Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čaplovič sa obáva vyhlásenia výsledkov PISA

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.10.2013

Tretieho decembra by malo byť známe, ako dopadli slovenskí 15-roční žiaci v medzinárodnom porovnaní krajín OECD v matematike, slovenskom jazyku a prírodovedných predmetoch.
Čaplovič sa obáva vyhlásenia výsledkov PISA
Zdroj obrázku: SITA
 

Minister školstva Dušan Čaplovič sa obáva toho, ako dopadnú slovenskí žiaci v medzinárodnom porovnaní PISA. "Ja sa bojím toho vyhlásenia PISA, ktorá bude opäť po troch rokoch a iste vzbudí veľkú diskusiu v Slovenskej republike o hodnotení našich žiakov z matematiky, slovenského jazyka a prírodovedných predmetov," povedal novinárom Čaplovič.

Výsledky štúdie z roku 2012, ktorú zastrešuje OECD, by mali zverejniť 3. decembra, uviedla riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská. "Budem čakať, aké budú výsledky, ja nie som veľký optimista, ale môže ma aj niečo prekvapiť," povedal minister. V štúdii je vždy jedna z troch skúmaných oblastí hlavná a dve sú doplnkové. V apríli 2012 bola PISA zameraná na matematiku, na Slovensku sa na nej zúčastnilo 231 škôl a približne 5 000 žiakov.

Testovanie PISA sa vo svete uskutočňuje od roku 2000 v trojročných cykloch a poskytuje údaje o vedomostiach a zručnostiach 15-ročných žiakov zúčastnených krajín v troch oblastiach - čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti. Jej cieľom nie je hodnotiť výkony jednotlivých žiakov alebo škôl, ale sledovať výsledky vzdelávacích systémov zúčastnených krajín. Slovensko sa do štúdie zapája od roku 2003. Podľa posledných zverejnených výsledkov z testovania v roku 2009 dopadli slovenskí žiaci najhoršie v čitateľskej gramotnosti, spomedzi krajín V4 sme skončili najnižšie. Naši 15-roční žiaci sú v čitateľskej gramotnosti pod priemerom v porovnaní so svojimi rovesníkmi z krajín OECD. Podpriemerná je u nás podľa výsledkov PISA aj prírodovedná gramotnosť, v matematike sa nachádzame na úrovni priemeru krajín OECD.

Ministerstvo školstva chystá v novom štátnom vzdelávacom programe viaceré zmeny, na prvom stupni základných škôl ide posilniť materinský jazyk. "Musím trvať na tom, aby dieťa ovládalo slovenský jazyk," hovorí Čaplovič. Podľa neho slovenčinu posilnia tak, že bude zameraná na čítavosť, hravosť, na výklad textu, prácu s ním a slovnú zásobu. Posilniť na základnej škole sa má aj matematika, informatika a prírodovedné predmety, pracovné vyučovanie spolu s výtvarnou a hudobnou výchovou. To by sa malo odraziť na znížení počtu voliteľných hodín v školách. V novom vzdelávacom programe sa navrhuje aj zrušenie povinnej angličtiny od tretieho ročníka, ktorú zaviedli v roku 2011. K zmenám prebieha do konca októbra verejná diskusia, po nej zhodnotia podnety a zapracujú ich do materiálu. Nový štátny vzdelávací program schvaľuje ministerstvo školstva, zmeny by mali začať platiť najskôr od 1. septembra 2014.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Rose so svojou kamarátkou Lissou prežívajú rôzne dobrodružstvá. Testujú pevnosť ich priateľstva, trpia a strácajú svojich milovaných ľudí. Upírie vojny sú všade okolo nich...
pred 5 rokmi
Václav Havel poznal spisovateľku Edu Kriseovú z disentu. Prežila s ním najbúrlivejšie revolučné týždne a stala sa najskôr jeho poradkyňou a potom riaditeľkou Odboru sťažností a milostí na Pražskom hrade.
pred 4 rokmi
Hrdinom príbehu je desaťročný chlapec Tomáš. K narodeninám dostane kameru a rozhodne sa, že nakrúti film ako Miloš Forman.
pred 15 rokmi
Motoristi, ktorí sledujú novinky zo sveta, začiatkom apríla zrejme zaregistrovali, že Daewoo Kalos dosiahol vynikajúce ohodnotenie v programe crash-testov podľa štandardov programu U.S. NCAP (New Car Assessment Program).
pred 7 rokmi
Film V tieni je príbehom priateľstva a ľudskej odvahy v dobe, keď odvaha bola pozvánkou na popravisko. Na pôdoryse kriminálneho príbehu sa prenesieme do jari 1953, krátko po smrti komunistického predáka K. Gottwalda.
pred 5 rokmi
Čierny prémiový dizajn ešte viac zatraktívni najpredávanejší rad inteligentných telefónov Samsung GALAXY S4. Novinkou sú tiež špeciálne tapety, zvonenia a kompletná sada čiernych doplnkov.
pred 11 rokmi
Základom plánovania akejkoľvek zdravej stravy musí byť zníženie množstva konzumovaných tukov.
pred 7 rokmi
Preddavok odmeny v priemernej výške 200 eur už zamestnanci dostali spolu so mzdou za mesiac marec 2012.