Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Deti sa zaujímali, aké sú ich práva a povinnosti v škole

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 01.03.2014

Kancelária verejného ochrancu práv dostala vlani prostredníctvom stránky www.detskyombudsman.sk viac ako 827 otázok
Deti sa zaujímali, aké sú ich práva a povinnosti v škole
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Deti sa na Kanceláriu verejného ochrancu práv prostredníctvom stránky www.detskyombudsman.sk vlani obracali s viacerými problémami. Okrem iného ich zaujímalo, aké sú v škole ich práva a povinnosti, vyplýva to zo Správy o činnosti verejného ochrancu práv v roku 2013, ktorú agentúre SITA zaslala ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu Alena Kuišová.

Ombudsmanka Jana Dubovcová správu predložila vo štvrtok 27. februára do NR SR. Deti tiež riešili problémy v škole, konflikty so spolužiakmi, s učiteľmi či nespravodlivé hodnotenie. Zaujímali sa tiež o rady pri výbere správnej školy alebo pri poskytovaní sociálneho štipendia. Stránka www.detskyombudsman.sk umožňuje deťom anonymne zaslať otázku alebo napísať svoj problém cez elektronický formulár na webe. Odpoveď im kancelária zašle priamo na ich emailovú adresu, ktorú vo formulári uvedú. Kancelária verejného ochrancu práv dostala týmto spôsobom vlani viac ako 827 otázok.

Deti sa okrem ich práv a povinností v škole či rád týkajúcich sa poskytnutia sociálneho štipendia obracali na kanceláriu aj s inými problémami, ktoré ich trápili. Patrili medzi ne vzťahy v rodine a to predovšetkým v súvislosti s možnosťou osamostatniť sa od rodičov, s vymáhaním výživného či so stretávaním sa s tým rodičom, ktorému dieťa nebolo po rozvode zverené do starostlivosti. Deti sa podľa správy pýtali aj na veci, ktoré súviseli s dávkami sociálneho zabezpečenia, zdravotnou starostlivosťou a s rôznymi inými oblasťami.

Stránka www.detskyombudsman.sk obsahuje niekoľko desiatok otázok, ktoré sa často opakujú a deti sa s nimi obracajú na právnikov kancelárie. Odpovede na ne sú zverejnené na stránke v rubrike "Naše rady". Sú rozdelené do štyroch kategórií - Ty a rodina, Ty a škola, Ty, spoločnosť a štát a Ty a ďalšie problémy. Stránka tiež informuje deti o pôsobnosti verejnej ochrankyne práv, o jej aktivitách týkajúcich sa detí a ochrany ich práv, o Dohovore o právach dieťaťa a poskytuje kontakty na organizácie, ktoré deťom pomáhajú. Pokiaľ deti bližšie zaujíma pôsobnosť verejnej ochrankyne práv, či majú otázky súvisiace so základnými právami a ich ochranou, ktoré by sa chceli opýtať priamo ombudsmanky alebo by ju chceli pozvať na besedu do svojej školy, stránka ich informuje o možnosti zúčastniť sa na videokonferencii alebo na rozhovore prostredníctvom chatu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Najväčší rockový festival na Slovensku TopFest vypukne tento rok na piešťanskom letisku v prvý júlový víkend.
pred 6 rokmi
Potenie nepatrí k tým prirodzeným procesom, ktoré by sa nám páčili. Naše telo je plné škodlivých látok, ktoré sa ním vylučujú.
pred 5 rokmi
Dvojdielny ruský film, kde hlavným hrdinom je pes Bim. So svojím pánom Ivanom Ivanovičom má Bim veľmi krásny vzťah, Ivan však žiaľ ťažko ochorie.
pred 7 rokmi
Deviata séria populárneho sitcomu Dva a pol chlapa (2003) sa začne pohrebom Charlieho Harpera.
pred 8 rokmi
Viac, ako 9 miliónov predaných platní po celom svete, titul najpredávanejší umelec roku 2009, viac ako 500 miliónov unikátnych prístupov na YouTube,...
pred 11 rokmi
Pre dnešný vrcholový šport je charakteristické uplatnenie veľkého až maximálneho tréningového a ...
pred 6 rokmi
Morgan Freeman vás svojim rozprávaním prevedie dobrodružným dokumentom Návrat do divočiny, dojemným príbehom lásky, oddanosti a pozoruhodného puta medzi človekom a zvieraťom.
pred 9 rokmi
Najnovší hudobný objav prišiel z Belgicka.