Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. februára 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Deti sa zaujímali, aké sú ich práva a povinnosti v škole

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 01.03.2014

Kancelária verejného ochrancu práv dostala vlani prostredníctvom stránky www.detskyombudsman.sk viac ako 827 otázok
Deti sa zaujímali, aké sú ich práva a povinnosti v škole
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Deti sa na Kanceláriu verejného ochrancu práv prostredníctvom stránky www.detskyombudsman.sk vlani obracali s viacerými problémami. Okrem iného ich zaujímalo, aké sú v škole ich práva a povinnosti, vyplýva to zo Správy o činnosti verejného ochrancu práv v roku 2013, ktorú agentúre SITA zaslala ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu Alena Kuišová.

Ombudsmanka Jana Dubovcová správu predložila vo štvrtok 27. februára do NR SR. Deti tiež riešili problémy v škole, konflikty so spolužiakmi, s učiteľmi či nespravodlivé hodnotenie. Zaujímali sa tiež o rady pri výbere správnej školy alebo pri poskytovaní sociálneho štipendia. Stránka www.detskyombudsman.sk umožňuje deťom anonymne zaslať otázku alebo napísať svoj problém cez elektronický formulár na webe. Odpoveď im kancelária zašle priamo na ich emailovú adresu, ktorú vo formulári uvedú. Kancelária verejného ochrancu práv dostala týmto spôsobom vlani viac ako 827 otázok.

Deti sa okrem ich práv a povinností v škole či rád týkajúcich sa poskytnutia sociálneho štipendia obracali na kanceláriu aj s inými problémami, ktoré ich trápili. Patrili medzi ne vzťahy v rodine a to predovšetkým v súvislosti s možnosťou osamostatniť sa od rodičov, s vymáhaním výživného či so stretávaním sa s tým rodičom, ktorému dieťa nebolo po rozvode zverené do starostlivosti. Deti sa podľa správy pýtali aj na veci, ktoré súviseli s dávkami sociálneho zabezpečenia, zdravotnou starostlivosťou a s rôznymi inými oblasťami.

Stránka www.detskyombudsman.sk obsahuje niekoľko desiatok otázok, ktoré sa často opakujú a deti sa s nimi obracajú na právnikov kancelárie. Odpovede na ne sú zverejnené na stránke v rubrike "Naše rady". Sú rozdelené do štyroch kategórií - Ty a rodina, Ty a škola, Ty, spoločnosť a štát a Ty a ďalšie problémy. Stránka tiež informuje deti o pôsobnosti verejnej ochrankyne práv, o jej aktivitách týkajúcich sa detí a ochrany ich práv, o Dohovore o právach dieťaťa a poskytuje kontakty na organizácie, ktoré deťom pomáhajú. Pokiaľ deti bližšie zaujíma pôsobnosť verejnej ochrankyne práv, či majú otázky súvisiace so základnými právami a ich ochranou, ktoré by sa chceli opýtať priamo ombudsmanky alebo by ju chceli pozvať na besedu do svojej školy, stránka ich informuje o možnosti zúčastniť sa na videokonferencii alebo na rozhovore prostredníctvom chatu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


centrum realít aj vo Vašom regióne
Ponúkame prácu s plošinou MP-16 do výšky 17m v ...
Ahoj všetci, mám kapitál, ktorý sa použije na p...
Pomocné práce v gastronomii
operator vyroby v masokombinate: plat od 9, 25 ...

59 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 54 m2
199 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 200 m2, novostavba
75 000.00 €
Na predaj byt, garsónka, rozloha 28 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Napriek tomu, že film je vážny, nie je jeho zámerom, či hlavnou snahou byť drámou. Nejde v pravom zmysle slova ani o drámu, no ani o rýdzu komédiu.
pred 8 rokmi
Keď vám začnú z akýchkoľvek dôvodov zlyhávať obličky, prvým krokom je znížiť ich zaťaženie. Z diétneho hľadiska to značí ...
pred 6 rokmi
Najnovší prírastok v rodine GALAXY so systémom Android Gingerbread preberá žezlo po svojom úspešnom predchodcovi Samsung Galaxy S a do boja sa púšťa s výkonným dvojjadrovým procesorom.
pred 5 rokmi
Výsledkom hľadania najlepších nápadov, ktoré pomocou webov a mobilných aplikácií pomôžu zlepšiť napríklad boj proti korupcii alebo životné prostredie budú tri projekty.
pred 7 rokmi
Legendárna kapela Beastie Boys smeruje všetko k vydaniu ich nového albumu.
pred 3 rokmi
Eros Ramazzotii oslavuje tridsať rokov na scéne. Ideálna príležitosť na rekapituláciu od prvého úspešného hitu Terra Promessa, cez úspešné single z festivalov San Remo, kde sa mu mimoriadne darilo, až po duetá, s ktorými žiaril v posledných rokoch.
pred 7 rokmi
Jeden z najvýraznejších zjavov poslednej série Česko Slovenskej SuperStar sa vrátil na scénu.
pred 6 rokmi
Rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím má byť 5, najviac 7 stupňov, najmä z toho dôvodu, že pri prechode z chladného prostredia do horúceho môže dôjsť k tzv. teplotnému šoku.