Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Časť vojakov z Afganistanu plánujú stiahnuť do konca roka

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 18.07.2012

Kabinet posúdi aj návrh na refundáciu peňazí za zabezpečovacie a záchranné práce pri povodniach do apríla tohto roka a posúdi návrh na vznik Vysokej školy Goethe Uni Bratislava
Časť vojakov z Afganistanu plánujú stiahnuť do konca roka
Zdroj obrázku: Internet
 

Vláda na svojej dnešnej 16. schôdzi posúdi návrh rezortu obrany na ukončenie pôsobenia a vyslanie slovenských vojakov do operácie ISAF v Afganistane a zmenu mandátu ich pôsobenia. Navrhované zmeny súvisia s postupným odovzdávaním zodpovednosti za bezpečnosť krajiny do rúk domácich bezpečnostných zložiek a prípravou novej výcvikovej misie NATO, ktorá sa má začať po ukončení operácie ISAF, plánovanom na rok 2014. Do konca tohto roka by mali z misie odísť dve slovenské jednotky – multifunkčná ženijná jednotka na základni v Kandaháre a strážna čata na základni Tarin Kowt v provincii Uruzgan. V apríli budúceho roka sa plánuje aj stiahnutie jednotky špeciálnych síl, v júni ich má nasledovať ďalšia strážna jednotka z leteckej základne v Kandahári.

Návrh počíta aj s vyslaním nových zložiek nášho príspevku do operácie v Afganistane. Od septembra až do skončenia operácie by tam mohol pôsobiť štvorčlenný výcvikový tím vojenskej polície. Ďalších osem príslušníkov ozbrojených síl by malo ísť na veliteľstvá operácie ISAF. Okrem nich má do Afganistanu odísť šesťčlenný vojenský poradný tím, ktorý by cvičil príslušníkov afganskej národnej armády v obsluhe húfnic D-30. Od decembra by mali v operácii ISAF pôsobiť aj 15 vojaci zo spojovacej jednotky NATO budovanej na našom území. Ich úlohou bude podpora systému velenia a riadenia veliteľstva operácie ISAF s mandátom do 30. mája 2013.

Ministri sa dnes zoznámia aj s výsledkami povodňovej situácie od začiatku roka do konca apríla. Povodne za toto obdobie spôsobili škody za takmer 1,8 milióna eur. Nahlásili ich ľudia a obce v územnej pôsobnosti krajských úradov životného prostredia v Trenčíne, Žiline a Prešove, Žilinský samosprávny kraj. Vznikli aj na majetku v správe rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia. Štátna pokladnica má uvoľniť takmer 453-tisíc eur na úhradu výdavkov za povodňové zabezpečovacie práce (327-tisíc eur) a záchranné práce (126-tisíc eur).

Vláda by dnes mala povoliť vznik Vysokej školy Goethe Uni Bratislava. Ide o prvú súkromnú vysokú školu za éry ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorá pravdepodobne dostane zelenú. Minister už pri svojom nástupe vyhlásil, že súkromným školám veľké šance nedáva. Vznik Goethe Uni obhajuje tým, že ide o prestížnu školu. "Slovensko potrebuje kvalitné školstvo. Preto som navrhol schváliť pôsobenie tejto súkromnej vysokej školy, ktorá má väzbu na univerzitu z Frankfurtu nad Mohanom a patrí medzi najlepšie univerzity,“ odôvodnil predloženie návrhu Čaplovič.

Žiadosť o registráciu školy podala Goethe Uni, a. s., ktorá sa ešte ako Unicenter International, a. s. neúspešne pokúsila získať štátny súhlas na vznik monofakultnej školy Unicentrum - Medzinárodnej vysokej školy manažmentu v Piešťanoch. Vláda v októbri 2010 jej vznik zamietla s odôvodnením, že v danej oblasti už vzdelávajú viaceré iné školy. Vtedy sa zakladatelia snažili získať akreditáciu na program kúpeľníctvo a hotelierstvo v študijnom odbore cestovný ruch. Tentoraz ide podľa zakladateľov o nový a kvalitnejší projekt s novým pedagogickým obsadením a bude partnerskou inštitúciou renomovanej vysokej školy so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom. Akreditačná komisia súhlasila s udelením štátneho súhlasu Vysokej škole Goethe Uni Bratislava, ktorej štatutárom je Stefan Wolf, pre tri študijné programy na bakalársky aj magisterský stupeň štúdia v dennej aj externej forme.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Publikácia bude ďalšou časťou série, v ktorej vystupuje profesor z Harvardu Robert Langdon.
pred 3 rokmi
Sandra Bullock sa stratila v sieti a a niekoľkými klikmi (nielen) na klávesnici si musí zachrániť život.
pred 6 rokmi
Príznaky chrípky začínajú náhle, bolesťami hlavy (najmä za očami), zimnicou, triaškou, následným vzostupom teploty na 39 oC a viac, celkovou slabosťou, bolesťami svalov a kĺbov.
pred 6 rokmi
Príjmy spoločnosti za reklamu v prvom štvrťroku stúpli o 43 %. Zisk za január až marec bol 219 mil. USD čiže 9 centov na akciu.
pred 4 rokmi
Takto nejako nazvali médiá hviezdu svetovej pop-music Katy Perry po tom, ako sa minulý týždeň vo štvrtok objavila na módnej prehliadke v L.A. A niet sa čo čudovať!
pred 9 rokmi
O mlieku sa už toho napísalo a narozprávalo dosť.
pred 7 rokmi
Antioxidanty pomáhajú udržiavať pod kontrolou krvný tlak, chránia srdce, podporujú mozgovú činnosť a dodávajú energiu. V ktorom ovocí sa ukrývajú?
pred 8 rokmi
Nie je energia ako energia, ale dôležité je, aby naše telo dostalo správny prísun správnej energie.