Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čaplovič zvažuje, že bude škôlky opäť financovať štát

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.01.2014

Keby sa taký návrh objavil, Združenie miest a obcí Slovenska by zrejme nesúhlasilo.
Čaplovič zvažuje, že bude škôlky opäť financovať štát
Zdroj obrázku: Internet
 

Minister školstva Dušan Čaplovič zvažuje prechod materských škôl z originálnych pod prenesené kompetencie. V praxi by to znamenalo, že by škôlky priamo financoval štát. Materské školy štát na obce previedol pred 11 rokmi, náklady na nich odvtedy znášajú samosprávy, ich budovy patria obciam a mestám.

Zmenu by však minister školstva najskôr prediskutoval na odbornej úrovni. "Zvažujem rôzne modely, no ponechám si ich nateraz pre seba, pokiaľ ich neprekonzultujem s odborníkmi," uviedol Čaplovič. Návrhy by najprv šéf rezortu školstva prerokoval na Rade pre systémové zmeny v školstve či na rokovaní školskej štvorpartity. O takejto zmene zatiaľ obce od ministerstva nepočuli. "Keby sa však niečo také objavilo, tak s tým asi nebudeme môcť súhlasiť," uviedol pre agentúru SITA predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč. Obce a mestá totiž podľa neho vložili do škôlok množstvo peňazí. "Ak by sa však niečo také pripravovalo, musíme o tom diskutovať, ale obecné školy by mali ostať v originálnych kompetenciách," dodal Dvonč. Hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák hovorí, že nie všade si obce môžu dovoliť financovať materské školy. Ak by to robil štát, mohla by sa podľa neho zlepšiť zaškolenosť detí pred nástupom do školy. Pripomenul však, že zmena je len v štádiu úvah.

Ak by škôlky prešli pod prenesené kompetencie, znamenalo by to centralizáciu moci, myslí si primátor mesta Turzovka Miroslav Rejda. "Keď sme pred rokmi materské školy prebrali, boli v zúfalom stave," hovorí primátor o prechode škôlok pod obce. Mesto Turzovka investovalo do výmeny okien na škôlke, vymenili tiež na nej dvere. "Pred rokom sme ju zatepľovali, čo stálo minimálne 90-tisíc eur," dodáva primátor. Prechod škôlok pod štát považuje Rajda za nezmyselnú zmenu. Ak by bol model na materských školách rovnaký, ako na základných - teda ak by ostali v zriaďovateľskej kompetencii mestskej časti respektíve obce a zmenil by sa iba typ kompetencie z originálnej na prenesenú, starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Táňa Rosová v tom nevidí problém. Zmena kompetencií by sa však nemala podľa nej dotknúť vlastníckych vzťahov voči budovám a zariadeniu materských škôl, uviedla hovorkyňa bratislavského Starého Mesta Alexandra Obuchová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Pieseň po textovej a producentskej stránke zastrešil Miro Jaroš. Speváčka sa ju rozhodla venovať všetkým, ktorí cez svoje komplexy nevidia svoje skutočné ja.
pred 8 rokmi
Speváčka sa tento rok rozhodla pre pokojnú oslavu v kruhu tých najbližších na luxusnej jachte.
pred 7 rokmi
Rihanna ponúkla svetu už oveľa silnejšiu kompletnú nahrávku, za Unapologetic sa absolútne nemusí hanbiť. Je to nahrávka, ktorá potvrdzuje jej kvality i jedinečnú schopnosť vybrať si skvelých spolupracovníkov.
pred 7 rokmi
Návštevníkmi reštaurácií s rýchlym občerstvením sú skôr ľudia s mesačným platom nad 1 500 eur.
pred 7 rokmi
Zrýchlenie z 0 na 100 k/h zvládne za 3,5 sekundy!
pred 6 rokmi
Pri príležitosti tohto týždňovej premiéry filmu Captain America: Zimný vojak ti v spolupráci s distribučnou spoločnosťou Saturn Entertainment prinášame súťaž o filmové darčeky.
pred 6 rokmi
Viete si predstaviť dokonalú symbiózu súčasnej pop music a tradičného folklórneho tanca? Toto zriedkavé spojenie učarovalo skupine LAVAGANCE a SĽUK-u. Výsledkom je nádherná nová a hlavne rýdzo slovenská „PRINCESS OF THE LIGHT“.
pred 5 rokmi
K februárovým nedožitým päťdesiatinám Petra Muka vychádza najucelenejšia 3CD kompilácia.