Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo sa stalo cez víkend?

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia, pridané: 24.08.2015

Súhrn domáceho spravodajstva z 23. augusta
Čo sa stalo cez víkend?
Zdroj obrázku: Internet
 

KDH: Kresťanskí demokrati si vybrali patróna, cirkev nebola proti
Slovenskí kresťanskí demokrati združení v KDH majú svojho vlastného patróna. Nevybrali si nikoho iného ako pápeža, ktorého milovali Slováci a ktorý miloval Slovensko. Dnes už svätého Jána Pavla II. Ján Pavol II. je patrónom kresťanských demokratov od dnešného dňa, keď to oznámil na levočskej hore spišský diecézny biskup Štefan Sečka, ktorý ich zveril pod ochranu svätca. O pridelenie patróna požiadal Konferenciu biskupov Slovenska predseda KDH Ján Figeľ, ktorého oslovil odkaz svätého pápeža. Súhlas na to udelil predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. „Cením si, že na moju žiadosť odpovedala KBS pozitívne. Je to pre nás povzbudením," povedal Figeľ pre agentúru SITA.

FREŠO: Politici berú úvery ľahkovážnejšie, ako ľudia
Politici berú podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša úvery oveľa ľahkovážnejšie ako ľudia. Ako Frešo povedal pre agentúru SITA, medzi vládnym dlhom rozpočítaným na každého z nás a súkromným zadlžením dospelých ľudí je priepastný rozdiel. „Dôvod je prostý. Politici úvery nemusia splácať,“ povedal Frešo s tým, že vládny dlh pritom uberá z peňazí, ktoré by mohli byť použité na zníženie daní a odvodov či na kvalitnejšie školstvo alebo zdravotníctvo. “Každý obyvateľ Slovenska, vrátane bábätiek, ktoré sa len narodili, nesie na svojich pleciach dlh vlády vo výške 7 600 eur. Aj keď mu domov nechodia výpisy, každý mesiac tento dlh spláca cez svoje dane,” povedal predseda SDKÚ-DS. Politici podľa Freša zadlžujú vlastnú krajinu oveľa ľahšie a najmä ľahkovážnejšie, ako sa zadlžujú sami ľudia. Priemerný dospelý obyvateľ Slovenska má totiž od finančných spoločností požičaných približne 5 500 eur. “Bežný človek si veľmi dôkladne zváži, či a za akých podmienok si zoberie úver alebo hypotéku. Vie totiž, že každý mesiac bude musieť túto pôžičku splácať. V opačnom prípade mu na dvere zaklope exekútor. Naopak, vláda takéto starosti nemá. Väčšinu jej úverov totiž budú splácať až jej nástupcovia.

SIEŤ: Za hmotnú zodpovednosť politikov vyzbierala už 42-tisíc podpisov
Podpisovú akciu strany Sieť za hmotnú zodpovednosť politikov a za vylúčenie schránkových firiem z verejného priestoru podpísalo už viac ako 42-tisíc ľudí. Zber podpisov pritom začali predstavitelia Siete pred Úradom vlády v Bratislave 1. júla. Informovala o tom hovorkyňa strany Sieť Karolína Ducká. "Nosným motívom nášho úsilia vo verejnom priestore je zaviesť konečne osobnú zodpovednosť politikov za vlastný výkon. Som veľmi rád, že sa nám aj napriek horúcemu letu podarilo získať podporu toľkých ľudí," vyhlásil predseda Siete Radoslav Procházka. Do 1. septembra, keď bude druhý snem Siete, chce mať vyzbieraných 50-tisíc podpisov, čo je polovica podpisov potrebná na to, aby sa týmito otázkami zaoberal parlament.

SKOK: Strana presadila ochranu maloletých športovcov v zákone
Slovenská občianska koalícia (SKOK!) presadila počas medzirezortného pripomienkového konania k zákonu o športe hromadnú pripomienku, ktorou chce zabezpečiť práva maloletých športovcov a ich rodičov. Pôvodný návrh zákona totiž podľa strany síce prinášal mnohé pozitívne prvky, no obsahoval aj ustanovenia, ktoré by umožnili športovým klubom robiť deťom problémy pri ich registrácii do iného klubu. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej občianskej koalície Martina Medzayová. "Je výborné, že rodičia maloletých športovcov sa budú môcť podľa nového zákona o športe slobodne rozhodnúť, v ktorom klube bude ich dieťa šport vykonávať. Dnes stanovy a poriadky niektorých zväzov vytvárajú priestor na to, aby sa k športujúcim deťom kluby správali ako k obchodnému tovaru – a to sa zmení,“ vysvetlil člen výkonnej rady strany SKOK! Rastislav Antala.

