Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čaplovič sa obáva vyhlásenia výsledkov PISA

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.10.2013

Tretieho decembra by malo byť známe, ako dopadli slovenskí 15-roční žiaci v medzinárodnom porovnaní krajín OECD v matematike, slovenskom jazyku a prírodovedných predmetoch.
Čaplovič sa obáva vyhlásenia výsledkov PISA
Zdroj obrázku: SITA
 

Minister školstva Dušan Čaplovič sa obáva toho, ako dopadnú slovenskí žiaci v medzinárodnom porovnaní PISA. "Ja sa bojím toho vyhlásenia PISA, ktorá bude opäť po troch rokoch a iste vzbudí veľkú diskusiu v Slovenskej republike o hodnotení našich žiakov z matematiky, slovenského jazyka a prírodovedných predmetov," povedal novinárom Čaplovič.

Výsledky štúdie z roku 2012, ktorú zastrešuje OECD, by mali zverejniť 3. decembra, uviedla riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská. "Budem čakať, aké budú výsledky, ja nie som veľký optimista, ale môže ma aj niečo prekvapiť," povedal minister. V štúdii je vždy jedna z troch skúmaných oblastí hlavná a dve sú doplnkové. V apríli 2012 bola PISA zameraná na matematiku, na Slovensku sa na nej zúčastnilo 231 škôl a približne 5 000 žiakov.

Testovanie PISA sa vo svete uskutočňuje od roku 2000 v trojročných cykloch a poskytuje údaje o vedomostiach a zručnostiach 15-ročných žiakov zúčastnených krajín v troch oblastiach - čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti. Jej cieľom nie je hodnotiť výkony jednotlivých žiakov alebo škôl, ale sledovať výsledky vzdelávacích systémov zúčastnených krajín. Slovensko sa do štúdie zapája od roku 2003. Podľa posledných zverejnených výsledkov z testovania v roku 2009 dopadli slovenskí žiaci najhoršie v čitateľskej gramotnosti, spomedzi krajín V4 sme skončili najnižšie. Naši 15-roční žiaci sú v čitateľskej gramotnosti pod priemerom v porovnaní so svojimi rovesníkmi z krajín OECD. Podpriemerná je u nás podľa výsledkov PISA aj prírodovedná gramotnosť, v matematike sa nachádzame na úrovni priemeru krajín OECD.

Ministerstvo školstva chystá v novom štátnom vzdelávacom programe viaceré zmeny, na prvom stupni základných škôl ide posilniť materinský jazyk. "Musím trvať na tom, aby dieťa ovládalo slovenský jazyk," hovorí Čaplovič. Podľa neho slovenčinu posilnia tak, že bude zameraná na čítavosť, hravosť, na výklad textu, prácu s ním a slovnú zásobu. Posilniť na základnej škole sa má aj matematika, informatika a prírodovedné predmety, pracovné vyučovanie spolu s výtvarnou a hudobnou výchovou. To by sa malo odraziť na znížení počtu voliteľných hodín v školách. V novom vzdelávacom programe sa navrhuje aj zrušenie povinnej angličtiny od tretieho ročníka, ktorú zaviedli v roku 2011. K zmenám prebieha do konca októbra verejná diskusia, po nej zhodnotia podnety a zapracujú ich do materiálu. Nový štátny vzdelávací program schvaľuje ministerstvo školstva, zmeny by mali začať platiť najskôr od 1. septembra 2014.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Leonard Cohen už 40 rokov píše nádherné pesničky plné krásy, ale nevyhýba sa ani škaredosti, ktorá je v ľudskom živote prítomná ba priam potrebná.
pred 8 rokmi
Viac ako 250 listov a pohľadníc, ktoré zosnulý člen kapely The Beatles John Lennon poslal svojim príbuzným a priateľom, si po prvý raz bude môcť prečítať verejnosť.
pred 9 rokmi
Americká speváčka predala v prvom týždni približne 1,1 milióna kópií svojej druhej štúdiovky Born This Way (2011).
pred 8 rokmi
Remake filmu Sparkle z roku 1976, v ktorom si zahrala zosnulá Whitney Houston, bude mať podľa nepotvrdených informácií premiéru o čosi skôr ako sa predpokladalo.
pred 9 rokmi
Ten príbeh je tak silno mýtický, že by som sa pri ňom asi nudil, keby som mal desať rokov...
pred 4 rokmi
Majster Bolek Polívka vystúpi už o týždeň na Slovensku so svojou Manéžou.
pred 4 rokmi
Počas tohto týždňa bude takmer 400 motoristických novinárov z viac ako 20 európskych krajín testovať na cestách v Žilinskom kraji 50 kusov produktovo vylepšenej verzie modelu Kia cee’d.
pred 5 rokmi
Gregory Porter, kapely Snarky Puppy a Fourplay – takáto hviezdna zostava zavíta v októbri na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2015.