Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Desaťročnou dochádzkou sme splnili program Milénium

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 20.02.2013

Päťročné deti majú povinnú dochádzku do materskej školy až po ich vstup do základnej školy.
Desaťročnou dochádzkou sme splnili program Milénium
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Desaťročnou školskou dochádzkou sa Slovensko zaradilo medzi väčšinu európskych krajín s rovnakým trvaním povinnej školskej dochádzky. Splnili sme tak jeden z cieľov Národného programu výchovy a vzdelávania v SR na najbližších 15 až 20 rokov známeho pod názvom Milénium, uviedol hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Kým žiaci v Českej republike, Rakúsku či Fínsku chodia do školy povinne 9 rokov, v Portugalsku je to 12 rokov, v Maďarsku a Holandsku dokonca 13 rokov. Povinná školská dochádzka u nás sa začína od šiesteho roku veku dieťaťa a dosiahnutím školskej spôsobilosti, keď nastupuje do 1. ročníka. Ak dieťa nedosiahne školskú spôsobilosť, býva mu povinná školská dochádzka odložená o jeden rok alebo je zaradené do nultého ročníka. Vtedy začína žiak plniť povinnú školskú dochádzku už v nultom ročníku.

Pre oblasť materských škôl navrhlo Milénium legislatívne zaviesť pre päťročné deti povinnú dochádzku do materskej školy až po ich vstup do základnej školy. Školský zákon z roku 2008 upravil postavenie materskej školy tým, že ju zaradil do sústavy škôl, keďže predtým patrila do skupiny školských zariadení. Vzdelávanie detí v materských školách sa tak uskutočňuje podľa vzdelávacích programov. V snahe zvýšiť zaškolenosť detí zákon zaviedol tiež preplácanie príspevku od rodiča zo strany štátu za deti jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky. Od platenia tohto poplatku oslobodil aj zákonných zástupcov, ak sú poberateľmi dávok v hmotnej núdzi.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spracovalo informáciu o stave plnenia úloh Národného programu výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike na najbližších 15 až 20 rokov známeho pod názvom Milénium.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Brian DePalma nakrútil napísaný horor, ktorý dokáže nadchnúť a presvedčiť i súčasného diváka, ktorý je v tomto žánri v súčasnosti zvyknutý už na oveľa väčšie a reálnejšie zverstvá.
pred 8 rokmi
V rámci 24-hodinového hudobného maratónu si ľudia budú môcť vypočuť aj Vidiek, Hex, Puding pani Elvisovej, Lavagance, Martina Valihoru, Anitu Soul či Radovana Tarišku...
pred 6 rokmi
Pokračovanie filmovej série Divergencia s názvom Rezistencia je po úspechu prvého dielu očividne veľkolepejšia a výpravnejšia, nechýba jej veľká dávka akcie a trikov.
pred 7 rokmi
Ide o filmovú báseň o láske a jej zmare, o večnej sile citu a o neodvratnosti zabudnutia.
pred 8 rokmi
Program Avon pochodu s registráciou účastníkov sa začne o 13:00 na námestí pri Eurovea Galleria a slávnostný štart je naplánovaný na 15:00.
pred 13 rokmi
In-line korčuľovanie je a pravdepodobne ešte dlho ostane jedným z najobľúbenejších spôsobov ...
pred 7 rokmi
Počas uplynulého víkendu zahynuli na cestách štyria ľudia, z toho dvaja motorkári.
pred 7 rokmi
Skladba Zebras And Airplanes vznikla v roku 2009 a speváčku k jej zloženiu inšpiroval jeden z obrazov maliarky Chloe Early.