Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Česká polícia prejde na strelivo s dutou špičkou

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.08.2014

Vedenie českej polície sa rozhodlo vyzbrojiť všetkých policajtov u našich západných susedov novým typom streliva. Namiesto celoplášťových nábojov dostávajú náboje s dutou špičkou, informoval portál idnes.cz.
Česká polícia prejde na strelivo s dutou špičkou
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vedenie českej polície sa rozhodlo vyzbrojiť všetkých policajtov u našich západných susedov novým typom streliva. Namiesto celoplášťových nábojov dostávajú náboje s dutou špičkou, informoval portál idnes.cz. Nová špeciálna munícia je na jednej strane bezpečnejšia, lebo strela sa po zásahu cieľa zastaví, takže ním nepreletí a nezraní nikoho v okolí.

Strelivo však zasiahnutému človeku spôsobí rozsiahlejšie zranenie. Slovenský rezort vnútra neuvažuje nad prezbrojením všetkých policajtov takýmto špeciálnym typom streliva. "Hlavnou prioritou Ministerstva vnútra SR je prejsť v rámci výkonu služby na jednotný kaliber a to na 9 mm Luger. Dôsledkom tejto zmeny by bolo zníženie nákladov, pretože v súčasnosti používaný náboj 9 mm Makarov je niekoľkonásobne drahší. Náboj 9 mm Luger je zároveň najrozšírenejším a štandardným strelivom ozbrojených bezpečnostných zložiek," uviedol Petar Lazarov z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR.

Spomínané strelivo s dutou špičkou podľa vedenia českej polície umožní efektívnejšie zásahy proti cestným pirátom, ktorí sa snažia ujsť. „Nové strely sú schopné preraziť pneumatiku vozidla takým spôsobom, ktorý zabezpečí rýchly únik vzduchu, čo celoplášťové náboje pre svoju konštrukciu nezabezpečia,“ povedala pre idnes.cz hovorkyňa českého policajného prezídia Ivana Nguyenová. Nové náboje dokážu do pneumatiky preraziť väčšiu dieru, pretože sa pri zásahu zdeformujú. Podobný efekt má však toto strelivo aj keď trafí človeka. Podľa idnes.cz mu ublíži viac, ako typ streliva, ktorý v ČR používali doteraz. „Dochádza k rozsiahlejším zraneniam. Nie sú to však veľmi devastačné zranenia ako pri puškovej strele, takže žiadne vytrhnuté kusy mäsa alebo odtrhnuté končatiny, ako uvádzajú niektoré neznalé média,“ citoval idnes.cz vyjadrenie zo serveru policista.cz. Strela často zostane v tele a potom je potrebný lekársky zákrok.

Doteraz používaná celoplášťová munícia sa môže podľa českej polície deformovať, keď preletí cieľom alebo pri odraze a má potom ešte dosť energie na to, aby spôsobila náhodne zasiahnutej osobe veľmi vážne zranenia. Ministerstvo vnútra ČR rozhodlo o zavedení dutých špičiek už v roku 2002, zatiaľ ich však mali predovšetkým špeciálne útvary. „Dutú špičku používala len zásahovka, teraz sme ich dostali všetci,“ uviedol pre idnes.cz jeden z teplických policajtov. „V súčasnosti policajné náboje prideľujú všetkým policajtom, aby sa zabezpečili porovnateľné podmienky výkonu služby v celej Českej republike,“ povedala Nguyenová. Portál idnes.cz pripomenul, že zavedenie nového streliva nebolo u našich susedov bezproblémové. Vlani sa ukázalo, že nové náboje sa v zásobníku policajnej pištole zasekávali. České policajné prezídium muníciu stiahlo a vrátilo výrobcovi. Po odstránení problémov ju teraz zavádzajú znova. Riaditeľ zbrojovky potvrdil, že toto strelivo je drahšie minimálne o sto percent, keďže ide o špeciálnu muníciu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Mark Webber nemal pre chybu softvéru k dispozícii telemetrické údaje a prvú polovicu pretekov v Melbourne ani systém na obnovenie kinetickej energie KERS
pred 8 rokmi
Kritikmi uznávaná epická dráma konečne ukáže, čo sa stalo so stroskotancami letu Oceanic 815 a všetkými tými, kto sa k nim pridali.
pred 5 rokmi
Tento príbeh je založený na skutočnom prípade zaznamenanom v knihe Georgesa Devereuxa Reality and Dream.
pred 6 rokmi
Ďalšia alternatívna pohonu pre Mazdu 3
pred 5 rokmi
Skupina HEX vyráža na turné! Pre fanúšikov si po prvýkrát v histórii pripravila akustickú šnúru! HEXáci zahrajú najväčšie hity „Keď sme sami!, „Maťo a Linda“, „V piatok podvečer či „Nikdy nebolo lepšie“ v nových jedinečných aranžmánoch.
pred 3 rokmi
One Day Jazz Fest sa vracia jarno-letnou edíciou.
pred 6 rokmi
Polovica z tohto počtu pripadá na Čínu, ktorá je najväčším trhom spoločnosti.
pred 4 rokmi
Neuveriteľné štvrťstoročie bolo treba čakať, kým vznikne poriadny, poctivý a hlavne dobrý a zmysluplný česko(slovenský) seriál.