Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dnes budú voliť nového šéfa najvyššieho súdu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.09.2014

Súdna rada SR by mala dnes v budove najvyššieho súdu v Bratislave voliť najprv svojho predsedu, popoludní by mali rozhodnúť o kandidátovi na šéfa najvyššieho súdu.
Dnes budú voliť nového šéfa najvyššieho súdu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Najvyšší orgán súdnictva, Súdna rada SR, má dnes na programe voľbu predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorého nedokázala zvoliť pred štyrmi mesiacmi v Sobranciach. Na svojom zasadnutí v Bratislave budú členovia súdnej rady voliť najprv svojho predsedu. Súdna rada tak bude pre novelu Ústavy SR prvý raz voliť oddelene svojho predsedu a zvlášť predsedu najvyššieho súdu. Toho do funkcie menuje hlava štátu.

V súboji o kreslo šéfa najvyššieho súdu sa stretnú traja súperi - Danielu Švecovú navrhli ako kandidátku Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave a viacerí sudcovia najvyššieho súdu. Sudcovia najvyššieho súdu navrhli aj Daniela Hudáka. Sudca Najvyššieho súdu SR Ivan Rumana sa navrhol sám.

Súdna rada má mať po novele ústavy 18 členov - deväť zástupcov sudcov a po troch nominantoch vlády, parlamentu a prezidenta. V súčasnosti má ale rada len 17 členov. Po odchode Štefana Harabina, ktorý bol ako predseda najvyššieho súdu zároveň aj predseda súdnej rady, chýba teraz jeden zástupca sudcov. Súdna rada bude túto otázku riešiť zrejme na dnešnom zasadnutí.

Predsedu súdnej rady bude voliť rada spomedzi svojich členov. Kandidáta musia navrhnúť aspoň traja členovia rady, potrebný je jeho súhlas. Na zvolenie musí získať nadpolovičný počet hlasov, teda desať. Aj uchádzač o post šéfa najvyššieho súdu musí získať nadpolovičný počet hlasov všetkých členov súdnej rady. V prípade, že vo voľbe predsedu najvyššieho súdu nezíska ani jeden kandidát dosť hlasov na zvolenie, mala by sa na rovnakom zasadnutí uskutočniť opakovaná voľba. Na tej by sa zúčastnili dvaja kandidáti, ktorí v prvom kole získali najväčší počet hlasov. Ak by ani v opakovanej voľbe súdna rada nezvolila kandidáta na predsedu najvyššieho súdu, musela by byť najneskôr do 120 dní nová voľba. V tej by však už nesmel kandidovať žiaden z tých kandidátov, o ktorých sa hlasovalo v predchádzajúcich voľbách. Mohli by ale znovu kandidovať traja neúspešní kandidáti z májovej voľby v Sobranciach, teda Štefan Harabin, Jana Bajánková a Zuzana Ďurišová.

Od májovej voľby nastali v zložení súdnej rady zmeny. Prezident Andrej Kiska po nástupe do funkcie vymenil troch členov, ktorých menoval ešte jeho predchodca Ivan Gašparovič - Eduarda Bárányho, Ingrid Šimonovú a Máriu Bujňákovú. Nahradili ich án Klučka, Jozef Vozár a Elena Bertóthyová. Vláda potom 20. augusta odvolala svojho nominanta Jaroslava Chleboviča, namiesto neho nominovala 10. septembra za člena súdnej rady Jána Havláta. Poslanci parlamentu za vládny Smer-SD 11. septembra zvolili za člena súdnej rady Jána Slovinského. V rade nahradil Dušana Čima, ktorého vládna strana odvolala 10. septembra.

Dnešná voľba predsedu najvyššieho súdu ako aj predsedu súdnej rady by mala byť na rozdiel od májových volieb v Sobranciach tajná. Zmenu zaviedla novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú parlament prijal 24. júna.

Päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi vypršalo 22. júna. Tým pádom skončil aj v čele súdnej rady. Najvyšší súd zatiaľ vedie podpredsedníčka Jarmila Urbancová, súdna rada má podpredsedu Jána Vanka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Mimoriadne precízna produkcia, odvaha riskovať, nezameniteľný hlas a prekvapivé spojenia v celkovom zvuku robia z albumu The Origin Of Love jedno z najväčších prekvapení tohtoročnej hudobnej jesene.
pred 5 rokmi
Vychutnajte si valentínsky wellness víkend v Bardejovských kúpeľoch
pred 8 rokmi
Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v sobotu,1.12., do Bratislavy vynikajúce, súčasné, poľské boogie woogie . Kapelu roka 2011 „Boogie Boys".
pred 11 rokmi
Pokiaľ ide o prepravu viacerých osôb, prípadne osôb spolu s ich batožinou, svet automobilov má pripravených plno odpovedí.
pred 10 rokmi
Jedinečný hudobný projekt určený milovníkom jazzu prinesie už o niekoľko dní celosvetovo uznávaný slovenský bubeník Martin Valihora.
pred 7 rokmi
Skladba Život není pes vznikla pre dokument o známej speváčke, ktorej komunistický režim zakázal spievať.
pred 5 rokmi
Prvým singlom zo zatiaľ nepomenovanej nahrávky bude skladba What Do You Mean?.
pred 8 rokmi
Slovenský herec a spevák účinkoval na piatom ročníku Muzikálového festivalu v brusnianskych kúpeľoch, aby tento žáner svojou účasťou podporil.