Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dnes večer sa začína najväčší židovský sviatok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.04.2014

Na sviatok Pésach si Židia pripomínajú náhly odchod z Egypta
Dnes večer sa začína najväčší židovský sviatok
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dnes večer po zotmení sa začína židovský sviatok Pésach. Pésach je sviatkom, ktorým si Židia pripomínajú udalosti spojené s odchodom Izraelitov z egyptského zajatia. „Je to oslava najväčšej udalosti v dejinách Izraela, vyslobodenie z egyptského otroctva,“ povedal dnes pre agentúru SITA riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan. Sviatok sa začína večer 14. dňa mesiaca nisan a trvá osem dní. Prvé a posledné dva dni sú sviatky, štyri dni medzi nimi sú polosviatky, počas ktorých je povolené vykonávať domáce práce. Počas týchto ôsmich dní sa nesmie podľa Mešťana konzumovať nič, čo by mohlo kysnúť, preto sa musí vyčistiť dom. Kuchynský riad sa musí rituálne očistiť. Posledné dva dni sú sviatky so zákazom práce.

Na sviatok Pésach si Židia pripomínajú náhly odchod z Egypta. Vtedy si nemohli včas pripraviť kysnuté cesto na pečenie chleba na cestu. Z nevykysnutého cesta si upiekli placky. Preto sa Pésach nazýva aj sviatkom nekysnutého chleba a jeho symbolom je maces - nekysnutá placka.

Na Pésach sa pripravuje počas celého predchádzajúceho roka. Posledné štyri soboty sa v synagóge číta viac o jednu časť Tóry. Posledná sobota pred začiatkom Pésachu je pre Židov Veľká sobota. Podľa tradície majú prvorodení synovia jeden deň pred sviatkami pôst.

Najdôležitejšou udalosťou sviatku je spoločná slávnostná večera - séderová večera (séder znamená usporiadanie, poriadok). Prestretie stola, rozloženie jednotlivých symbolických pokrmov, poradie ich jedenia a množstvo úkonov sa riadi podľa textov séderovej Hagady. Z Hagady sa číta príbeh o putovaní Židov z egyptského zajatia a veľký dôraz sa kladie na biblický príkaz hlave rodiny odpovedať na všetky otázky prítomných detí. „Hagada je súbor modlitieb, požehnaní, príbehov a piesní, ktoré sa vzťahujú na odchod Izraela z Egypta. Je to jedna z mála židovských bohoslužobných kníh s kresbami,“ povedal Mešťan. Večera sa koná v slávnostnej atmosfére. Každý prítomný má čašu vína a najkrajšia čaša s vínom je pripravená pre očakávaného hosťa - Eliáša, zvestovateľa príchodu Mesiáša. Na toto sa viaže zvyk, nechávať otvorené dvere.

Na stole je prestretá séderová misa. „Sú na nej tri macesy a päť symbolických pokrmov. Pečená kosť pripomínajúca obetu baránka. Vajíčko ako spomienka na sviatočné obety. Horké byliny ako pripomienka horkosti otroctva. Petržlen a zemiak pripomína čas jari. A sladká zmes z jabĺk, mandlí, hrozienok, škorice a vína pripomína hmotu, z ktorej sa v Egypte vyrábali tehly,“ uviedol Mešťan. Židovský sviatok nesie názov aj Sviatok prekročenia, čo je odvodené od toho, že pri poslednej desiatej egyptskej rane Boh prekročil domy synov Izraela a ušetril ich prvorodených synov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Na sviatok Pésach si Židia pripomínajú náhly odchod z Egypta Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/dnes-vecer-sa-zacina-najvacsi-zidovsky-sviatok/

http://librorum.cz/produkty/knihy/slomo-sand-jak-byl-vynalezen

 

Diskusné príspevky (1)

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Príznaky chrípky začínajú náhle, bolesťami hlavy (najmä za očami), zimnicou, triaškou, následným vzostupom teploty na 39 oC a viac, celkovou slabosťou, bolesťami svalov a kĺbov.
pred 5 rokmi
Na psychiatrickom oddelení v Prešove koncom minulého roka náhle hospitalizovali Igora Belaja, Romana Birkuša, Patrika Sýkoru a Miloša Zaujeca. Dôvod? Nevedeli povedať nie!
pred 7 rokmi
Záhadná dráma Francisa Forda Coppolu skúma morálne hodnoty súkromia.
pred 5 rokmi
Do nového roka sa katapultujeme s borcom, popri ktorom môžu ostatní akční „geroji“ iba blednúť závisťou: Supermana si zahryzne na raňajky, na obed sa dorazí Thorom a Hulka si dá ako maškrtu pred spaním. Herkules.
pred 9 rokmi
Držte si klobúky, prichádza jeden z najšialenejších a jednoznačne najlepších videoklipov tejto sezóny.
pred 4 rokmi
Kapela Mukatado má za sebou úspešné obdobie a nachystaných kopec ďalších prekvapení.
pred 6 rokmi
Legendárnemu hudobníkovi sa zrejme zapáčila spolupráca so sláčikovým orchestrom a obľúbil si akustický zvuk, akého dosiahol na doteraz poslednom albume Scratch My Back.
pred 7 rokmi
Legendárna skupina vydala legendárny album. Legendárne dlho totiž na ňom pracovala a rovnako dlho o ňom hovorila, kým vôbec vyšiel.