Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Deti sa zaujímali, aké sú ich práva a povinnosti v škole

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 01.03.2014

Kancelária verejného ochrancu práv dostala vlani prostredníctvom stránky www.detskyombudsman.sk viac ako 827 otázok
Deti sa zaujímali, aké sú ich práva a povinnosti v škole
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Deti sa na Kanceláriu verejného ochrancu práv prostredníctvom stránky www.detskyombudsman.sk vlani obracali s viacerými problémami. Okrem iného ich zaujímalo, aké sú v škole ich práva a povinnosti, vyplýva to zo Správy o činnosti verejného ochrancu práv v roku 2013, ktorú agentúre SITA zaslala ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu Alena Kuišová.

Ombudsmanka Jana Dubovcová správu predložila vo štvrtok 27. februára do NR SR. Deti tiež riešili problémy v škole, konflikty so spolužiakmi, s učiteľmi či nespravodlivé hodnotenie. Zaujímali sa tiež o rady pri výbere správnej školy alebo pri poskytovaní sociálneho štipendia. Stránka www.detskyombudsman.sk umožňuje deťom anonymne zaslať otázku alebo napísať svoj problém cez elektronický formulár na webe. Odpoveď im kancelária zašle priamo na ich emailovú adresu, ktorú vo formulári uvedú. Kancelária verejného ochrancu práv dostala týmto spôsobom vlani viac ako 827 otázok.

Deti sa okrem ich práv a povinností v škole či rád týkajúcich sa poskytnutia sociálneho štipendia obracali na kanceláriu aj s inými problémami, ktoré ich trápili. Patrili medzi ne vzťahy v rodine a to predovšetkým v súvislosti s možnosťou osamostatniť sa od rodičov, s vymáhaním výživného či so stretávaním sa s tým rodičom, ktorému dieťa nebolo po rozvode zverené do starostlivosti. Deti sa podľa správy pýtali aj na veci, ktoré súviseli s dávkami sociálneho zabezpečenia, zdravotnou starostlivosťou a s rôznymi inými oblasťami.

Stránka www.detskyombudsman.sk obsahuje niekoľko desiatok otázok, ktoré sa často opakujú a deti sa s nimi obracajú na právnikov kancelárie. Odpovede na ne sú zverejnené na stránke v rubrike "Naše rady". Sú rozdelené do štyroch kategórií - Ty a rodina, Ty a škola, Ty, spoločnosť a štát a Ty a ďalšie problémy. Stránka tiež informuje deti o pôsobnosti verejnej ochrankyne práv, o jej aktivitách týkajúcich sa detí a ochrany ich práv, o Dohovore o právach dieťaťa a poskytuje kontakty na organizácie, ktoré deťom pomáhajú. Pokiaľ deti bližšie zaujíma pôsobnosť verejnej ochrankyne práv, či majú otázky súvisiace so základnými právami a ich ochranou, ktoré by sa chceli opýtať priamo ombudsmanky alebo by ju chceli pozvať na besedu do svojej školy, stránka ich informuje o možnosti zúčastniť sa na videokonferencii alebo na rozhovore prostredníctvom chatu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Plyšový macík môže byť skvelý spoločník, keď máte päť rokov. Keď máte tridsaťpäť, je to skôr diagnóza.
pred 6 rokmi
Po neuveriteľných 12 rokoch sa Eros Ramazzotti teší na strhujúcu atmosféru slovenského publika.
pred 4 rokmi
Vkus človeka v hudbe môže povedať veľa o jeho osobnosti.
pred 7 rokmi
Nákaze pri jej bezhraničnom šírení sa pomáhajú každodenné nespočetné stretnutia množstva ľudí. Začína sa globálna pandémia...
pred 5 rokmi
Planéta Zem to má v roku 2073 spočítané. Drvivý útok mimozemskej civilizácie sa síce pred rokmi podarilo odraziť, ale prestala byť miestom pre život.
pred 9 rokmi
Pri pohyboch, telesnej práci, cvičení dochádza k zmenám vo vnútornom prostredí.
pred 5 rokmi
Legendárny britský hudobník Eric Clapton tohtoročnú jar privíta novým albumom. Ten nazval netradične Old Sock a vracia sa na nej až do svojho detstva.
pred 3 rokmi
Prvé uvedenie širokého spektra počítačov a tabletov s Windows 10