Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

ČR nám predstavila projekt elektronických náramkov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.08.2012

Predstaviteľom českého aj slovenského rezortu spravodlivosti sa pozdávajú najmä nízke denné náklady na elektronicky monitorovaných väzňov.
ČR nám predstavila projekt elektronických náramkov
Zdroj obrázku: Internet
 

Elektronické monitorovanie väzňov sa môže stať aj na Slovensku alternatívou, ako riešiť preplnenosť väzníc – šéfovi rezortu spravodlivosti Tomášovi Borecovi dnes predstavili jeho českí kolegovia prvé výsledky svojho pilotného projektu elektronických náramkov.

Testovali ho na 25 odsúdených, pričom overovali technologickú spôsobilosť, bezpečnostnú odolnosť a finančnú náročnosť. „Máme prvotné číslo – jeden väzeň v domácom väzení stojí v tejto chvíli 165 korún denne, teda 6,6 eura. Považujeme to za výrazný rozdiel, lebo jedna väznená osoba v kamennej väznici nás stojí tisíc korún,“ povedal na tlačovej besede v Bratislave prvý námestník ministra spravodlivosti ČR Daniel Volák.

Okrem týchto peňazí však treba počítať so vstupnými nákladmi na zabezpečenie monitorovacej sady u väzňa doma. Okrem toho sú zásadnými nákladmi peniaze na zabezpečenie dátových tokov, kódovanie a 24-hodinovú obsluhu operačného strediska. Pri 25 odsúdených zákazka na systém stála asi 20 tisíc eur. Vyskúšali aj situáciu pri prerezaní náramku, zásah služby bol okamžitý.

Skúsenosti z ČR chce využiť aj slovenská strana. „Dnes stojí jeden väzeň v kamennej väznici, odsúdený na nepodmienečný trest, približne 36 eur denne, čiže je to markantný rozdiel," konštatoval Borec. Podľa jeho slov m tento projekt veľký zmysel a chcú doň ísť. O termínoch sa zatiaľ nehovorí, všetko je otázkou peňazí, ktoré sú potrebné na vybudovanie systému. Už teraz však slovenská strana analyzuje možnosti, na akom technickom princípe elektronické monitorovanie spustiť. Testovacia prevádzka by sa dala spustiť podľa Boreca veľmi rýchlo. „Tie prostriedky by sa mali nájsť,“ povedal. Podľa ministra sa systém využije len u veľmi vymedzeného okruhu osôb, nie u nebezpečných zločincov.

Foto: fotobanka profimedia
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Počas studenej vojny sa francúzska tajná služba dostane k informáciám o špionážnej akcii Sovietskeho zväzu,...
pred 6 rokmi
Príbeh zasadený do 30-tych rokov na honosnej riviére na juhu Francúzska, Kúzlo mesačného svitu od Woodyho Allena je romantickou komédiou o majstrovi kúzelníkovi (Colin Firth), ktorý sa snaží označiť psychické médium (Emma Stone) za podvrh.
pred 5 rokmi
Speváčka musela zrušiť zvyšok aktuálneho turné, pretože ju čaká operácia
pred 7 rokmi
Kultová slovenská kapela Slobodná Európa je na scéne už 25 rokov! Svoje štvrťstoročie sa rozhodla osláviť celoročným koncertným turné po Slovensku a Českej republike a ako bonus k tomu pridá vydanie zbrusu nového albumu už na jar 2014!
pred 18 rokmi
Tradícia populárnej hudby na pomedzí jazzu a klasiky má svoje korene hlboko v síce plytkej, zato však veľmi úrodnej pôde americkej popkultúry. Svojím spôsobom sa vždy jednalo o výkladnú skriňu toho najlepšieho čo bolo v tej ktorej dobe k dispozícii.
pred 13 rokmi
Kráľovná popu sa vracia so všetkou pompou a s presne vymysleným a prešpekulovaným plánom tak, aby čo najviac ohúrila a zároveň napínala...
pred 18 rokmi
PJ je výnimočná kapela žijúca mimo zabehnutých schém showbiznisu. Mnohé z ich počinov nasvedčujú že jej členovia majú natoľko pevný postoj a pozíciu, že si môžu dovoliť ignorovať aj tie najzákladnejšie pravidlá komerčnej komunikácie.
pred 8 rokmi
Ego sa zameral na domáci hip hop a k svojmu hitu pridal osem ďalších nielen svojich, ale aj od svojich kolegov.