Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo bude s Eurom?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 04.10.2012

Už pred tromi rokmi sa zdalo, že svet má do činenia nielen s hypotekárnou či finančnou krízou, ale aj s krízou civilizácie. V jej priebehu sa naplno ukázala ekonomická i morálna zvrátenosť viacerých stránok globalizácie.
Čo bude s Eurom?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zlyhávanie nášho finančného systému je odrazom všeobecného zlyhávania nášho hospodárskeho systému a zlyhávanie hospodárskeho systému zase odzrkadľuje hlbšie problémy našej spoločnosti. Európske vlády si po celé desaťročia požičiavali viac, než si mohli dovoliť, aby udržali sociálny štát. Do neba vynášaný európsky spoločenský model bol dlho postavený na úvere a progresívnej politike. Dnes potrebuje Eurozóna nenávratne zmenu. Účelom progresívnej politiky by malo byť poskytovanie možností a slobody jednotlivcom, a nie usilovanie sa o zvyšovanie moci štátu.

Euro

Euro je spoločnou menou Eurozóny, ktorou sa platí v 17 členských krajín Európskej únie. Bolo vytvorené za účelom zjednodušenia medzinárodného obchodu, uľahčenia cestovania a predovšetkým za účelom vytvorenia spoločnej a stabilnej meny s nízkou infláciou a úrokovými sadzbami. K tomu, aby krajina mohla prijať euro, musí splniť kritériá dané Maastrichtskou zmluvou.

Euroval i Euro sa blížia ku koncu

Čoraz častejšie sa totiž na finančných trhoch objavuje otázka čo bude s eurom v blízkej budúcnosti. Jedno je isté, euro dostalo poslednú šancu s presným časovým horizontom – 30.júna 2013. Po tejto časovej perióde zanikne aktuálny formát záchrannej siete Eurozóny v podobe projektu Euroval – garancie v objeme 440 mld. Eur.

Rozkol Eura

Euro v súčasnej podobe vytvára viac nákladov, ako prináša výhod, a to minimálne pre niektorých členov eurozóny. Členské štáty by boli na tom ekonomicky lepšie, keby neboli nikdy euro prijali. Z nemeckej strany sa vynárajú možnosti štiepenia eura na dve časti : silnejšie a slabšie euro. Čiže silné pre vyvolených a teda kľúčové ekonomiky EU a slabé pre ostatné štáty Eurozóny. Tento projekt sa prvýkrát začal objavovať po kolapse Lehman Brothers, kedy euro strácalo pôdu pod nohami a hrozba kolapsu viacerých európskych bánk predstavovalo systémové riziko pre Eurozónu. Aktuálna fiškálna hrozba Eurozóny naštartovaná gréckym kolapsom prinútila Nemecko opätovne vytiahnuť myšlienku „štiepenia“ eura.

Rizikové krajiny ako kat meny

Práve rizikové krajiny budú čoraz vážnejším problémom pre rezistentnejšie ekonomiky Eurozóny a môžu sa stať tak katom samotného eura. Očakávať teda, že krajiny s vysokým dlhmi a prísnymi fiškálnymi škrtmi budú schopné sa postaviť na nohy je asi nereálne. Preto je otázka nového nemeckého eura veľmi atraktívna a môže byť riešením aktuálnych fiškálnych a ekonomických problémov Eurozóny. Nemecko by si ponechalo iba silné a zdravé ekonomiky v spoločenstve, ktoré by sa zaviazali dodržiavať tvrdé podmienky Eurozóny.

Eurozóna v kríze

Eurozóna nie je homogénna oblasť, čo znamená, že každá krajina si vyžaduje inú politiku. Pokiaľ neexistuje tá, je nutnosťou vytvoriť korekčný mechanizmus. A ten v eurozóne nefungoval. Dnes je otázne ako a kedy sa podarí štátom Eurozóny vyriešiť otázky, ktoré sú pre Európu Damoklovým mečom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anton Gajdošík
pred 7 rokmi
Už pred tromi rokmi sa zdalo, že svet má do činenia nielen s hypotekárnou či finančnou krízou, ale aj s krízou civilizácie. V jej priebehu sa naplno ukázala ekonomická i morálna zvrátenosť viacerých stránok globalizácie. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/co-bude-s-eurom/