MZV: Na boj proti násiliu na ženách dá rezort takmer 15-tisíc eur
Na boj proti násiliu na ženách vyčlenilo ministerstvo zahraničných vecí 14 986 eur, peniaze dostane občianske združenie Fenestra. Vyplýva to zo zmluvy, ktorá je od 13. augusta zverejnená v centrálnom registri zmlúv. Obe strany ju uzatvorili 9. augusta s tým, že platí do konca roka. Rezort diplomacie na projekt združenia s názvom "KONAJME" - kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách 2015" dá 14 986 eur, celkové výdavky na projekt sú však 16 036 eur, Fenestra si tak dofinancuje 1 050 eur z vlastných zdrojov. Cieľom projektu je posilniť dodržiavanie ľudských práv žien na Slovensku, zlepšiť podmienky prístupu žien zažívajúcich násilie na ochranu, podporu a pomoc prostredníctvom zvýšenia aktívneho prístupu štátnych a verejných inštitúcií, oceniť príklady dobrej praxe v oblasti prevencie a eliminácie násilia páchaného na ženách, ako aj zvýšiť informovanosť a angažovanosť verejnosti v boji proti tomuto násiliu.

PODMANICKÝ: Migranti nás nezničia, ak sa nezničíme sami
Migranti nás podľa poslanca NR SR Jána Podmanického (Smer-SD) nezničia, ak sa nezničíme my sami. Ako povedal Podmanický pre agentúru SITA, migranti sa len riadia vlastným pudom sebazáchovy. „Hľadajú lepšie prostredie pre život a iné neriešia, skôr či neskôr pôjdu za vysnívaným rajom aj cez mŕtvoly. Využívajú, že Európania – a žiaľ, aj Slováci – postupne pud sebazáchovy strácajú,“ vyhlásil Podmanický s tým, že naši predkovia v minulosti vedeli jasne pomenovať nepriateľa a vedeli sa mu postaviť. Spomenul napríklad boje s Turkami, keď chceli ovládnuť Európu. „Dnes sme jednak zmätení návalom množstva informácií, jednak sme vnútorne oslabení konzumným spôsobom života, a preto nedokážeme nepriateľa identifikovať, a už vôbec nie sme schopní sa mu postaviť. Európu, ktorú moslimovia nedobyli v minulosti mečom, teraz dobýjajú vďaka našej slabosti. Doba konzumu otupila našu ostražitosť, otvárame dvere každému, hoci môže byť náš nepriateľ,“ zdôraznil Podmanický. Poslanec Smeru-SD zároveň upozornil, že sme si prestali ctiť rodinu, neuznávame ju, rozbíjame ju, kde sa len dá, zosmiešňujeme rodinný život.

MIGRÁCIA: Podľa odborníčky sa postoj ľudí mení osobnými skúsenosťami
Vidíme, že keď nejaký Slovák, ktorý sa obáva cudzincov, príde s nimi do kontaktu, tak si uvedomí, že ten cudzinec je dobrý alebo zlý, pekný alebo škaredý, uzavretý alebo otvorený a to, odkiaľ pochádza, je druhoradé. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu na Slovensku (IOM) Zuzana Vatráľová. To že ľudia menia svoj vzťah k utečencom a migrantom na základe osobnej skúsenosti, vidia na základe reálnych, empirických skúseností. V IOM organizujú rôzne interaktívne vzdelávacie aktivity. Ich cieľom je školiť ľudí, ktorí s migrantmi prichádzajú do kontaktu. Do týchto aktivít zapájajú aj cudzincov. Ľudia, ktorých školia, sú väčšinou pracovníci polície či rôznych úradov. „Pri osobnej skúsenosti vidíme, ako sa postoj tých ľudí mení. Ľudia, ktorí majú málo skúseností s cudzincami a sú možno trošku rezervovaní voči nim, keď majú šancu hovoriť s konkrétnou osobou, tak väčšinou majú reakciu typu: „Veď vy ste v pohode, ale tí ostatní...“.

MZV: Prepustení politickí väzni v Bielorusku sú výsledkom dialógu s EÚ
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí s veľkým uspokojením prijalo správu o prepustení šiestich politických väzňov v Bielorusku. Rezort to vníma ako veľmi dobrý výsledok dlhodobého dialógu medzi EÚ a Bieloruskom, ku ktorému významne prispela aj slovenská strana viacerými rokovaniami s bieloruskými partnermi na rôznych úrovniach. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. "Prepustenie týchto osôb považujeme za významný krok Minska na deklarovanej ceste postupnej normalizácie jeho vzťahov s EÚ a jej členskými krajinami, ktorej príznaky pozorujeme už niekoľko mesiacov. Veríme, že tento trend zostane zachovaný aj v nadchádzajúcom období a umožní EÚ, a tiež Slovensku, rovnako pozitívne zareagovať na ústretovosť bieloruskej strany," tvrdí ministerstvo s tým, že to tiež posilní vzájomnú dôveru a v budúcnosti zaistí intenzívnejšiu a efektívnejšiu spoluprácu v širokom spektre oblastí.

