Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Do systému profesionálnych hasičov sa zapoja dobrovoľníci

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.02.2014

V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200, dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov.
Do systému profesionálnych hasičov sa zapoja dobrovoľníci
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pri záchrane životov a majetku na odľahlejších miestach Slovenska budú výraznejšie pomáhať dobrovoľní hasiči. Vyplýva to z návrhu zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky, ktorý v pondelok 10. februára svojím podpisom potvrdil prezident SR Ivan Gašparovič.

Agentúru SITA o tom informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Minister vnútra Robert Kaliňák sa rozhodol výraznejšie zapojiť dobrovoľných hasičov do systému profesionálnych hasičov, aby ušetril peniaze. Dobudovanie hasičských staníc a prijímanie nových hasičov by bolo oveľa nákladnejšie. Dobrovoľní hasiči pomáhali síce aj doteraz, no po novom budú ich zbory, ktorých je na Slovensku približne 1 500, zapojené do ochrany konkrétnych území, kde treba byť do 20 minút a ktoré sú pre profesionálnych hasičov ťažšie dostupné.

Do systému profesionálnych hasičov by sa mohlo zapojiť približne 1 500 dobrovoľných hasičských zborov. Model sa najviac podobá holandskému, kde sa jednotlivé zložky navzájom zastupujú. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ide o globálny systém, ktorý by mal Slovensko lepšie pripraviť na veľké ohrozenia, ako sú povodne, lesné požiare, náhle katastrofy. Dobrovoľní hasiči sa budú môcť naďalej zapojiť do dobrovoľníckeho systému. Budú mať ročne paušál na udržiavanie techniky, ktorú od ministerstva vnútra dostali alebo dostanú. Prihlásiť sa bude dať do jednej z troch kategórií, podľa druhu výjazdov. Podľa toho budú mať ročný príspevok. Aj s príspevkom na zmiernenie rizika pri zásahu a na pohonné hmoty sú všetky tieto náklady podľa Kaliňáka oveľa nižšie, ako keby musel prispôsobiť celý systém profesionálnych hasičov. V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200. Dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov. Právna norma nadobudne účinnosť 1. apríla.

Prezident taktiež v pondelok 10. februára podpísal novely zákonov o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, o vnútrozemskej plavbe a o potravinách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Bývalý spevák skupiny Yes Jon Anderson a Miro Žbirka si v Bratislave spoločne zaspievali skladbu All You Need Is Love od skupiny The Beatles.
pred 6 rokmi
Cieľ je jednoznačný. Dostať hlavných hrdinov späť do newyorskej ZOO, teda domov.
pred 5 rokmi
Lyonheart Cars Ltd zverejnila dlho očakávanú predajnú cenu celohliníkového dvojmiestneho športiaka.
pred 7 rokmi
Automobilka Opel ponúka Corsu aj v prevedení LPG, ktorá tvorí atraktívnu alternatívu pre šetrných a súčasne ohľaduplných vodičov k životnému prostrediu.
pred 7 rokmi
Jakub Kroner sa predstavuje divákom s druhým svojim filmom Lóve. Či je lepší ako BratislavaFilm, posúďte sami...
pred 6 rokmi
Britská spisovateľka J. K. Rowling oznámila, že jej ďalšou knihou bude román pre dospelých.
pred 3 rokmi
Profesor filozofie Abe (Joaquin Phoenix) je na dne. Nevie nájsť zmysel svojho života a už dlhý čas nevie čo je radosť.