Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dnešok patrí obetiam holokaustu a rasovej diskriminácie

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.09.2013

V roku 1941 sa v deviaty septembrový deň schválil Židovský kódex. Nazývalo sa tak vládne nariadenie číslo 189 o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo niekoľko protižidovských predpisov.
Dnešok patrí obetiam holokaustu a rasovej diskriminácie
Zdroj obrázku: istockphoto
 

V roku 1941 v deviaty septembrový deň začal v slovenskom štáte platiť Židovský kódex. Nazývalo sa tak vládne nariadenie o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo množstvo protižidovských predpisov. V dnešný deň - Deň obetí holokaustu a rasového násilia - sa preto pripomínajú zločiny holokaustu a rasovej diskriminácie.

Historik Milan Zemko tvrdí, že holokaust si treba pripomínať dlhodobo, pretože šlo o zločin nevídaných rozmerov. Na fyzickej likvidácii Židov sa podieľala aj slovenská politická reprezentácia, dopĺňa Zemko.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili 31. októbra 2001 zákon, ktorým stanovili 9. september ako spomienku na obete holokaustu a vyzýva k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek formy útlaku a diskriminácie. Slovensko sa s holokaustom podľa historika nevyrovnáva horšie ako iné krajiny, stále však na tom nie sme najlepšie, aj čo sa týka ďalších historických udalostí. "Historické povedomie by malo byť na Slovensku dôkladnejšie a systematickejšie pestované," hovorí Zemko.

Židovský kódex sa nazývalo vládne nariadenie číslo 189 o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo množstvo protižidovských predpisov. Kódex nekompromisne definoval jedincov etnicky a nábožensky, nevyhýbal sa ani slovnému vymedzeniu "židovského miešanca". Zbavil Židov na Slovensku základných občianskych a ľudských práv a nehnuteľného či veľkej časti hnuteľného majetku. Podľa neskoršie vydanej vyhlášky museli nosiť od šiestich rokov žltú šesťcípu hviezdu. Väčšinu nariadení prebrala vtedajšia vláda z nacistického Nemecka. V dôsledku opatrení sužovali už krátko po schválení zákona dve tretiny zasiahnutých Židov ťažké sociálne podmienky. Štát sa situáciu rozhodol riešiť ich deportáciou zo Slovenska. Prvých tisíc žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport vyviezol celé rodiny 20. októbra v tom istom roku. Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, tak ako to požadovalo Nemecko. Päťdesiatsedem transportov smerovalo do oblasti Lublinu a do Osvienčimu, do koncentračných táborov vyviezli 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko sto. Druhá vlna deportácií od jesene 1944 zasiahla približne 13-tisíc ľudí.

V súvislosti s pamätným dňom sa na Slovensku organizuje niekoľko podujatí. O 15:30 si na Rybnom námestí v Bratislave tento deň uctia kladením vencov prezident SR Ivan Gašparovič, predseda vlády SR Robert Fico, arcibiskup - metropolita Bratislavskej arcidiecézy Stanislav Zvolenský, bratislavský rabín Baruch Myers a veľvyslanci. V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa dnes o 17:00 uskutoční pietna spomienka na Deň obetí holokaustu a rasového násilia. O 16:00 sa občania Košíc stretnú na pietnej spomienke.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
V roku 1941 sa v deviaty septembrový deň schválil Židovský kódex. Nazývalo sa tak vládne nariadenie číslo 189 o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo niekoľko protižidovských predpisov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/dnesok-patri-obetiam-holokaustu-a-rasovej-diskrimi/

Boj proti fašizmu sú len prázdne frázy do učebníc na vymývynie mozgov ľudí. My obyčajný ľudia sme len hračkou v rukách mocných politikov a bankárov - ktorí určujú svetové dejiny. Všetci nacisti - generáli a včítane hitlera dožili v pokoji v exile. Fašistické nemecko malo pri pobreží ameriky ku koncu vojny pripravené ponorky s jadrovými hlavicami a v prípade, že by neostalo po pporážke zachované západné nemecko boli by použité proti amerike. A preto aj nacistický pohlavári , ktorí boli dolapený v európe dostali smiešne tresty. Po vojne / v 60 rokoch /bolo vidieť nacistické ponorky s vojakmi pri pobreží južnej ameriky a od rybárov pýtali jedlo a platili amer. dolármi. Aj na jednom z kanárskych ostrovoch majú základňu so stále funkč. ponorkami - následne novinári ktorí to objavili zomreli za záhadných okolností. Tu je niečo o hitlerovi: http://magazin.atlas.sk/spektrum/fakty-x-hitler-nezomrel-v-berlinskom-bunkri/819103.html

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Nový tablet prináša bohaté multimediálne zážitky, efektívne služby pre zdieľanie obsahu a dokumentov a pritom sa hravo zmestí do vrecka.
pred 6 rokmi
Volkswagen predstavil na Sao Paulo International Motor Show 2012 (22. 10. – 04.11) ako svetovú novinku - štúdiu nového kompaktného SUV – Taigun.
pred 6 rokmi
Miro Jaroš sa na svojom profile na sociálnej sieti fanúšikom zveril s problémami s hlasivkami, ktoré by turné nezvládli.
pred 4 rokmi
Nezvyčajný čierno-biely film sa odohráva vo fiktívnom iránskom Skazenom meste, domove pasákov, dílerov a prostitútok, kde sa po nociach túla Dievča - mladá osamelá upírka, ktorá nastoľuje poriadok podľa vlastných pravidiel.
pred 3 rokmi
Na podujatí sa predstavia napríklad Pablo Nouvelle, Siv Jakobsen, PINS, Joy Wellboy či Puding pani Elvisovej.
pred 7 rokmi
Niekto urobí singel, za ktorým sa idú rádiá potrhať a neustále ho rotujú dookola tak, až z toho bolí hlava, no celý album interpreta si nikto ani nevšimne...
pred 3 rokmi
Najúspešnejšia skupina v histórii slovenskej populárnej hudby odpáli 20. júna veľkolepý koncert na letisku v Holíči.
pred 15 rokmi
Americká formácia vcelku úspešné bodovala na poslednom udeľovaní cien Grammy.