Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čaplovičovi sa návrh so šesťročnými gymnáziami nepáči

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.06.2012

Na Slovensku zatiaľ funguje len jedno šesťročné gymnázium, a to na Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha v Martine. To však funguje len na výnimku, ktorú rezort nechce predĺžiť.
Čaplovičovi sa návrh so šesťročnými gymnáziami nepáči
Zdroj obrázku: Internet
 

Minister školstva Dušan Čaplovič nesúhlasí s návrhom poslancov Národnej rady SR Andreja Hrnčiara (Most-Híd) a Martina Poliačika (SaS), ktorí chcú uzákoniť šesťročné gymnáziá.

"Nie je koncepčným zámerom ministerstva školstva rozširovať alebo meniť dĺžku vzdelávania v gymnáziách. Za prioritné vzdelávanie v gymnáziách považujeme vzdelávanie žiakov v štvorročnom vzdelávacom programe," povedal agentúre SITA hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Päťročné programy na gymnáziách považuje ministerstvo za špecifické, keďže ide o bilingválne štúdium. Väčšinou je toto štúdium zriadené na základe medzinárodných dohôd v spolupráci so zahraničným partnerom.
 
Kaliňák pripomína, že vláda ešte v roku 2001 schválila Národný program výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike (Milénium) na najbližších 15 až 20 rokov. "V dokumente sa konštatuje, že viacročné gymnáziá podľa názoru komisie expertov OECD segregujú žiakov, negatívne ovplyvňujú kvalitu vzdelávania na základných školách, menia postavenie stredného odborného školstva a majú negatívny dopad na kvalitu vzdelávacieho systému ako celku. Preto ministerstvo školstva pristúpilo k postupnej redukcii výkonov v osemročnom vzdelávacom programe v gymnáziu, čo je legislatívne stanovené v školskom zákone," argumentuje Kaliňák. Na základe výsledkov externých meraní sa nepreukázali výraznejšie rozdiely vo výsledkoch medzi žiakmi štvorročných alebo osemročných gymnázií.

Hrnčiar s Poliačikom predložili do parlamentu novelu školského zákona, ktorá by umožnila vznik šesťročných gymnázií. Na Slovensku zatiaľ funguje len jedno šesťročné gymnázium, a to na Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha v Martine. To však funguje len na výnimku, ktorú rezort nechce predĺžiť. Šesťročné gymnáziá by v prípade schválenia novely žiaci navštevovali po ukončení šiesteho ročníka základnej školy. Autori novely tvrdia, že sa ňou usilujú vytvoriť optimálne podmienky pre vzdelávanie nadaných žiakov a ich prípravu na vysokoškolské štúdium. Poslanci poukazujú na výsledky martinského experimentu, z ktorých vyplýva, že šesťročné štúdium by malo byť otvorené len na školách s veľmi dobrými pedagogickými a výchovnými výsledkami.

Šesťročné gymnáziá by teda nemali vznikať ako súčasť základných škôl alebo ako samostatné školy. Vytvoriť by sa mali pri gymnáziách pre nadaných a talentovaných žiakov vo veku 12 rokov. Podľa vypracovaných osnov by bolo vhodné, aby sa otvorili minimálne dve triedy, optimálne tri až štyri triedy v danom roku. Novela by mala byť v prípade schválenia účinná už od budúceho školského roka, teda od 1. septembra 2012. Parlament bude o návrhu rokovať na svojej najbližšej schôdzi, jej začiatok je naplánovaný na 19. júna.

Foto: paintedequator.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Banskobystrická kapela Peacock Ball vo vypredanom klube 77 v rodnom meste pokrstila svoje debutové CD – „DŽ”.
pred 5 rokmi
Predstavte si, že váš partner či manžel napíše list a na obálku pripíše – otvoriť iba v prípade mojej smrti. Tiež si predstavte, že tento list ukrýva hrozivé temné tajomstvo, ktoré môže zničiť váš život od základov...
pred 5 rokmi
Príbeh Cecila Gainesa je sám o sebe tak silný, že sa nepotrebuje spoliehať na silné momenty americkej histórie, ani na silné herecké obsadenie, ktoré je v tejto životopisnej dráme doslova neuveriteľné.
pred 8 rokmi
Klasický príbeh z dielne Walta Disneyho o netradičnom priateľstve vychádza v novej, špeciálnej edícii.
pred 5 rokmi
Preneste sa do čias stredovekého Slovenska a ponorte sa do nádherného romantického príbehu Jany Pronskej Krvavý erb.
pred 7 rokmi
Prinášame pár tipov, čo dobré by ste si mohli dopriať do nového roka.
pred 5 rokmi
Americké protimonopolné orgány potvrdili dohodu spoločností Microsoft a Nokia, podľa ktorej Microsoft odkúpi mobilnú divíziu fínskej spoločnosti.
pred 6 rokmi
V diskografii kapely ide o šiesty album v poradí a predznamenal ho singel Settle Down.