Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čaplovič seká profesorom úväzky, povolí len jeden plný

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.07.2012

Minister navrhuje, aby mohli vysokoškolskí učitelia odpracovať od nového roka maximálne 58 hodín týždenne.
Čaplovič seká profesorom úväzky, povolí len jeden plný
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vysokoškolskí učitelia už nebudú môcť mať plné úväzky na troch či štyroch vysokých školách zároveň, ako je to v súčasnosti. Minister školstva Dušan Čaplovič chce takzvaným lietajúcim profesorom pristrihnúť krídla, od januára 2013 im plánuje povoliť maximálne jeden plný úväzok na vysokej škole.

Návrh novely vysokoškolského zákona predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Ak zámer schvália vláda a parlament, vysokoškolskí učitelia, výskumníci či umeleckí pracovníci budú môcť od nového roka odpracovať na akademickej pôde maximálne 58 hodín týždenne. Ako si úväzky rozvrhnú, bude na ich rozhodnutí. "Vysokoškolskí učitelia majú v niektorých prípadoch niekoľko pracovných pomerov na vysokých školách na ustanovený týždenný pracovný čas, čo môže ohrozovať dostatočné udržiavanie kvalitatívnej úrovne ich činností spojených s povolaním," odôvodňuje v predloženom materiáli minister Čaplovič.
 
Pedagóg nebude môcť na vysokej škole pracovať viac ako 58 hodín týždenne ani v prípade, že by to bolo s jeho súhlasom. Ak tak urobí, podľa zákona to bude "porušenie pracovnej disciplíny". Zamestnávateľ bude môcť voči učiteľovi vyvodiť dôsledky v medziach Zákonníka práce. Kontrolovať úväzky možno už dnes cez verejne dostupný register zamestnancov vysokých škôl. Po novom, ak plný úväzok vysokoškolského učiteľa predstavuje 37,5 hodiny, pedagóg si bude môcť zvoliť druhý úväzok na 20,5 hodiny. Môže však mať aj štyri pracovné pomery na rôznych vysokých školách, každý v rozsahu 14,5 hodiny týždenne.

Opatrenie sa bude vzťahovať aj na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Do pracovného času sa nebude rátať úväzok na inej pozícii na vysokej škole. Týka sa to prípadov, ak je napríklad pedagóg aj dekanom, alebo ak má výskumný pracovník ďalší pracovný pomer v administratíve ako zamestnanec akademickej knižnice.

Denník Hospodárske noviny koncom apríla upozornil, že niektorí pedagógovia sú v počte úväzkov rekordérmi. Napríklad bývalý poslanec za HZDS Ján Cuper stíha na plný úväzok pracovať na troch právnických fakultách v Bratislave, Banskej Bystrici aj Sládkovičove. Na banskobystrickej Právnickej fakulte Univerzity M. Bela pracuje 45 pedagógov, dva alebo viac úväzkov tam má vyše polovica. Prednášať na dvoch, troch či dokonca štyroch školách naraz zvládajú desiatky profesorov. Pri priemernom plate profesora 1 680 eur si môže takzvaný lietajúci profesor v prípade štyroch úväzkov zarobiť aj päťtisíc eur mesačne. Štát ročne vynaloží na platy zamestnancov verejných vysokých škôl zhruba štvrť miliardy eur.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Príbeh Cecila Gainesa (Forest Whitaker), ktorý pracoval ako komorník v Bielom dome a obsluhoval sedem prezidentov medzi rokmi 1952 až 1986.
pred 8 rokmi
Mali ste už niekedy afty?
pred 5 rokmi
Dnes uzrel svetlo sveta nový, v poradí už tretí spoločný singel Bystríka a Roba Pappa s názvom Na cestách, inšpirovaný takmer sedemročným spoločným koncertovaním oboch chalanov.
pred 8 rokmi
Koniec prázdnin znamená začiatok klubovej sezóny, ktorú hneď skraja odštartuje česko-slovenská koncert amerických hudobných vizionárov BETWEEN THE Buried AND ME.
pred 7 rokmi
Víťazom Veľkej ceny Nemecka pretekov formuly 1, desiateho podujatia seriálu MS F1 na okruhu Hockenheimring, sa stal jazdec tímu Ferrari Fernando Alonso
pred 17 rokmi
7-miestna Honda Stream nie je len nástupcom prvého veľkopriestorového vozidla Honda Shuttle ale možno ju označiť za odpoveď ...
pred 5 rokmi
Je drsný, spoločensky aktuálny, s textami, ktoré dávajú dôvod na zamyslenie sa.
pred 2 rokmi
Instinct pôsobí na hudobnej scéne 5 rokov a oslávia ich vo veľkom štýle.