EURO nebolo cieľom ale prostriedkom na dosiahnutie spoločných cieľov v rámci európskej únie. Už tri roky, aj keď nerád očakávam skutočný nástup krízy, ktorá nie je len krízou hypotekárnou, finačnou, ale hlavne ľudskou a spoločenskou. Lebo tá skutočná kríza ešte nezačala, aj keď prvé indície som už zachytil. Kapitalizmus ako systém je dávno prekonaný, rovnako ako bol prekonaný socializmus. Nič lepšie však zatiaľ ľudia nevymysleli. Každopádne je dlhodobo neúnosné, aby sa ľudom za posledných vyše 100 rokov od priemyselnej revolúcie takým významným spôsobom zvýšila kvalita života, aktíva, nároky, a pritom na druhej strane požadovali menšie nároky na ich výkonnosť v práci resp. počte odpracovaných hodín. Niekoľko násobne zvýšené nároky a aktíva, ktoré chcú ľudia vlastniť musia byť podložené produktivitou, ale tá bohužial klesá, resp. stagnuje ale mierne rastie v abolútnych číslach len z dôvodu výskumu a vývoja v rámci nových technológii. Pred 100 rokmi ľudia dreli takmer celý deň ich majetok ak nejaký bol bol minimálny. V dnešnej dobe chce človek vlastniť všetko, ale nepracuje / neprodukuje o to viac, aby vyprodukoval zdroje na obstaranie majetku, ale práve naopak. Zdroje Zeme, sú tiež konečné. Dokedy ešte bude umelo u ľudí vyvolávaná potreba pre kúpu nových produktov, z čoho tie produkty z pár rokov vôbec vyrobíme? Celý tento chorý systém s názvom Kapitalizmus je len orientovaný na spotrebu obyvateľstva, novú a novú produkciu. Vysoký dopyt, vysoké ceny, a ako krásne sme sa ocitli v inflačnej špirále. Všetci majú doma chladničku, skoro všetci TV, práčku, sporák, pri tom sú ich plné obchody, a ich výrobcovia zjavne prosperujú. Je to normálne? 2-3 ročná chladnička má nejakú chybu? alebo len už treba niečo novšie, lebo marketéri nás kŕmia novými nezmyslami 2D, 3D a neviem koľko D Sme veľmi zhýčkaní a rozmaznaní a žijeme si nadpomery. Toto je pravá príčina krízy. Je to kríza spoločnosti. Osobne si myslím, že sme jedna z posledných generácií na tejto planéte.

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
ayvenhou
pred 7 rokmi
Celkom s tebou súhlasím a dodávam za všetko môže kapitál a ĽUDSKÝ NEROZUM .Každý chce mať čo najviac a mnohým sa to aj skutočne podari,ale akonáhle zarobia veľké peniaze ,ako keby im tie peniaze zatemnili mozog.Nestači im to a majú ambície zarábať stále viac a viac,bohužiaľ za každú cenu a tak keď sa im zdá že zisky stúpajú pomaly pristúpia k razantným opatreniam.Dnešná doba ponúka veľa možnosti jednou z nich je modernizácia výrobného procesu - automatizácia,zatiaľ by to bolo v poriadku zdá sa.Produktivita práce sa zvýši možno aj niekoľko násobne,veď automatický stroj pracuje na rozdiel od ľudskej pracovnej sily bez nároku na prestávky,netreba mu dovolenku ani sviatky,ani odvody za neho netreba platiť.Pán kapitalista si môže dovoliť prepustiť zopár zamestnancov.Jeho zisky stúpnu,ale čo chudáci prepustený,ty sú odkázaný na pomoc štátu - toho štátu ktorému klesne prijem z dôvodu zníženia odvodov za prepustených pracovníkov,je potrebné sa nad tým zamyslieť,nemal by sa prijať zákon,podľa ktorého by mal zamestnávateľ aj naďalej platiť odvody za svojich prepustených pracovníkov aspoň po určitú dobu,veď vďaka ním zbohatol.Ale z pohľadu pána kapitalistu je to choré.Veď čo on stým ma nech sa stara štát,ten štát ,ktorému sa už mnohí podnikatelia snažia uniknúť a v záujme neplatenia daní zakladajú si svoje firmy v krajinách v tzv.daňových rajoch.Naša premúdra vláda namiesto toho,aby prijala zákon podľa ktorého by na slovensku nemohla podnikať žiadna firma ktorá neodvádza dane do našej pokladnice siahne na neisté istoty svojím radovým občanom.Nakoniec by som chcel upozorniť pánov podnikateľov že zbytočne budú zvyšovať produktivitu práce vo svojich fabrikách na ukor svojich zamestnancov a na úkor štátu. Ak sa nezvýšia platy komu chcete svoje produkty predávať,veď 70% občanov tohto štátu má ledva na prežite ľudia poväčšine prežívajú zo dňa na deň.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Uprising Reggae Festival - najočakávanejšia hudobná slávnosť leta pohltí Bratislavu už o necelé 2 mesiace.
pred 4 rokmi
Veľa ľudí sa stále domnieva, že žltačka je choroba exotických krajín, ale môžete si ju priniesť aj z Chorvátska, Bulharska, Grécka či Turecka...Preventívne očkovanie proti žltačke zabráni nielen vzniku ale poskytne Vám aj ochranu na domácej pôde.
pred 5 rokmi
Vianoce sú za dverami a hudobný trh vrie, ako nikdy inokedy v roku. Objavujú sa desiatky titulov – nové radové albumy, kompilácie najväčších hitov i špeciálne vianočné albumy.
pred 16 rokmi
Novinka v segmente malých automobilov Mazda2 nahradila hneď dva modely - Demio a 121. S prvým ho spája zvýšená strecha, s druhým veľmi dobré jazdne vlastnosti a obratnosť.
pred 7 rokmi
Leto sa blíži a keďže všetci chceme byť zdravší, chudší a plní vitality, doprajme si trošku ázijského zdravia. Veď obyvatelia Ázie patria medzi najzdravšie a najdlhšie žijúce národy na svete. Stojí to za to!
pred 6 rokmi
Motorom rastu tržieb spoločnosti Facebook boli príjmy z mobilnej reklamy, ktoré tvoria 49 % z celkových príjmov spoločnosti z reklamy.
pred 8 rokmi
Film Conrol je zásadný debut režiséra Antona Corbina – svetoznámeho fotografa a vyhľadávaného tvorcu prestížnych hudobných videoklipov.
pred 7 rokmi
Na hodinu trvajúcom koncerte v areáli Incheba Open Air chcú Bacil & Rakby predstaviť aj nový album Abnormal (2012).