ŠKOLSTVO: Niektorým školám sa majú meniť normatívy na žiakov
Normatív na žiaka konzervatória, ktorý už urobil maturitnú skúšku v inom študijnom odbore, bude 95 percent z normatívu na žiaka konzervatória, ktorý nezískal úplné stredné odborné vzdelanie. Vyplýva to z návrhu nariadenia, ktorým sa ustanovujú podrobnosti rozpisu prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre školy a školské zariadenia. Ministerstvo školstva už poslalo návrh na rokovanie vlády. Návrh upravuje aj normatív na žiaka strednej odbornej školy vzdelávajúceho sa v skrátenom štúdiu. V takomto prípade bude tvoriť 85 percent z normatívu na žiaka príslušnej kategórie strednej odbornej školy. Normatívy na žiakov sa menia aj v súvislosti so zavádzaním duálneho vzdelávania. Stredné odborné školy budú mať nižší normatív na žiakov, ktorí sa budú vzdelávať v systéme duálneho vzdelávania, keďže praktické vyučovanie budú zabezpečovať zamestnávatelia, a nie školy. Výška normatívu pritom bude záležať od konkrétnej kategórie strednej odbornej školy. Naopak, vyšší normatív bude na žiaka športového gymnázia. Ako uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová, výšku normatívu zverejní ministerstvo v roku 2016.

EK: Na projekty v podunajskej oblasti pôjde 222 miliónov eur
Podporiť spoluprácu a spoločné projekty krajín ležiacich v dunajskom regióne je hlavným cieľom nového programu nadnárodnej dunajskej spolupráce, na ktorý Európska komisia (EK) vyčlenila 222 miliónov eur. Program sa sústredí na podporu inovácie a podnikania, ochranu prírodného a kultúrneho bohatstva podunajskej oblasti, zlepšenie prepojenia medzi krajinami ako aj podporu hospodárstva s nízkymi emisiami. Vyčlenené financie môžu okrem Slovenska čerpať Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko a tri krajiny mimo EÚ - Bosna a Hercegovina, Čierna Hora a Srbsko. Na pomoc v rámci tohto programu majú nárok aj Moldavsko a Ukrajina, len čo sa vyrieši financovanie v rámci takzvaného európskeho susedstva. Prostriedky na program nadnárodnej dunajskej spolupráce pochádzajú z dvoch zdrojov. Viac než 202 miliónov eur je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a skoro 20 miliónov eur z predvstupovej pomoci.

BRATISLAVA: Od nového roka zapísali na petržalskej matrike 1 824 detí
Od prvého dňa v tomto roku do 31. júla do matriky v bratislavskej mestskej časti Petržalka zapísali 1 824 detí, počet úmrtí bol 384. Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Miestneho úradu Bratislava - Petržalka Michaela Platznerová, v tomto období sa tu zosobášilo 149 párov. V minulom roku v mestskej časti zapísali 3 051 narodení, 299 sobášov a 625 úmrtí. Na matrike okrem vystavenia rodného, sobášneho či úmrtného listu osvedčujú aj listiny a podpisy na listinách alebo zmluvách. Osvedčujú tu aj kópie dokladov o vzdelaní ako diplomy, vysvedčenia a aj rozhodnutia štátnych orgánov. „Obyvateľom vychádzame v ústrety aj tým, že v prípadoch, ak je občan imobilný či nevládny, osvedčujeme podpisy priamo v ich domácnostiach, sociálnych zariadeniach, kde sú umiestnení alebo v nemocnici počas hospitalizácie,“ upresňuje Miroslava Galajdová z referátu matriky a ohlasovne petržalského úradu.

BRATISLAVA: Dúbravka obnovuje priechody pre chodcov
Priechody pre chodcov v bratislavskej Dúbravke budú viditeľnejšie a bezpečnejšie. Mestská časť totiž spustila v sobotu 22. augusta maľovanie všetkých priechodov. S prácami začali zámerne cez víkend, aby maľovanie čo najmenej obmedzilo premávku. Informovala o tom hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová. "Chceme, aby všetky priechody boli viditeľnejšie a obnovené pred začiatkom nového školského roka, keď je na cestách väčší pohyb školákov,“ vysvetľuje starosta Dúbravky Martin Zaťovič. Okrem obnovenia všetkých priechodov vyznačí mestská časť aj dva nové na križovatke Repašského- Fedáková. Vzniknú na základe podnetu obyvateľov.

