Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

CENY: Priemyselné ceny pokračovali v poklese aj v júni

Zdroj: SITA, redaktor: Sandy, pridané: 28.07.2015

Za celý prvý polrok ceny priemyselných výrobcov na Slovensku v úhrne klesli o 3,1 %.
CENY: Priemyselné ceny pokračovali v poklese aj v júni
Zdroj obrázku: Internet
 

Trend medziročného poklesu cien v slovenskom priemysle sa nezastavil ani v júni. Ceny priemyselných výrobcov sa totiž v úhrne medziročne znížili o 2,5 %, čím sa pokles oproti máju ešte prehĺbil o 0,1 percentuálneho bodu. V priemere za prvý polrok tohto roka tak ceny v priemysle na Slovensku medziročne klesli o 3,1 %. Stále tak platí, že ceny priemyselných výrobcov na Slovensku naposledy rástli ešte začiatkom roka 2013.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh pritom v júni medziročne klesli o 4,4 %. Znížili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,5 %, ťažby a dobývania o 2,6 % a priemyselnej výroby o 2,5 %. Zvýšili sa ceny dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 0,6 %. V samotnej priemyselnej výrobe sa znížili najmä ceny výroby koksu a rafinovaných ropných produktov o 17,1 % a potravín, nápojov a tabaku o 3,3 %. Naopak zvýšili sa najmä ceny výroby strojov a zariadení inde nezaradených a ostatnej výroby, opravy a inštalácie strojov zhodne o 2,2 % a drevených a papierových výrobkov, tlače o 2 %. Medzimesačne boli tuzemské priemyselné ceny v júni oproti máju nižšie o 0,8 %.

Exportné ceny v júni v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka klesli o 1,2 %. Znížili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 8,3 %, ťažby a dobývania o 1,6 %, priemyselnej výroby o 1 %, dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 0,9 %. V priemyselnej výrobe pre export sa znížili hlavne ceny výroby koksu a rafinovaných ropných produktov o 19,1 % a ostatnej výroby, opravy a inštalácie strojov o 3,5 %. Vzrástli predovšetkým ceny výroby počítačových, elektronických a optických výrobkov o 4,6 %. Medzimesačne exportné ceny v júni oproti máju klesli o 0,1 %.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Vydanie svojej druhej swingovej nahrávky Swings Both Ways podporil spevák jedinečným a špecifickým koncertom v londýnskom Palladiu. Lístky boli preč doslova v mihu sekundy a pre prítomných to bol v mnohých smeroch výnimočný večer.
pred 18 rokmi
Toto malé auto nás od prvého momentu upútalo šibalskými „očami“ pripomínajúcimi kupé TT a ľahkou celohliníkovou karosériou.
pred 6 rokmi
Na koncerte v hlavnom meste Rakúska predstaví svoju najnovšiu štúdiovku The Spirit Indestructible (2012).
pred 2 rokmi
S piesňou Zhora dole boduje skupina Gladiator v slovenskom éteri. Nový singel patrí medzi najhranejšie slovenské skladby v prvom polroku.
pred 3 rokmi
ŠKODA AUTO predstavila deväť vynikajúce klasických automobilov zo 120-ročnej histórii firmy na už siedmom "Schloss Bensberg Classics".
pred 7 rokmi
Placebo a pozitívne myslenie má veľa spoločného, dokáže uzdravovať a zlepšuje kvalitu života jednotlivcov.
pred 11 rokmi
Grilovanie patrí počas letných mesiacov k veľmi obľúbeným činnostiam – v prírode, v príjemnej spoločnosti rodiny a priateľov, navyše bez neporiadku v kuchyni.
pred 3 rokmi
Vyrovnaný súboj velikánov...