Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čaplovičovi sa návrh so šesťročnými gymnáziami nepáči

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.06.2012

Na Slovensku zatiaľ funguje len jedno šesťročné gymnázium, a to na Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha v Martine. To však funguje len na výnimku, ktorú rezort nechce predĺžiť.
Čaplovičovi sa návrh so šesťročnými gymnáziami nepáči
Zdroj obrázku: Internet
 

Minister školstva Dušan Čaplovič nesúhlasí s návrhom poslancov Národnej rady SR Andreja Hrnčiara (Most-Híd) a Martina Poliačika (SaS), ktorí chcú uzákoniť šesťročné gymnáziá.

"Nie je koncepčným zámerom ministerstva školstva rozširovať alebo meniť dĺžku vzdelávania v gymnáziách. Za prioritné vzdelávanie v gymnáziách považujeme vzdelávanie žiakov v štvorročnom vzdelávacom programe," povedal agentúre SITA hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Päťročné programy na gymnáziách považuje ministerstvo za špecifické, keďže ide o bilingválne štúdium. Väčšinou je toto štúdium zriadené na základe medzinárodných dohôd v spolupráci so zahraničným partnerom.
 
Kaliňák pripomína, že vláda ešte v roku 2001 schválila Národný program výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike (Milénium) na najbližších 15 až 20 rokov. "V dokumente sa konštatuje, že viacročné gymnáziá podľa názoru komisie expertov OECD segregujú žiakov, negatívne ovplyvňujú kvalitu vzdelávania na základných školách, menia postavenie stredného odborného školstva a majú negatívny dopad na kvalitu vzdelávacieho systému ako celku. Preto ministerstvo školstva pristúpilo k postupnej redukcii výkonov v osemročnom vzdelávacom programe v gymnáziu, čo je legislatívne stanovené v školskom zákone," argumentuje Kaliňák. Na základe výsledkov externých meraní sa nepreukázali výraznejšie rozdiely vo výsledkoch medzi žiakmi štvorročných alebo osemročných gymnázií.

Hrnčiar s Poliačikom predložili do parlamentu novelu školského zákona, ktorá by umožnila vznik šesťročných gymnázií. Na Slovensku zatiaľ funguje len jedno šesťročné gymnázium, a to na Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha v Martine. To však funguje len na výnimku, ktorú rezort nechce predĺžiť. Šesťročné gymnáziá by v prípade schválenia novely žiaci navštevovali po ukončení šiesteho ročníka základnej školy. Autori novely tvrdia, že sa ňou usilujú vytvoriť optimálne podmienky pre vzdelávanie nadaných žiakov a ich prípravu na vysokoškolské štúdium. Poslanci poukazujú na výsledky martinského experimentu, z ktorých vyplýva, že šesťročné štúdium by malo byť otvorené len na školách s veľmi dobrými pedagogickými a výchovnými výsledkami.

Šesťročné gymnáziá by teda nemali vznikať ako súčasť základných škôl alebo ako samostatné školy. Vytvoriť by sa mali pri gymnáziách pre nadaných a talentovaných žiakov vo veku 12 rokov. Podľa vypracovaných osnov by bolo vhodné, aby sa otvorili minimálne dve triedy, optimálne tri až štyri triedy v danom roku. Novela by mala byť v prípade schválenia účinná už od budúceho školského roka, teda od 1. septembra 2012. Parlament bude o návrhu rokovať na svojej najbližšej schôdzi, jej začiatok je naplánovaný na 19. júna.

Foto: paintedequator.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Čiastočnú uzávierku povolilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Pracuje sa na vrchnej a spodnej časti mosta zároveň.
pred 5 rokmi
Exkluzívny výber toho najlepšieho z tvorby Jaromíra Nohavicu z poslednej dekády minulého storočia k jeho životnému jubileu.
pred 6 rokmi
Najväčšia fínska rocková skupina súčasnosti The Rasmus vyráža na jeseň tohto roku na európske turné.
pred 5 rokmi
V dnešnom svete je nevera pre mnohých akýmsi adrenalínom, spestrením života či módnou záležitosťou. Neuvedomujú si, že napriek modernej dobe a pokroku, nevera stále bolí.
pred 15 rokmi
Paul Simon a Art Garfunkel majú za sebou dlhú spoločnú históriu, ktorá v skutočnosti siaha ešte pred dobu, v ktorej duo začalo vystupovať pod svojimi vlastnými menami.
pred 3 rokmi
Slávny taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone v Českej republike natáčal hudbu k novému filmu režiséra Quentina Tarantina The Hateful Eight.
pred 6 rokmi
Organizátori z AOS klubu Poprad očakávajú pod Tatrami približne 70 posádok zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.
pred 9 rokmi
Vitamín C, kyselina L askorbová je rozpustná vo vode a má viacero rôznych funkcií. Vitamín C je koenzým, ktorý sa spolupodieľa pri tvorbe väzivového tkaniva zubov, ďasien, krvi či žlčových kyselín.