ponúkame komplexné služby v oblasti návrhu, diz...

430.00 € /mesiac
Na prenájom chata, rozloha 82 m2
40 390.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 40 390 m2
61 950.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 050 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nadačný fond Nadácie Centra pre filantropiu je určený na pomoc pre pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc ale aj na prevenciu pred týmto ochorením.
pred 5 rokmi
Milovala diabla. Je to zločin?
pred 8 rokmi
Len na pár dní priletela Celeste Buckingham domov do Európy a už vhupsla do víru povinností, ktoré so sebou priniesol jej nový singel Never Be You.
pred 6 rokmi
Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi.
pred 7 rokmi
Tvrdá práca na dvoch kontinentoch súčasne a vydarené tohtoročné single úspešnej Celeste Buckingham priniesli svoje ovocie.
pred 10 rokmi
Tiziano Ferro je jedným z vydarenejších pokusov prieniku súčasnej talianskej populárnej hudby na náš trh
pred 11 rokmi
Tri roky fanúšikovia austrálskej krásky čakali na jej nový hudobný materiál. Za ten čas stihla obísť celý svet, navštívila Viedeň i Prahu, zdá sa, že sa už celkom popasovala s chorobou a pripravila aj celkom nový materiál.
pred 8 rokmi
Mark Wahlberg a Dwayne Johnson v rolách urastených chlapcov z posilňovne, ktorí sa skratkou k Americkému snu vydali do pekiel, kde sa k vyššie uvedeným telesným tekutinám pridali aj slzy. Ich slzy.