V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200, dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov.
Zdroj obrázku: SXC/free
Pri záchrane životov a majetku na odľahlejších miestach Slovenska budú výraznejšie pomáhať dobrovoľní hasiči. Vyplýva to z návrhu zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky, ktorý v pondelok 10. februára svojím podpisom potvrdil prezident SR Ivan Gašparovič.
Agentúru SITA o tom informovala
Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Minister vnútra
Robert Kaliňák sa rozhodol výraznejšie zapojiť dobrovoľných hasičov do systému profesionálnych hasičov, aby ušetril peniaze. Dobudovanie hasičských staníc a prijímanie nových hasičov by bolo oveľa nákladnejšie. Dobrovoľní hasiči pomáhali síce aj doteraz, no po novom budú ich zbory, ktorých je na Slovensku približne 1 500, zapojené do ochrany konkrétnych území, kde treba byť do 20 minút a ktoré sú pre profesionálnych hasičov ťažšie dostupné.
Do systému profesionálnych hasičov by sa mohlo zapojiť približne 1 500 dobrovoľných hasičských zborov. Model sa najviac podobá holandskému, kde sa jednotlivé zložky navzájom zastupujú. Podľa ministra vnútra
Roberta Kaliňáka, ide o globálny systém, ktorý by mal Slovensko lepšie pripraviť na veľké ohrozenia, ako sú povodne, lesné požiare, náhle katastrofy. Dobrovoľní hasiči sa budú môcť naďalej zapojiť do dobrovoľníckeho systému. Budú mať ročne paušál na udržiavanie techniky, ktorú od ministerstva vnútra dostali alebo dostanú. Prihlásiť sa bude dať do jednej z troch kategórií, podľa druhu výjazdov. Podľa toho budú mať ročný príspevok. Aj s príspevkom na zmiernenie rizika pri zásahu a na pohonné hmoty sú všetky tieto náklady podľa
Kaliňáka oveľa nižšie, ako keby musel prispôsobiť celý systém profesionálnych hasičov. V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200. Dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov. Právna norma nadobudne účinnosť 1. apríla.
Prezident taktiež v pondelok 10. februára podpísal novely zákonov o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, o vnútrozemskej plavbe a o potravinách.