Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. apríla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Do misie na Cypre vyberajú najlepších

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.02.2014

Do prípravy vybrali 107 vojenských profesionálov, medzi ktorými je sedem žien, ale na pôsobenie na ostrove pošlú len 85 z nich.
Do misie na Cypre vyberajú najlepších
Zdroj obrázku: Internet
 

Do mierovej misie na Cypre pod zástavou OSN sa pri najbližšej rotácii dostanú len tí najlepší vojaci z cvičenia na Kolíňanskom vrchu pri Nitre.

Do operácie teraz nasadia svojich ľudí vzdušné sily našej armády. Do prípravy vybrali 107 vojenských profesionálov, medzi ktorými je sedem žien, na ostrov pošlú len 85 z nich. „Pôsobenie našich vojakov na Cypre je z hľadiska zahraničnej politiky Slovenskej republiky veľmi dôležité. Preto sme pri výbere personálu do misie UNFICYP veľmi dôslední. Zo všetkých vojakov, ktorí prejdú výcvikom, vyberieme iba tých najlepších,“ vysvetlil hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Podľa neho je pôsobenie v takomto druhu misie viac o diplomacii ako klasickej vojenskej činnosti. „Vojaci medzi miestnymi ľuďmi viac využívajú dialóg, neriešia menšie nedorozumenia silou,“ dodal Vanga. Vojaci sú, samozrejme, pripravení aj na riešenie incidentov a upokojenie vášni pri demonštráciách.

Počas cvičenia vojakov vyskúšajú, či dokážu plniť bežné pracovné úlohy, s ktorými by sa v misii na Cypre stretli. „Preverovaní sú príslušníci štábu z ich funkčných povinností, príslušníci strážnej roty z riešenia rôznych incidentov, podávaní hlásení. Teda z úloh, ktoré reálne plnia v priestore operácie na Cypre. Ženisti sú zasa preverovaní z plnenia ich odborných úloh. Najdôležitejšou časťou taktického cvičenia je jeho druhá fáza, ktorá je praktickým preverením spôsobilostí. Plnenie úloh preveruje nezávislá kontrola určená veliteľom vzdušných síl. Sú v nej príslušníci, ktorí majú skúsenosť z pôsobenia v misii UNFICYP, preto môžu najlepšie zhodnotiť stav vycvičenosti a pripravenosti vojakov,“ uviedol zástupca nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády Jozef Paňko.

Slovensko v operácii UNFICYP na Cypre od mája 2001 pôsobí vo velení jedného z troch sektorov. Rovnako dlhý čas v ich štruktúrach participuje aj jednotka vojenskej polície FMPU (FORCE MILITARY POLICE UNIT), ktorej neoddeliteľnou súčasťou sú okrem britských, argentínskych a maďarských kolegov aj slovenskí vojenskí policajti. Doteraz sa v misii vystriedalo takmer 2 500 slovenských vojakov. Schválený mandát umožňuje nasadenie 159 ľudí v jednej rotácii.

Medzi severnou a južnou časťou ostrova sa nachádza tzv. nárazníková zóna, ktorú kontrolujú mierové sily. Misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Poslaním jej príslušníkov je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, udržiavanie status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove, ako aj plnenie humanitárnych úloh. Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na ostrove. Cieľom misie je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove. Slovenskí vojaci pravidelným hliadkovaním v nárazníkovej zóne zamedzujú možnému narušeniu mieru, násilnostiam a konfliktom. Slováci pomáhajú aj pri zabezpečení civilných projektov v sektore zodpovednosti, napríklad dohliadajú na bezpečnosť počas masovej poľovníckej sezóny. Každoročne dohliadajú aj na verejný poriadok počas akcie motorkárskych gangov v priestore Dheryneia, kam chodia položiť vence počas spomienkovej akcie na demonštrácie, ktoré v roku 1996 vyústili do dvoch smrteľných zranení miestnych obyvateľov. Slováci predvlani v apríli zachránili život srbskému kolegovi, ktorý mal počas porady zástavu srdca a v minulosti darovali krv pre miestnych obyvateľov, ktorí trpia dedičným ochorením červených krviniek - talasémiou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Skupina Atmo Music z Liberca je najväčším českým objavom posledných mesiacov. So skladbou Andělé sa pred koncom minulého roku dostali do rádiových rotácií
pred 6 rokmi
Dokumentom Twenty kapela Pearl Jam mapuje dvadsať rokov svojej činnosti.
pred 3 rokmi
Televízna šou s medzinárodným obsadením. Archívny klenot opäť dostupný v digitálnej podobe.
pred 4 rokmi
Eponymné dielo, ktoré vraj speváčku vystihuje so všetkým, čo k nej patrí, by malo vyjsť v marci.
pred 4 rokmi
Navštív veselú farmu, kde sa vždy deje niečo zaujímavé!
pred 11 rokmi
Aby neprichádzalo k narušovaniu zdravotného stavu športovca a aby mohol byť súčastne plne zaťažovaný tréningovým procesom,...
pred 5 rokmi
Líder skupiny 30 Seconds to Mars ocenil, že tentoraz pri nahrávaní nemali žiaden deadline, vďaka čomu sa v štúdiu zabávali.
pred 11 rokmi
Kráľovná popu prichádza štyri mesiace od ukončenia svojho ostatného veľkolepého svetového turné na trh s jeho záznamom na DVD. V rekordne krátkom čase, no v absolútnej dokonalosti.