Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dnes je Medzinárodný deň Rómov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.04.2013

Dátum sviatku Rómov stanovili na pamiatku historicky prvého celosvetového stretnutia Rómov v Londýne.
Dnes je Medzinárodný deň Rómov
Zdroj obrázku: Internet
 

Rómovia na celom svete oslávia 8. apríla Medzinárodný deň Rómov. Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako pamätný deň na prvé celosvetové stretnutie Rómov, ktoré sa uskutočnilo 7. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.

Jeho účastníci sa dohodli na tom, že spoločne založia prvú medzinárodnú rómsku organizáciu - Internacional Romani Union. “Zároveň sa dohodli aj na tom, že už nechcú, aby ich nazývali cigánmi. Preto požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného mena Róm, Rómovia a napokon sa prihlásili aj ku krajine svojho pôvodu, čiže k Indii, prijali rómsku vlajku a hymnu,” uviedla redaktorka rómskej internetovej televízie Gipsy Television Ivana Cibuľová. Jej príbuzný MUDr. Ján Cibuľa bol jedným z iniciátorov historicky prvého Svetového kongresu Rómov v roku 1971.

Rómsku hymnu poznajú Rómovia pod viacerými názvami, napríklad “Gejľem, gejľem”, “Geľem, Geľem”, “Djelem, Djelem”, “Opre Roma”, či pod názvom “Romale, čhavale”. “Jej melódia pochádza zo starobylej piesne, známej v Rumunsku a Srbsku, z prvej polovice 20. storočia. Rómska hymna často znie na stretnutiach aktivistov alebo pri oslavách práve Medzinárodného dňa Rómov,” vysvetlila Ivana Cibuľová z Gipsy Television.

Na celom svete podľa Cibulovej žije asi 68 miliónov Rómov, 15 miliónov z nich v Európe. "Presné čísla nepoznáme, pretože pri sčítaní sa hlásia k iným národnostiam. Dôvod prečo to robia poznáme azda všetci. Rómovia majú zlé skúsenosti s predsudkami a diskrimináciou". Podľa ostatného prieskumu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity žije na Slovensku asi 320 tisíc ľudí tohto etnika. V sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa k rómskej národnosti prihlásilo 105,7 tisíc ľudí, čo predstavuje asi dve percentá z celkového počtu občanov SR. Ešte v roku 2001 sa k rómskej národnosti hlásilo necelých 90 tisíc obyvateľov (1,7 percenta) s trvalým pobytom v SR.

Pri príležitosti medzinárodného dňa sa už v sobotu v Košiciach v priestoroch Historickej radnice uskutočnil Charitatívny rómsky bál. Organizovalo ho Rómske mediálne centrum v spolupráci s mestom Košice a Košice2013. Záštitu nad podujatím mali splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a poslanec NR SR Peter Pollák, primátor mesta Košice a poslanec NR SR Richard Raši a zástupca komunity Olašských Rómov na Slovensku Karol Rafael. Ako informovala programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Jarmila Vaňová, súčasťou bálu bola aj dražba obrazov, ktoré namaľovali deti z Materskej školy na Luniku IX pod vedením Helmuta Bistiku. Deväť obrazov vydražili za 5 200 eur. Viaceré podujatia budú aj v pondelok v slovenských mestách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


ALU pharma blister foil printer, potlač hliníko...
Repasované turbá, kompresory, servá, brzdové st...

260 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 896 m2
83 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 68 m2, balkón, l...
336 600.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 1 m2, balkón, logia

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
So skráteným menom akoby nastúpila aj skrátená kvalita. Od Cheryl (či už s Cole, alebo bez Cole) som čakal niečo viac.
pred 9 rokmi
Elektronický systém má byť funkčný do začiatku budúceho roka
pred 8 rokmi
Steve Ballmer, výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft, otvára Worldwide Partner Conference, Office divízia oznamuje viac ako 1 miliardu užívateľov a tiež nové investície do Office 365.
pred 8 rokmi
Poznáme sa už dlhé roky a povedali sme si, že keď príde čas, urobíme spolu duet. A ten čas prišiel teraz, prezradil Nohavica.
pred 5 rokmi
Popri množstve koncertov a nahrávaní nového albumu si Richard Müller našiel čas, aby nafotil jedinečnú sériu fotografií.
pred 9 rokmi
Britskú synthpopovú formáciu Erasure budú 16. novembra na bratislavskom koncerte predskakovať Michael Szatmary a Kyka Hammel.
pred 8 rokmi
Tých 75. minút, ktoré s filmom strávite sú jednoducho nezabudnuteľným zážitkom, ktorý strhne diváka každého veku.
pred 8 rokmi
Vyplýva to z prieskumu magazínu Sight and Sound Britského filmového inštitútu (BFI).