Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Do misie na Cypre vyberajú najlepších

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.02.2014

Do prípravy vybrali 107 vojenských profesionálov, medzi ktorými je sedem žien, ale na pôsobenie na ostrove pošlú len 85 z nich.
Do misie na Cypre vyberajú najlepších
Zdroj obrázku: Internet
 

Do mierovej misie na Cypre pod zástavou OSN sa pri najbližšej rotácii dostanú len tí najlepší vojaci z cvičenia na Kolíňanskom vrchu pri Nitre.

Do operácie teraz nasadia svojich ľudí vzdušné sily našej armády. Do prípravy vybrali 107 vojenských profesionálov, medzi ktorými je sedem žien, na ostrov pošlú len 85 z nich. „Pôsobenie našich vojakov na Cypre je z hľadiska zahraničnej politiky Slovenskej republiky veľmi dôležité. Preto sme pri výbere personálu do misie UNFICYP veľmi dôslední. Zo všetkých vojakov, ktorí prejdú výcvikom, vyberieme iba tých najlepších,“ vysvetlil hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Podľa neho je pôsobenie v takomto druhu misie viac o diplomacii ako klasickej vojenskej činnosti. „Vojaci medzi miestnymi ľuďmi viac využívajú dialóg, neriešia menšie nedorozumenia silou,“ dodal Vanga. Vojaci sú, samozrejme, pripravení aj na riešenie incidentov a upokojenie vášni pri demonštráciách.

Počas cvičenia vojakov vyskúšajú, či dokážu plniť bežné pracovné úlohy, s ktorými by sa v misii na Cypre stretli. „Preverovaní sú príslušníci štábu z ich funkčných povinností, príslušníci strážnej roty z riešenia rôznych incidentov, podávaní hlásení. Teda z úloh, ktoré reálne plnia v priestore operácie na Cypre. Ženisti sú zasa preverovaní z plnenia ich odborných úloh. Najdôležitejšou časťou taktického cvičenia je jeho druhá fáza, ktorá je praktickým preverením spôsobilostí. Plnenie úloh preveruje nezávislá kontrola určená veliteľom vzdušných síl. Sú v nej príslušníci, ktorí majú skúsenosť z pôsobenia v misii UNFICYP, preto môžu najlepšie zhodnotiť stav vycvičenosti a pripravenosti vojakov,“ uviedol zástupca nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády Jozef Paňko.

Slovensko v operácii UNFICYP na Cypre od mája 2001 pôsobí vo velení jedného z troch sektorov. Rovnako dlhý čas v ich štruktúrach participuje aj jednotka vojenskej polície FMPU (FORCE MILITARY POLICE UNIT), ktorej neoddeliteľnou súčasťou sú okrem britských, argentínskych a maďarských kolegov aj slovenskí vojenskí policajti. Doteraz sa v misii vystriedalo takmer 2 500 slovenských vojakov. Schválený mandát umožňuje nasadenie 159 ľudí v jednej rotácii.

Medzi severnou a južnou časťou ostrova sa nachádza tzv. nárazníková zóna, ktorú kontrolujú mierové sily. Misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Poslaním jej príslušníkov je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, udržiavanie status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove, ako aj plnenie humanitárnych úloh. Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na ostrove. Cieľom misie je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove. Slovenskí vojaci pravidelným hliadkovaním v nárazníkovej zóne zamedzujú možnému narušeniu mieru, násilnostiam a konfliktom. Slováci pomáhajú aj pri zabezpečení civilných projektov v sektore zodpovednosti, napríklad dohliadajú na bezpečnosť počas masovej poľovníckej sezóny. Každoročne dohliadajú aj na verejný poriadok počas akcie motorkárskych gangov v priestore Dheryneia, kam chodia položiť vence počas spomienkovej akcie na demonštrácie, ktoré v roku 1996 vyústili do dvoch smrteľných zranení miestnych obyvateľov. Slováci predvlani v apríli zachránili život srbskému kolegovi, ktorý mal počas porady zástavu srdca a v minulosti darovali krv pre miestnych obyvateľov, ktorí trpia dedičným ochorením červených krviniek - talasémiou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Profesionálny predaj aj poradenstvo vo svete GP...
Realitná kancelária s realitami v Bratislave a ...

13 000.00 €
Na predaj chata, rozloha 2 162 m2
355 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 5 473 m2
750 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 5 000 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Producent David Guetta oznámil vydanie nového albumu. Platňa Listen vyjde 24. novembra 2014 a predznamenáva ju singel Dangerous.
pred 8 rokmi
Veďte si denník, kde si budete zapisovať svoje pokroky, svoje myšlienky, svoje názory. Každý deň si ho prečítajte a premýšľajte o svojom myslení, o svojom postoji, či nie je zbytočne negatívny.
pred 8 rokmi
Sportswagon je priestranné rodinné kombi, ktoré patrí do segmentu nižšej strednej triedy. Jeho predchádzajúca verzia doteraz tvorí pätinu z celkovej produkcie automobilky Kia na Slovensku.
pred 10 rokmi
Punk-rocková nemecká speváčka a herečka, ktorá sa preslávila tak svojou extravagantnou vizážou, radikálnymi názormi, ako aj divokými koncertmi a neuveriteľným hlasovým rozsahom.
pred 8 rokmi
Bratislava má nový hudobný festival! 20. a 21. júna 2013 sa na Tyršovom nábreží uskutoční prvý ročník Bratislava City Beats a známe sú už aj mená prvých dvoch účinkujúcich.
pred 10 rokmi
Casey Beckerová – sladko blonďavá tínedžerka je sama vo veľkom dome, keď tu zrazu zazvoní telefón,...
pred 12 rokmi
V súčasnej pohybovej a športovej praxi sa na regeneráciu síl využívajú viaceré druhy vodných procedúr...
pred 7 rokmi
Speváčka Jana Kirschner môže byť na projekt Moruša hrdá! Album Moruša Biela získal tri dôležité ocenenia na slovenskom trhu.