Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. mája 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Deti sa zaujímali, aké sú ich práva a povinnosti v škole

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 01.03.2014

Kancelária verejného ochrancu práv dostala vlani prostredníctvom stránky www.detskyombudsman.sk viac ako 827 otázok
Deti sa zaujímali, aké sú ich práva a povinnosti v škole
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Deti sa na Kanceláriu verejného ochrancu práv prostredníctvom stránky www.detskyombudsman.sk vlani obracali s viacerými problémami. Okrem iného ich zaujímalo, aké sú v škole ich práva a povinnosti, vyplýva to zo Správy o činnosti verejného ochrancu práv v roku 2013, ktorú agentúre SITA zaslala ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu Alena Kuišová.

Ombudsmanka Jana Dubovcová správu predložila vo štvrtok 27. februára do NR SR. Deti tiež riešili problémy v škole, konflikty so spolužiakmi, s učiteľmi či nespravodlivé hodnotenie. Zaujímali sa tiež o rady pri výbere správnej školy alebo pri poskytovaní sociálneho štipendia. Stránka www.detskyombudsman.sk umožňuje deťom anonymne zaslať otázku alebo napísať svoj problém cez elektronický formulár na webe. Odpoveď im kancelária zašle priamo na ich emailovú adresu, ktorú vo formulári uvedú. Kancelária verejného ochrancu práv dostala týmto spôsobom vlani viac ako 827 otázok.

Deti sa okrem ich práv a povinností v škole či rád týkajúcich sa poskytnutia sociálneho štipendia obracali na kanceláriu aj s inými problémami, ktoré ich trápili. Patrili medzi ne vzťahy v rodine a to predovšetkým v súvislosti s možnosťou osamostatniť sa od rodičov, s vymáhaním výživného či so stretávaním sa s tým rodičom, ktorému dieťa nebolo po rozvode zverené do starostlivosti. Deti sa podľa správy pýtali aj na veci, ktoré súviseli s dávkami sociálneho zabezpečenia, zdravotnou starostlivosťou a s rôznymi inými oblasťami.

Stránka www.detskyombudsman.sk obsahuje niekoľko desiatok otázok, ktoré sa často opakujú a deti sa s nimi obracajú na právnikov kancelárie. Odpovede na ne sú zverejnené na stránke v rubrike "Naše rady". Sú rozdelené do štyroch kategórií - Ty a rodina, Ty a škola, Ty, spoločnosť a štát a Ty a ďalšie problémy. Stránka tiež informuje deti o pôsobnosti verejnej ochrankyne práv, o jej aktivitách týkajúcich sa detí a ochrany ich práv, o Dohovore o právach dieťaťa a poskytuje kontakty na organizácie, ktoré deťom pomáhajú. Pokiaľ deti bližšie zaujíma pôsobnosť verejnej ochrankyne práv, či majú otázky súvisiace so základnými právami a ich ochranou, ktoré by sa chceli opýtať priamo ombudsmanky alebo by ju chceli pozvať na besedu do svojej školy, stránka ich informuje o možnosti zúčastniť sa na videokonferencii alebo na rozhovore prostredníctvom chatu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj záhradných trpaslíkov
Online obchod - značkové pánske a dámske obleče...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


101 800.00 €
Na predaj kancelársky priestor, rozloha 77 m2
160 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 170 m2
92 990.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 68 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Po obrovskom úspechu televízneho seriálu sa producenti z Mediapro Pictures rozhodli preniesť súčasný fenomén a možno najslávnejší futbalový klub v Česku aj na plátna kín.
pred 7 rokmi
Nová interpretácia legendárneho mikrobusu VW
pred 5 rokmi
Univerzita v Birminghame stiahla štúdiu o luxusných vozidlách nemeckého výrobcu, ktorá mala upozorniť na nedostatky v zabezpečení proti krádeži.
pred 8 rokmi
Spevák, skladateľ a producent Mike Posner je čerstvým absolventom Duke University, kde si počas štúdií v spálni nahrával svoje prvé skladby a prehrával ich spolužiakom na improvizovaných koncertoch.
pred 3 rokmi
Už dnes zvalcujú No Name a Chinaski publikum v pezinskom amfiteátri dvojitou dávkou hitov, ktoré miluje slovenské aj české publikum.
pred 5 rokmi
Atraktívne podujatia s názvom Deň pre Vaše zdravie sa tešia veľkému záujmu návštevníkov. Priamo na mieste majú totiž možnosť bezplatne získať informácie o svojom zdravotnom stave.
pred 7 rokmi
Dnes o 16:00 otvorí svoje brány najväčší hudobný festival na Slovensku - trenčianska Pohoda.
pred 4 rokmi
Rose so svojou kamarátkou Lissou prežívajú rôzne dobrodružstvá. Testujú pevnosť ich priateľstva, trpia a strácajú svojich milovaných ľudí. Upírie vojny sú všade okolo nich...