Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ďalšia správa pre poslancov o Gorile už možno nebude

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.08.2013

Aktuálnu správu o vyšetrovaní kauzy Gorila dnes prerokoval brannobezpečnostný výbor parlamentu.
Ďalšia správa pre poslancov o Gorile už možno nebude
Zdroj obrázku: Internet
 

V parlamente možno zaznie posledná správa o vyšetrovaní kauzy Gorila. Minister vnútra Robert Kaliňák dnes predstavil aktuálnu a v poradí tretiu správu o posunoch v Gorile členom brannobezpečnostného výboru parlamentu.

Výbor potom prijal k správe iné stanovisko, ako k predchádzajúcim dvom správam. Tentoraz ju iba zobral na vedomie, ale ministra vnútra nezaviazal, aby o pol roka predniesol ďalšiu správu o pokroku vyšetrovania, ako to opäť navrhoval poslanec Alojz Hlina. „Pán Hlina pred polrokom na výbore, keď sme prerokovali (predchádzajúcu) správu, povedal, že to už bude posledná správa, ktorú bude navrhovať, aby vôbec bola nielen na výbore, ale aj v pléne Národnej rady SR,“ povedal dnes predseda výboru Jaroslav Baška (Smer-SD). Ako dodal, pri prerokovaní správy podľa jeho názoru išlo len o politikárčenie. „Dávať tieto správy len preto, aby sa možno zviditeľňovali niektorí poslanci a politikárčili nad tým, tak to si myslím, že nemá zmysel,“ povedal Baška.

Poslanec Daniel Lipšic avizuje, že v pléne parlamentu dajú návrh zaviazať ministra vnútra predniesť aj ďalšiu správu. „Ale ten postup poslancov za Smer nie je nijako prekvapujúci. Koniec koncov, dnešný predseda vlády pán Fico bol v konšpiračnom byte finančnej skupiny Penta. Takže niekto musí byť veľmi naivný, ak si myslí, že za dnešnej vlády bude reálna vôľa kauzu Gorila vyšetriť,“ povedal Lipšic.

Predstavitelia Smeru-SD sa dlhodobo nevyjadrujú k otázke, či Fico v byte bol, tak ako sa to popisuje v údajnom spise SIS, ktorého autenticita nebola oficiálne potvrdená. „Práve preto, že odpovede na tieto otázky zahaľujú ten hlavný problém kauzy Gorila, ktorý je spojený s druhou Dzurindovou vládou,“ vysvetľoval dnes minister vnútra Robert Kaliňák. Ako poznamenal, v tejto časti spisu nie je nič, čo by mohlo mať znaky trestného činu a preto ani nie je dôvod vyšetrovať to.

Kaliňák hovorí, že z ich pohľadu je dôležité o kauze Gorila hovoriť, ale v parlamente sa z tejto témy snažia niektorí poslanci robiť politiku. „Z môjho pohľadu aj to, čo bolo naposledy v parlamente, nebola diskusia ku kauze Gorila, ale všeobecná rozprava k sebaprezentácii,“ povedal minister vnútra. Podľa jeho slov sú pripravení informovať verejnosť, keď budú v kauze nejaké posuny. „Je veľmi neštandardné žiadať takéto správy zo živých vecí. To znamená, my vždy, keď urobíme nejaký posun, dáme stanovisko, ak nám to umožní špeciálna prokuratúra,“ dodal Kaliňák.

Podľa Lipšica sa pozornosť polície, možno aj časti prokuratúry akoby otáča – skôr sa vyšetrujú podozrenia, ktoré nesúvisia priamo s Gorilou, teda vážne korupčné podozrenia, ale to, či pri vyšetrovaní nedošlo k pochybeniam, zneužívaniu právomocí či porušovaniu bankového tajomstva alebo ohováraniu. „Čiže sa nevyšetruje podozrenie z trestnej činnosti majetkovej, korupčnej, ale čo sa okolo toho následne dialo. To považujem v zásade za absurdné, že sa teraz skôr šikanujú a naháňajú ľudia, ktorí Gorilu vyšetrovali, ako tí, ktorí v nej boli zainteresovaní,“ povedal Lipšic.

Kaliňák zas Lipšicovi vytkol, že keď bol ministrom vnútra, kauza sa nevyšetrovala. „Tesne pred voľbami po páde vlády to začala byť atraktívna volebná téma, ale za dva roky neurobil nič,“ povedal Kaliňák. Lipšic kontruje, že trestné stíhanie sa začalo hneď po voľbách, keď prišla k moci vláda, v ktorej bol. „(Trestné stíhanie) bolo okamžite zrušené vojenskou prokuratúrou na zverejnený písomný pokyn vtedajšieho námestníka (GP) pána Trnku,“ povedal Lipšic. Po opätovnom prepuknutí kauzy sa začalo stíhanie znova, ale vtedy ho už dozorovala špeciálna prokuratúra.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik podľa aktuálnej správy predpokladá, že v troch stíhaniach v kauze Gorila sa podarí do konca septembra rozhodnúť meritórne, teda vo veci samej. V troch stíhaniach, ktoré sa začali vlani v novembri, vykonali podľa Kováčika doteraz výsluchy svedkov a zadovážili listinné materiály. "Po ich vyhodnotení je potrebné vypočuť ešte ďalších svedkov, pričom po vykonaní týchto úkonov bude vo veciach meritórne rozhodnuté, a to s predpokladaným ukončením veci približne do konca mesiaca september 2013," napísal v správe.

Kováčik v aktuálnej správe spomína aj trestné stíhanie pre korupciu, pre ktoré požiadali o súčinnosť Fond národného majetku. Špeciálny prokurátor uvádza, že vyšetrovaním kauzy sa doteraz nepodarilo zadovážiť také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné obviniť konkrétnu osobu. V marci polícia informovala, že sa začalo stíhanie v súvislosti s privatizáciou Slovenských elektrární.

Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou v nedávnej minulosti. Rozsiahly materiál popisuje údajné dosadzovanie nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne zrealizovala, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Netuším, či si ešte spomínate na prvú časť tejto skladačky, vyšla niekedy pred štyrmi rokmi, a asi by bolo fajn, keby sa znova objavila v predaji.
pred 2 rokmi
najnovšie hudobné pecky
pred 6 rokmi
Nešlo pri tom o DDoS útoky ale o skutočné hackerské preniknutie.
pred 7 rokmi
Obľúbené rekreačné stredisko Opalex Sigord sa opäť zmení na hudobnú oázu pod holým nebom.
pred 8 rokmi
Abt Audi AS6 ponúka originálnu kombináciu sily a komfortu...
pred 7 rokmi
Grand Cherokee dostal výrazný vzhľad vďaka čiernym doplnkom, predstavený bol na autosalóne v Pekingu
pred 7 rokmi
Pop-funková kapela Monkey Business a hip-hopová formácia Peneři strýčka Homeboye (PSH) sa spoločne predstavia na koncerte v Bratislave.
pred 8 rokmi
Volkswagen Golf R Cabriolet je v súčasnosti najtemperamentnejšia verzia nového Golfu Cabriolet, s ktorým sa verejnosť zoznámila na jarnom autosalóne v Ženeve.