Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Do systému profesionálnych hasičov sa zapoja dobrovoľníci

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.02.2014

V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200, dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov.
Do systému profesionálnych hasičov sa zapoja dobrovoľníci
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pri záchrane životov a majetku na odľahlejších miestach Slovenska budú výraznejšie pomáhať dobrovoľní hasiči. Vyplýva to z návrhu zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky, ktorý v pondelok 10. februára svojím podpisom potvrdil prezident SR Ivan Gašparovič.

Agentúru SITA o tom informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Minister vnútra Robert Kaliňák sa rozhodol výraznejšie zapojiť dobrovoľných hasičov do systému profesionálnych hasičov, aby ušetril peniaze. Dobudovanie hasičských staníc a prijímanie nových hasičov by bolo oveľa nákladnejšie. Dobrovoľní hasiči pomáhali síce aj doteraz, no po novom budú ich zbory, ktorých je na Slovensku približne 1 500, zapojené do ochrany konkrétnych území, kde treba byť do 20 minút a ktoré sú pre profesionálnych hasičov ťažšie dostupné.

Do systému profesionálnych hasičov by sa mohlo zapojiť približne 1 500 dobrovoľných hasičských zborov. Model sa najviac podobá holandskému, kde sa jednotlivé zložky navzájom zastupujú. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ide o globálny systém, ktorý by mal Slovensko lepšie pripraviť na veľké ohrozenia, ako sú povodne, lesné požiare, náhle katastrofy. Dobrovoľní hasiči sa budú môcť naďalej zapojiť do dobrovoľníckeho systému. Budú mať ročne paušál na udržiavanie techniky, ktorú od ministerstva vnútra dostali alebo dostanú. Prihlásiť sa bude dať do jednej z troch kategórií, podľa druhu výjazdov. Podľa toho budú mať ročný príspevok. Aj s príspevkom na zmiernenie rizika pri zásahu a na pohonné hmoty sú všetky tieto náklady podľa Kaliňáka oveľa nižšie, ako keby musel prispôsobiť celý systém profesionálnych hasičov. V Hasičskom a záchrannom zbore je dnes okolo 4 400 hasičov, z toho zasahuje 3 200. Dobrovoľná požiarna ochrana SR má asi 100-tisíc členov vrátane dorastu a dôchodcov. Právna norma nadobudne účinnosť 1. apríla.

Prezident taktiež v pondelok 10. februára podpísal novely zákonov o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, o vnútrozemskej plavbe a o potravinách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Hepatitída C je závažné infekčné ochorenie pečene, ktoré je zapríčinené vírusom hepatitídy C.
pred 6 rokmi
Výstava s názvom Vienna's Shooting Girls bude v Židovskom múzeu mesta Viedeň prístupná od utorka až do 3. marca 2013.
pred 6 rokmi
Wolfsburgská automobilka Volkswagen rozširuje typový rad Polo o špeciálny model Cross Polo Urban White.
pred 5 rokmi
Headlinerom festivalu, ktorý sa bude konať 23. a 24. augusta na bratislavských Zlatých pieskoch, bude tento rok jamajský spevák, rapper, producent a herec Ky-Mani Marley, syn legendárneho Boba Marleaho.
pred 4 rokmi
Vydavateľstvo Universal Music začalo v spolupráci s televíziou Óčko vydávať edíciu O2 Acoustic Stage, čo je vlastne séria špeciálnych akustických koncertov českých a slovenských interpretov.
pred 8 rokmi
O tom, či môžeme dostať blchy od nášho domáceho miláčika sa stále polemizuje.
pred 7 rokmi
Vedci zistili, že spermie v ejakuláte, ktorý vystavili Wi-Fi signálu, boli po štyroch hodinách výrazne poškodené
pred 3 rokmi
Americký gitarista a multiinštrumentalista Joe Satriani, ktorý koncertoval s Mickom Jaggerom aj so skupinou Deep Purple, mieri na Slovensko.