Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čaplovič seká profesorom úväzky, povolí len jeden plný

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.07.2012

Minister navrhuje, aby mohli vysokoškolskí učitelia odpracovať od nového roka maximálne 58 hodín týždenne.
Čaplovič seká profesorom úväzky, povolí len jeden plný
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vysokoškolskí učitelia už nebudú môcť mať plné úväzky na troch či štyroch vysokých školách zároveň, ako je to v súčasnosti. Minister školstva Dušan Čaplovič chce takzvaným lietajúcim profesorom pristrihnúť krídla, od januára 2013 im plánuje povoliť maximálne jeden plný úväzok na vysokej škole.

Návrh novely vysokoškolského zákona predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Ak zámer schvália vláda a parlament, vysokoškolskí učitelia, výskumníci či umeleckí pracovníci budú môcť od nového roka odpracovať na akademickej pôde maximálne 58 hodín týždenne. Ako si úväzky rozvrhnú, bude na ich rozhodnutí. "Vysokoškolskí učitelia majú v niektorých prípadoch niekoľko pracovných pomerov na vysokých školách na ustanovený týždenný pracovný čas, čo môže ohrozovať dostatočné udržiavanie kvalitatívnej úrovne ich činností spojených s povolaním," odôvodňuje v predloženom materiáli minister Čaplovič.
 
Pedagóg nebude môcť na vysokej škole pracovať viac ako 58 hodín týždenne ani v prípade, že by to bolo s jeho súhlasom. Ak tak urobí, podľa zákona to bude "porušenie pracovnej disciplíny". Zamestnávateľ bude môcť voči učiteľovi vyvodiť dôsledky v medziach Zákonníka práce. Kontrolovať úväzky možno už dnes cez verejne dostupný register zamestnancov vysokých škôl. Po novom, ak plný úväzok vysokoškolského učiteľa predstavuje 37,5 hodiny, pedagóg si bude môcť zvoliť druhý úväzok na 20,5 hodiny. Môže však mať aj štyri pracovné pomery na rôznych vysokých školách, každý v rozsahu 14,5 hodiny týždenne.

Opatrenie sa bude vzťahovať aj na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Do pracovného času sa nebude rátať úväzok na inej pozícii na vysokej škole. Týka sa to prípadov, ak je napríklad pedagóg aj dekanom, alebo ak má výskumný pracovník ďalší pracovný pomer v administratíve ako zamestnanec akademickej knižnice.

Denník Hospodárske noviny koncom apríla upozornil, že niektorí pedagógovia sú v počte úväzkov rekordérmi. Napríklad bývalý poslanec za HZDS Ján Cuper stíha na plný úväzok pracovať na troch právnických fakultách v Bratislave, Banskej Bystrici aj Sládkovičove. Na banskobystrickej Právnickej fakulte Univerzity M. Bela pracuje 45 pedagógov, dva alebo viac úväzkov tam má vyše polovica. Prednášať na dvoch, troch či dokonca štyroch školách naraz zvládajú desiatky profesorov. Pri priemernom plate profesora 1 680 eur si môže takzvaný lietajúci profesor v prípade štyroch úväzkov zarobiť aj päťtisíc eur mesačne. Štát ročne vynaloží na platy zamestnancov verejných vysokých škôl zhruba štvrť miliardy eur.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Známy filmár prezradil, ako postupujú práce na trilógii príbehov z mesiaca Pandora.
pred 5 rokmi
Podľa správy spoločnosti BCG by mohol ruský trh rásť priemerným tempom 6 % ročne.
pred 6 rokmi
Už 1. decembra sa priaznivci muzikálov dočkajú v Bratislave fantastickej lahôdky.
pred 5 rokmi
72-ročný hudobník bude koncertovať v Nórsku, Švédsku, Dánsku, Nemecku, Holandsku, Luxembursku, Belgicku, Francúzsku, Taliansku, Švajčiarsku a Veľkej Británii.
pred 2 rokmi
Vo štvrtok 21. júla by legendárny herec herec oslávil 65. narodeniny.
pred 7 rokmi
Dnes je čoraz populárnejší tanec, ktorý vznikol kombináciou aerobicu a latinskoamerických tancov - Zumba.
pred 5 rokmi
Ponúkame Vám niekoľko receptov, ktoré osviežia váš jedálniček najmä niekde pri vode.
pred 4 rokmi
Nakrúcanie klipu totiž sprevádzala lavína nečakaných udalostí.