Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Chudoba ohrozuje viac ako desatinu Slovákov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.10.2013

Od roku 1992 sa 17. október nesie v duchu Svetového dňa boja proti chudobe.
Chudoba ohrozuje viac ako desatinu Slovákov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Svetový deň boja proti chudobe si pripomíname v čase, keď ľudia na Slovensku zažívajú čoraz častejšie neistotu a zhoršovanie životných podmienok.

Pre agentúru SITA to uviedli členky výboru Slovenskej siete proti chudobe Zuzana Kusá, Alena Krempaská a Slavomíra Mareková. Chudoba u nás ohrozuje viac ako desatinu obyvateľov. S príjmami sú na tom podľa štatistických údajov Európskej únie zle najmä jednorodičovské domácnosti, teda každá štvrtá domácnosť na Slovensku.

Chudoba postihuje aj rodiny, kde dospelí pracujú, dopĺňajú sociologičky. Materiálnou depriváciou sú najviac ohrození seniori. Nemôžu si dovoliť tri a viac z deviatich položiek životných podmienok, ktoré sa považujú za štandardné. Viac ako tretina slovenských domácností zase pociťuje veľkú záťaž nákladov na bývanie či splácanie pôžičiek a úverov. Pri reformách sociálneho systému sa podľa členiek výboru u nás neprihliada k životným nákladom. Na Slovensku chýba predstava o minimálnych životných štandardoch, ktoré by civilizovaná spoločnosť mala garantovať každému svojmu členovi, hovoria sociologičky.

O nedostatočnej sociálnej ochrane svedčí podľa mimovládnej organizácie Slovenskej siete proti chudobe aj varovné zistenie Rozvojového programu OSN, podľa ktorého sa až 46 percent rómskych domácností s deťmi, ktorých príjem tvoria dávky v hmotnej núdzi a iné sociálnej príspevky, opakovane ocitlo v situácii, že nemali dať deťom čo jesť. Tretina rómskych domácností sa ocitla opakovane v situácii, že nemala možnosť ohriať či uvariť deťom jedlo. "Keď vzniká málo pracovných miest a na jedno voľné miesto pripadá takmer 62 nezamestnaných, je pokrytectvom odporúčať zamestnanie ako jedinú cestu z chudoby," vyhlasujú sociologičky.

Zvlášť varovné sú podľa Kusej návrhy represívnych opatrení namiesto programov, ktoré by znevýhodneným deťom zlepšili vyhliadky na budúcnosť. Rastúca chudoba je podľa mimovládnej organizácie aj dôsledkom zabúdania na historickú skúsenosť, že mier a stabilita sa nedajú udržať v spoločnostiach, ktoré veľkej časti obyvateľstva odopierajú právo na dôstojný život. Slovenská sieť proti chudobe sa v Medzinárodný deň proti chudobe obracia na predstaviteľov zákonodarného zboru, ktorí budú onedlho v treťom čítaní rozhodovať o novele zákona o pomoci v hmotnej núdzi a žiada ich, aby odmietli princíp trestať domácnosti v núdzi ďalším znižovaním dávky a zohľadnili, že navrhovaná výška dávok je nedostatočná a nechráni odkázaných ľudí od existenčného strádania.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Sting, ktorý už onedlho vystúpi v košickej Steel Aréne, má spolu so svojou ženou Trudie Styler na konte ďalšie významné ocenenie.
pred 7 rokmi
Kapustnica je veľmi obľúbeným a zároveň praktickým jedlom, pretože podľa tamojších zvykov "dozrieva" a najlepšie je ju konzumovať na druhý alebo tretí deň po uvarení.
pred 9 rokmi
Finalista druhej edície súťaže Česko Slovenská SuperStar Martin Harich vydá 24. októbra debutový album Príbeh snov.
pred 10 rokmi
Tonzilitída predstavuje zápal hltanových (krčných) mandlí. Zápal sa často môže rozšíriť aj do nosných mandlí. Mandle sú lymfatické uzliny...
pred 7 rokmi
Príchod troch malých osirelých dievčatiek a ich odhodlanie urobiť z neho svojho otecka ohrozuje jeho povesť Super zloducha.
pred 9 rokmi
Superšportové auto na objednávku je tu! Exkluzivita dosiahla novú úroveň!
pred 9 rokmi
Zábava, móda, priateľstvo: Sex v meste 2 prináša všetko a ešte niečo navyše.
pred 7 rokmi
Vytipovaní fotografovia boli vybavení 24,1-megapixelovou zrkadlovkou Nikon D5200 s vybratými objektívmi NIKKOR.