Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Do lavíc zasadne 52 tisíc prváčikov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.08.2012

Základné a stredné školy čaká v budúcom školskom roku niekoľko noviniek.
Do lavíc zasadne 52 tisíc prváčikov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V novom školskom roku zasadne po prvý raz do lavíc približne 52 tisíc prváčikov. Ako informoval hovorca ministra školstva Michal Kaliňák, na zápis prišlo 56 766 detí.

Odklad povinnej školskej dochádzky bol navrhnutý v 4 872 prípadoch. V pondelok 3. septembra sa otvoria brány viac ako 2 200 základných a 780 stredných škôl.

Školy čaká niekoľko noviniek. Keďže v blízkej budúcnosti sa uvažuje o testovaní žiakov 5. ročníka základných škôl, už na jeseň tohto roka budú mať vo vybraných školách pilotné overovania testovacích nástrojov pre Testovanie 5. "V novom školskom roku sa v stredných odborných školách bude experimentálne overovať 55 študijných a učebných odborov a päť študijných odborov konzervatórií," konštatoval Kaliňák.
 
Stredoškoláci tak podľa neho budú môcť začať študovať v moderných odboroch, ktorých vznik reagoval na aktuálne požiadavky trhu práce. Medzi nové odbory patrí napríklad mechanik automobilových liniek, kontrolór potravín, informačné technológie a informačné služby v cestovnom ruchu, právo a podnikanie či reklamná tvorba alebo ochrana osôb a majetku. Okrem toho sa zjednoduší sústava odborov vzdelávania. Z nej sa vyradí 171 odborov a zavedú sa nové kódy jednotlivých učebných a študijných odborov stredných škôl.

V septembri nadobudne účinnosť aj ustanovenie novely vyhlášky o ukončovaní štúdia na stredných školách. Tá určuje nové predpoklady na úspešné zloženie maturitnej skúšky z predmetu, ktorý má externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu maturitnej skúšky, resp. predmetu, ktorý má externú časť maturitnej skúšky. "Vo väčšej miere ako doteraz sa bude prihliadať na výsledky písomných skúšok," upozornil Kaliňák.

Zmeny vo výchovno–vzdelávacom procese i v organizácii vyučovania prinesie aj úprava školskej legislatívy, podľa ktorej bude možné prekročiť maximálny počet žiakov v triede určený v školskom zákone. Takéto rozhodnutie bude možné na základe návrhu zriaďovateľa príslušnej školy a po súhlase rady školy. O zvýšení počtu žiakov v triedach rozhodne riaditeľ školy, ak tieto triedy budú spĺňať hygienické požiadavky. K prijatiu vyššieho počtu žiakov sa už nebude musieť vyjadriť Štátna školská inšpekcia. Rovnako bude môcť riaditeľ strednej školy od septembra určovať dĺžku prestávok po jednotlivých vyučovacích hodinách, a to po prerokovaní v pedagogickej rade školy, pričom spravidla po tretej vyučovacej hodine bude nasledovať prestávka najmenej 20 minút. V tomto prípade prihliadali na požiadavky pedagogickej praxe.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Stále aktualizovaný zoznam ubytovacích zariaden...
Počítačové kurzy MS Office, IT bezpečnosti, ria...

171 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 80 m2, balkón, l...
53 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 91 m2
130 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 96 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 12 rokmi
Ťažko sa dnes zamýšľať nad tým, ako Slovensko vníma taliansku divu Giannu Nannini.
pred 9 rokmi
Nemecká tuningová spoločnosť DMC pripravila limitovanú edíciu Bodykitu Generazioni GT3 pre Lamborghini Gallardo...
pred 9 rokmi
50 cent nahral 38 nových skladieb, z ktorých niektoré sa dostanú na jeho pripravovanú piatu sólovku.
pred 12 rokmi
Imunitný systém, podobne ako všetky ostatné telesné systémy, potrebuje správne palivo, ak má fungovať účinne.
pred 8 rokmi
Jedným z najvýkonnejších kompaktných automobilov ponúka japonská automobilka Mazda. Jej typ 3 MPS sa podrobil modernizácii, ktorá sa stala súčasťou nového modelového ročníka.
pred 15 rokmi
Tak tomu sa hovorí nádielka! Legendárna ABBA je späť, hoci ani náhodou nie s novými pesničkami, za to však z kolekciou, ktorá je snáď fakt definitívna a dokonalá.
pred 9 rokmi
Je rok 1931, doba veľkej hospodárskej krízy.
pred 9 rokmi
Film nakrútia na motívy knihy grécko-amerického spisovateľa a investigatívneho novinára Nicholasa Gagea s názvom Greek Fire.