Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čaplovič je za experiment s internátnymi školami

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.05.2012

Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) je za realizáciu experimentu s internátnymi školami pre sociálne vylúčené, najmä rómske deti.
Čaplovič je za experiment s internátnymi školami
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) je za realizáciu experimentu s internátnymi školami pre sociálne vylúčené, najmä rómske deti. "Takýto experiment by si zaslúžil pozornosť, máme nevyužité budovy, kde by sa mohol experiment internátnych škôl uskutočniť," povedal v nedeľu v diskusnej relácii STV O 5 minút 12.

Zdôraznil však, že chce, aby fungovali na báze dobrovoľnosti a že projekt by sa mal financovať z európskych peňazí. "Ak by to neboli európske peniaze, tak by som do toho nešiel," dodal.
 
Dobrovoľnému vzdelávaniu v internátnych školách sa nebráni ani Zsolt Simon (Most-Híd). Nazdáva sa ale, že takéto riešenie je len čiastkové a rómsky problém nevyrieši komplexne. Za kľúčové považuje, aby Rómovia pracovali a ich deti videli, že ráno odchádzajú do práce a večer sa z nej vracajú. Upozornil tiež na osud detí po opustení škôl. "Kam pôjdu, keď stade odídu?" spýtal sa.

Čaplovič a Simon sa zhodli aj na tom, že musí existovať sankčný mechanizmus pre rodičov, ktorí svoje deti neposielajú do školy. Čaplovič povedal, že v takomto prípade by krátil prídavky na deti. Riešiť problémy marginalizovaných skupín chce minister školstva aj zavedením spoločného vzdelávania pre všetky deti, nedeliť ich na podpriemerné a talentované a neposielať časť z nich do špeciálnych škôl a ďalších zasa na osemročné gymnáziá. Takýto model sa podľa neho osvedčil vo Fínsku.

Zmeniť by sa mali aj metódy vzdelávania v menšinových školách. Podľa Čaploviča bude ambíciou predovšetkým to, aby absolventi základných škôl ovládali slovenčinu v ústnom prejave a dokázali sa uplatniť na celom území Slovenska. Simon takýto prístup víta. Uviedol, že maďarské deti v školách často nútia naučiť sa niečo naspamäť, deti však obsahu učiva nerozumejú a nedokážu ho uplatniť. "Menšina sa dobre cíti vtedy, keď sa môže vzdelávať v materinskom jazyku, ale pre nás je dôležité, aby sa vedeli uplatniť".
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Domáci krst dlho očakávaného albumu, ktorý dostal názov podľa miesta jeho vzniku Rockfield, prebehol koncom októbra v Hard Rock Cafe Praha.
pred 8 rokmi
Rockeri od Nitry si stihli splniť aj malý detský sen. Stretli sa so svetovou hviezdou Jean Claude van Dammom!
pred 4 rokmi
Nezabudnuteľné dobrodružstvo, ktoré si ona zrejme nebude pamätať.
pred 9 rokmi
Film vychádza zo skutočnej udalosti, ku ktorej došlo počas letu Air France 8969 dňa 24. decembra 1994 a sledovalo ju v priamom prenose 21 miliónov divákov.
pred 8 rokmi
Začína sa napínavá hra na mačku a myš, v ktorej pôjde o veľa a Cross sa ocitne až na hranici svojich morálnych zásad a psychických možností.
pred 8 rokmi
Prvorodený syn zomrel a po narodení dcéry si rodičia zaumienili, že z nej bude slávna osobnosť. Clara Wieck Schumannová.
pred 9 rokmi
Klasický filmový motív, klasická romantika, neklasickí herci...
pred 8 rokmi
Srdcom Sony a99 je 35 mm snímač CMOS Exmor s efektívnym rozlíšením 24,3 Mpix, ktorý je prvýkrát použitý v kombinácií s technológiou polopriepustného zrkadla Translucent Mirror Technology.