Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čína už štvrtý rok neplatí nájomné za ambasádu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.08.2012

Ministerstvo zahraničných vecí o dôvodoch neplatenia mlčí.
Čína už štvrtý rok neplatí nájomné za ambasádu
Zdroj obrázku: SITA
 

Čína už štvrtý rok neplatí nájomné za budovu svojej ambasády na Jančovej ulici v Bratislave, objekt nechce opustiť a nepristúpila ani na podpis novej nájomnej zmluvy.

Uvádza to rezort diplomacie v dokumente o spoločnosti Správa služieb diplomatickému zboru, a. s. (SSDZ), ktorá diplomatickým misiám na Slovensku prenajíma nehnuteľnosti. Prečo Čína neplatí, si však ministerstvo zahraničných vecí necháva pre seba.

"Nakoľko Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky objekt neuvoľnilo, nie je možné tento výpadok na tržbách vykryť inou nájomnou zmluvou," píše sa v správe. Ak by Čína v posledných rokoch nájomné uhrádzala, náš štátny rozpočet by bol pritom bohatší o viac než pol milióna eur. Hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel potvrdil, že o probléme dlhodobo rokujú ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín.
 
Obidve strany vyhodnocujú predkladané návrhy a možnosti uplatnenia recipročného princípu, dodal. Slovensko však podľa Gandela vníma Čínu ako významného politického a ekonomického partnera, a preto celú záležitosť ďalej nekomentuje. "Ministerstvo zahraničných vecí považuje za nediplomatické, aby prebiehajúce expertné rokovania boli riešené prostredníctvom médií," odkázal.

Len v roku 2009 mala Čína zaplatiť ročné nájomné približne 250-tisíc eur. Peniaze mali ísť na účet SSDZ, a. s., spoločnosť zasa peniaze vypláca vo forme dividend štátu. Keďže však Čína neplatí, vláda svojím uznesením ešte v roku 2009 schválila zníženie predpísaných dividend spoločnosťou SSDZ, a. s. do štátneho rozpočtu o sumu dlžného nájomného. Za rok 2009 to bolo 250 553 eur a za každý ďalší rok 200-tisíc eur.

Bývalý dvojnásobný minister zahraničných vecí a súčasný europoslanec Eduard Kukan hovorí, že ázijský štát nájomné neuhrádza, pretože sa odvoláva na našu ambasádu v Pekingu. Komunistická Čína podľa informácií českého rezortu diplomacie pred viac než 50 rokmi poskytla Československu na výstavbu veľvyslanectva pozemok, za ktorý sme podľa zmluvy nemuseli platiť 99 rokov. Kukan naznačil, že najľudnatejšia krajina sveta zasa žiada pozemok v Bratislave. "Počas môjho ministrovania problémy s Čínou a platením neboli. Tie začali potom, ako sa začalo rokovať o poskytnutí pozemkov na výstavbu čínskeho veľvyslanectva," povedal agentúre SITA Kukan, ktorý rezortu zahraničia šéfoval do roku 2006.

Niekdajší šéf našej diplomacie spomína, že už pred piatimi rokmi, keď bol ako poslanec NR SR na návšteve Číny, sa situácia okolo čínskej ambasády považovala za bilaterálny problém, ktorý zaťažoval dvojstranné vzťahy Slovenska a Číny. "Na túto otázku a jej vyriešenie máme odlišný názor," uzavrel.

Susedné Česko, s ktorým sme pred rokom 1989 zdieľali spoločné veľvyslanectvo v Pekingu, nemalo po rozdelení s čínskou ambasádou žiadny problém. ČĽR neplatí v Prahe za pozemok a ani ČR neplatí za pozemok v Pekingu podľa novej zmluvy z roku 1996," informoval tlačový odbor českého ministerstva zahraničných vecí.




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:



Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Meteosenzitívni ľudia alebo pacienti s určitými diagnózami sa mohli pri geomagnetickej búrke cítiť zle.
pred 4 rokmi
Pri príležitosti nedožitých sedemdesiatych narodenín Petra Nováka vyšla kompilácia jeho hitov nazvaná Zlatá kolekce.
pred 6 rokmi
Klasicky kvalitný akčný príbeh z deväťdesiatych rokov s politickým podtextom a skvelými hereckými výkonmi.
pred 6 rokmi
Festival BeeFree sa mal konať 26. a 27. júla 2013 na letisku v Trenčíne. Vážne technické komplikácie ale spôsobili, že organizátori museli na poslednú chvíľu zmeniť miesto konania podujatia i termín.
pred 6 rokmi
Kľudný predmestský život rodiny Barretovcov sa začne riadne otriasať v základoch. V ich dome sa stane séria nevysvetliteľných udalostí a oni čoskoro zistia, že ich prenasleduje smrtiaca a desivá sila... a keď si Vás raz vyberú, už im navždy patríte.
pred 7 rokmi
Zimný Kozel Žákovic Open, ktorý sa bude konať 7. decembra v bratislavskom MMC, je festival o poriadnej slovenskej hudbe.
pred 4 rokmi
Ak milujete hip - hop a všetko, čo s hip-hopovou kultúrou a životným štýlom súvisí, bookujte si v diároch termín 19. - 26. júl.
pred 9 rokmi
>Kobalt je striebristý kov, vlastnosťami podobnými niklu a železu. Používa sa spolu s inými kovmi v kovových zliatinách. Pri kontakte s Vašou kožou...