Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dnešok patrí obetiam holokaustu a rasovej diskriminácie

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.09.2013

V roku 1941 sa v deviaty septembrový deň schválil Židovský kódex. Nazývalo sa tak vládne nariadenie číslo 189 o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo niekoľko protižidovských predpisov.
Dnešok patrí obetiam holokaustu a rasovej diskriminácie
Zdroj obrázku: istockphoto
 

V roku 1941 v deviaty septembrový deň začal v slovenskom štáte platiť Židovský kódex. Nazývalo sa tak vládne nariadenie o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo množstvo protižidovských predpisov. V dnešný deň - Deň obetí holokaustu a rasového násilia - sa preto pripomínajú zločiny holokaustu a rasovej diskriminácie.

Historik Milan Zemko tvrdí, že holokaust si treba pripomínať dlhodobo, pretože šlo o zločin nevídaných rozmerov. Na fyzickej likvidácii Židov sa podieľala aj slovenská politická reprezentácia, dopĺňa Zemko.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili 31. októbra 2001 zákon, ktorým stanovili 9. september ako spomienku na obete holokaustu a vyzýva k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek formy útlaku a diskriminácie. Slovensko sa s holokaustom podľa historika nevyrovnáva horšie ako iné krajiny, stále však na tom nie sme najlepšie, aj čo sa týka ďalších historických udalostí. "Historické povedomie by malo byť na Slovensku dôkladnejšie a systematickejšie pestované," hovorí Zemko.

Židovský kódex sa nazývalo vládne nariadenie číslo 189 o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo množstvo protižidovských predpisov. Kódex nekompromisne definoval jedincov etnicky a nábožensky, nevyhýbal sa ani slovnému vymedzeniu "židovského miešanca". Zbavil Židov na Slovensku základných občianskych a ľudských práv a nehnuteľného či veľkej časti hnuteľného majetku. Podľa neskoršie vydanej vyhlášky museli nosiť od šiestich rokov žltú šesťcípu hviezdu. Väčšinu nariadení prebrala vtedajšia vláda z nacistického Nemecka. V dôsledku opatrení sužovali už krátko po schválení zákona dve tretiny zasiahnutých Židov ťažké sociálne podmienky. Štát sa situáciu rozhodol riešiť ich deportáciou zo Slovenska. Prvých tisíc žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport vyviezol celé rodiny 20. októbra v tom istom roku. Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, tak ako to požadovalo Nemecko. Päťdesiatsedem transportov smerovalo do oblasti Lublinu a do Osvienčimu, do koncentračných táborov vyviezli 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko sto. Druhá vlna deportácií od jesene 1944 zasiahla približne 13-tisíc ľudí.

V súvislosti s pamätným dňom sa na Slovensku organizuje niekoľko podujatí. O 15:30 si na Rybnom námestí v Bratislave tento deň uctia kladením vencov prezident SR Ivan Gašparovič, predseda vlády SR Robert Fico, arcibiskup - metropolita Bratislavskej arcidiecézy Stanislav Zvolenský, bratislavský rabín Baruch Myers a veľvyslanci. V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa dnes o 17:00 uskutoční pietna spomienka na Deň obetí holokaustu a rasového násilia. O 16:00 sa občania Košíc stretnú na pietnej spomienke.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
V roku 1941 sa v deviaty septembrový deň schválil Židovský kódex. Nazývalo sa tak vládne nariadenie číslo 189 o právnom postavení Židov, ktoré obsahovalo niekoľko protižidovských predpisov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/dnesok-patri-obetiam-holokaustu-a-rasovej-diskrimi/

Boj proti fašizmu sú len prázdne frázy do učebníc na vymývynie mozgov ľudí. My obyčajný ľudia sme len hračkou v rukách mocných politikov a bankárov - ktorí určujú svetové dejiny. Všetci nacisti - generáli a včítane hitlera dožili v pokoji v exile. Fašistické nemecko malo pri pobreží ameriky ku koncu vojny pripravené ponorky s jadrovými hlavicami a v prípade, že by neostalo po pporážke zachované západné nemecko boli by použité proti amerike. A preto aj nacistický pohlavári , ktorí boli dolapený v európe dostali smiešne tresty. Po vojne / v 60 rokoch /bolo vidieť nacistické ponorky s vojakmi pri pobreží južnej ameriky a od rybárov pýtali jedlo a platili amer. dolármi. Aj na jednom z kanárskych ostrovoch majú základňu so stále funkč. ponorkami - následne novinári ktorí to objavili zomreli za záhadných okolností. Tu je niečo o hitlerovi: http://magazin.atlas.sk/spektrum/fakty-x-hitler-nezomrel-v-berlinskom-bunkri/819103.html

 

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


REINS Real Estate Services, Komplexné služby sp...
Kameraman a fotograf na vašu svadbu, stužkovú s...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


550 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 451 m2
550.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 58.25 m2, balk...
305 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 138 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Takmer polovici rakovinových ochorení sa dá predísť obmedzením fajčenia, zdravým stravovaním či znížením hmotnosti.
pred 6 rokmi
Festival dobrodružných filmov HoryZonty bude zastrešovať od 15. do 17. novembra Posádkový klub, sprievodný program bude v sobotu 17. novembra v centre Trenčína.
pred 2 rokmi
NOVINKA
pred 6 rokmi
Autosalón v Pekingu (23.04. - 02.05.2012) si francúzska automobilka Citroën vybrala za miesto oficiálnej prezentácie štúdie Numéro 9.
pred 7 rokmi
Piešťanský Grape festival rozširuje počet zahraničných interpretov o ďalšie meno, na Slovensko príde ambiciózna Marina and The Diamonds.
pred 6 rokmi
Najlepšie detské projekty sa predstavia 10. novembra počas Svetového dňa diabetu
pred 2 rokmi
Zábavný muzikál Čarovný les je moderná spleť obľúbených rozprávok bratov Grimmovcov.
pred 5 rokmi
Jeho priaznivci si videoklip môžu pozrieť len tak, že si ho stiahnu z webstránky 3rdeyegirl.com za poplatok 1,77 amerického dolára (v prepočte zhruba 1,32 eura).