Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Chcem podnikať, ako si založím živnosť?

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia , pridané: 26.01.2015

Poďme si zopakovať, čo je všetko potrebné urobiť keď chcete začať podnikať a založiť si živnosť.
Chcem podnikať, ako si založím živnosť?
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Poznáme to všetci, čakanie v rade, chodenie z „dverí do dverí“ a aj tak nie ste schopný nakoniec vybaviť si príslušný dokument za jeden deň, ale aj na druhý deň musíte ísť opäť na živnostenský úrad a vybaviť si príslušné potvrdenie. Už si myslíte, že už mate všetko? Aha, chýba vám ešte kolok...

Takto trpia ľudia, ktorí si idú založiť živnosť a musia prejsť „silnou skúškou trpezlivosti“ nielen na živnostenskom úrade, ale aj napr. pri zdravotnej poisťovni alebo daňovom úrade, ktoré pri založení živnosti musíte tiež navštíviť.

Poďme si zopakovať, čo je všetko potrebné urobiť keď chcete začať podnikať a založiť si živnosť.

• Premyslite si, v čom chcete podnikať, aké činnosti budete vykonávať a to nie len teraz, ale aj v budúcnosti. Pri vybavovaní živnosti je totiž potrebné si zvoliť jednotlivé činnosti a podnikať budete môcť len v tých činnostiach, ktoré si zvolíte. Poznáme voľné, remeselné a viazané živnosti. ?
• Ďalším krokom je zápis a registrácia živnosti. Tú je možné vykonať troma spôsobmi:
• Osobne
• Elektronicky – potrebujete zaručený elektronický podpis
• Cez sprostredkovateľa ?

Ak chcete vybaviť živnosť osobne, je potrebné ísť na živnostenský úrad, kde budete musieť vyplniť tlačivá, a to ohlásenie živnosti alebo žiadosť o uznanie odbornej praxe či kvalifikácie. S týmito tlačivami taktiež uhradíte poplatok, ktorého výška sa bude odvíjať od druhu a počtu živností, ktoré ste si zvolili. Za voľnú živnosť je to 5€, za viazanú alebo remeselnú 15€.

Vždy je lepšie mať viac živností, a tak nebudete mať problém vykonávať takmer žiadnu podnikateľskú činnosť. Preto je dobré si založiť živnosť cez sprostredkovateľa, vďaka čomu budete mať voľné živnosti zadarmo a remeselné a viazané za polovicu.

V súčasnosti je možné žiadosť o založenie živnosti podať aj online, napríklad cez portál, ktorý sa špecializuje na založenie živností a s.r.o. - Firmaren.sk. Zaplatíte len 25 € aj ak budete mať 10 voľných živností. Inak by ste zaplatili 50 €.

• Keď získate oprávnenie na podnikanie, do konca ďalšieho mesiaca je potrebné požiadať na daňovom úrade o registráciu na dani z príjmov. Tak vám bude pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ). Tento krok môžete vybaviť taktiež rovno na živnostenskom úrade. Registrácia pre DPH nie je povinná.
• Do 8 dní od udelenia živnostenského oprávnenia je potrebné sa zaregistrovať do zdravotnej poisťovne a taktiež je potrebné zaslať vyplnený výkaz preddavkov na poistenie (nájdete na stránke poisťovne). Do sociálnej poisťovne sa prvý rok registrovať nemusíte.
• Keď chcete ušetriť čas a aj peniaze, požiadajte o založenie živnosti online priamo z pohodlia domova, cez špecializovaný portál - Firmaren.sk, zaplatíte vždy len 25 €!
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Zaujímavosti o vajciach, o ktorých ste ani netušili.
pred 9 rokmi
Džin vo fľaši naozaj existuje! Včera ho vypustili v Pálffyho paláci v Bratislave počas krstu 8.zväzku orientálnych príbehov Tisíc a jedna noc.
pred 10 rokmi
Štúdia crossoveru s výklopnými dverami sa predstaví v Ženeve...
pred 12 rokmi
Čoraz viac ľudí potrebuje na svoje „naštartovanie“ sa do nového dňa svoju rannú dávku kávy.
pred 6 rokmi
Nahrávka The Endless River bude obsahovať prevažne inštrumentálne skladby, na ktorých začali pracovať počas nahrávania albumu The Division Bell (1994).
pred 9 rokmi
Keď sa vietor zmení na víchor
pred 9 rokmi
Lana Del Rey patrí k najväčším objavom posledných mesiacov.
pred 8 rokmi
Snímku s názvom The Judge začnú nakrúcať hneď po tom, ako Downey Jr. dokončí tretieho Iron Mana.