HLOHOVEC: V materskej škole sa ,,stratili“ príspevky od rodičov
K tridsiatim tisícom eur sa podľa primátora Hlohovca Miroslava Kollára blíži škoda, ktorú spôsobila bývalá riaditeľka Materskej školy na Fraštackej ulici nielen samotnej škôlke, ale aj rodičom detí. Kollár ju po prvých zisteniach hlavného kontrolóra ešte v máji z funkcie odvolal. O výsledkoch kontrol informoval poslancov mestského zastupiteľstva. Materská škola nevie dokladovať, čo sa stalo s dobrovoľnými príspevkami rodičov do fondu ZRPŠ, chýbajú príspevky rodičov na poistné, na krúžkovú činnosť a na divadlo v celkovej čiastke 5300 eur. Hlavný kontrolór Ján Brezovský upozornil, že v tomto prípade nevznikla škoda mestu, ale rodičom. Z účtu predškolského zariadenia odišlo na súkromný účet pani riaditeľky podľa kontrolóra 4000 eur, ,,stratilo“ sa aj niekoľko počítačov. Medzi nimi sú aj notebooky, ktoré materská škola dostala ako sponzorský dar od rodičov.

B. BYSTRICA: BBSK zatiaľ organizáciu cestovného ruchu nezaloží
Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR), ktorú Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) plánoval založiť tento rok, nakoniec nevznikne minimálne v najbližších dvoch rokoch. Po niekoľkých prípravných rokovaniach na jej založenie sa na tom dohodli zástupcovia župy a jednotlivých oblastných organizácií cestovného ruchu, ktoré pôsobia na jej území. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík, s oblastnými organizáciami cestovného ruchu (OOCR) sa samosprávny kraj dohodol na úzkej spolupráci, ktorá má vytvoriť prostredie na stanovenie spoločných priorít v cestovnom ruchu a na prijatie rozhodnutia na založenie či nezaloženie KOCR. K vyhodnoteniu tejto spolupráce má prísť v priebehu dvoch rokov.

TRNAVA: Otvorenie City Areny bolo bezproblémové
Slávnostné otvorenie City Areny – Štadióna Antona Malatinského v Trnave bolo v sobotu večer bez akýchkoľvek mimoriadnych udalostí, organizátori nezaznamenali žiadne incidenty. Na štadióne bolo 16 tisíc divákov, ktorí sledovali viac ako päťhodinový otvárací program, končiaci sa ohňostrojom až po polnoci. Agentúru SITA o tom informoval mediálny zástupca projektu City Arena Ľudovít Tóth. Napriek zhustenej doprave žiadne vážnejšie problémy nemusela riešiť ani polícia.

TATRY: Poľská turistka neprežila pád v Západných Tatrách
Poľská turistka dnes neprežila približne 200-metrový pád v Západných Tatrách. Ako informovalo operačné stredisko Horskej záchrannej služby, popoludní kontaktovalo záchranárov niekoľko turistov na hrebeni s tým, že videli, ako smerom na južnú stranu z oblasti Baníkova padla turistka. Niekoľko turistov sa k nej pokúšalo následne aj zostúpiť, avšak pre zložitý terén sa im to nepodarilo. O súčinnosť požiadali záchranári aj posádku vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu, ktorá zobrala na palubu v Žiarskej doline jedného záchranára do Lúčneho sedla a odtiaľ pokračoval do južnej steny Baníkova k turistke. Na mieste zistil, že turistka utrpela pri páde zranenia nezlučiteľné so životom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Prečo sú niektoré páry schopné pružne reagovať na zmenu a zvládať výzvy s ľahkosťou, kým iné sa zaseknú a nevedia sa pohnúť ďalej?
pred 9 rokmi
Posledná bodka švédskeho speváka za úspechom na minuloročnom Eurosongu.
pred 7 rokmi
Lord Attenborough, ktorý by 29. augusta oslávil 91. narodeniny, skonal v nedeľu v čase obeda. BBC o tom informoval syn Michael.
pred 10 rokmi
Akčná klasika na blu ray...
pred 7 rokmi
Suzuki Celerio oslávi európsku premiéru na 84. medzinárodnej automobilovej výstave v Ženeve.
pred 10 rokmi
Renesancia pick-up
pred 9 rokmi
Nový informačný systém bude slúžiť na podporu výskumu a vývoja. Finančné prostriedky chce univerzita získať z fondov Európskej únie.
pred 7 rokmi
Ak rady relaxujete pri čítaní, Jennifer Probstová je dobrá voľba. Vďaka štýlu písania sa doslova prenesiete do príbehu a musíte si opakovať – „už iba pár strán, len jednu kapitolku“.