Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bývalý obhajca Černáka uspel s dovolaním

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 31.07.2012

NS SR zrušil odsudzujúci rozsudok v korupčnej kauze advokáta Daniela M. a spoluobžalovaných.
Bývalý obhajca Černáka uspel s dovolaním
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Korupčným prípadom, v ktorom figuruje bývalý obhajca doživotne odsúdeného Mikuláša Černáka Daniel M. a jeho dvaja spoluobžalovaní Hilmi B. a Danuša. B., sa bude opäť zaoberať Špecializovaný trestný súd.

Dovolací senát najvyššieho súdu vyhovel dovolaniu obžalovaných a zrušil pôvodný rozsudok. Agentúru SITA o tom informovala Kancelária NS SR.

Medzi hlavné dôvody verdiktu patrí viacnásobné hrubé porušenie práva na obhajobu a práva na spravodlivý proces, ktoré okrem vnútroštátnych právnych noriem garantujú medzinárodné dohovory záväzné pre SR. Ako príklad uviedol NS SR to, že advokát obvineného vôbec nebol oboznámený s niektorými výsluchmi. Rozhodnutie NS SR sa ďalej opiera o niekoľko verdiktov Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.
 
Na osem rokov väzenia a peňažný trest 500-tisíc korún (16,6 tis. ) odsúdil v októbri 2008 samosudca Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici advokáta Daniela M. obžalovaného za korupciu pri žiadostiach o prepustenie z väzby. Ďalším trom obžalovaným sudca vymeral po dva roky nepodmienečne.

Daniel M. sa podľa obžaloby dopustil viacerých trestných činov, preto súd použil asperačnú zásadu. Išlo o trestné činy prijímanie úplatku a pomoc pri tomto trestnom čine vo vzťahu k verejnému činiteľovi, ktorým bol sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslav M. Ten zomrel na infarkt v novembri 2005. Vina Daniela M. a jeho troch spoluobžalovaných bola podľa sudcu preukázaná rozsiahlym dokazovaním, výpoveďami svedkov a ďalšími dôkazmi. Išlo najmä o odpočúvanie telefonických hovorov advokáta a odpočúvanie kancelárie sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslava M., ktorý sa podľa obžaloby s Danielom M. delil o úplatky.

Obžalovaní Róbert Sch. z Brezna a manželia Danuša a Hilmi B. z Beňadikovej v okrese Liptovský Mikuláš vtedy dostali po dva roky nepodmienečne za to, že advokátovi dali úplatky za prepustenie príbuzných z väzby a on sa s nimi delil s nebohým sudcom. Advokát od jedného z obvinených žiadal 200-tisíc (6 639 €), od druhého 300-tisíc korún (9 958 €). Od Ľubice K. dostal 400-tisíc korún (13 278 €) a od Danuše B. 100-tisíc korún (3 319 €).

Podľa obžaloby sa advokát v októbri 2004 dohodol so sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslavom M., že za úplatok, o ktorý sa rozdelia, sudca prepustí z väzby obvinených Slavomíra S. a Petra Sch. Advokát so sudcom mal vybavovať prepustenie z väzby aj pre trojicu obvinených z Liptova. Obžalovaný advokát akúkoľvek korupciu poprel. Tvrdí, že išlo iba o odmeny za právne služby. Rovnako za nevinného sa považuje i Róbert Sch., ktorý mu podľa obžaloby dal úplatok za vybavenie prepustenia z väzby svojho brata Petra. Úplatok popreli i manželia Danuša a Hilmi B. Peniaze, ktoré dala Danuša B. obžalovanému Danielovi M. v hoteli Ďumbier v Brezne, boli údajne za obhajobu ich synov Násira a Ferasa. Daniel M. mal dostať úplatok aj od príbuzných obvineného Igora B., ale k odovzdaniu peňazí nedošlo.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Dokonalý posun v príbehu, ktorý začína presne tam, kde skončila prvá séria a prostredníctvom tuctu nových dielov posúva hrdinov seriálu ďalej.
pred 8 rokmi
„...Like Clockwork“ je názov dlho očakávaného albumu kapely Queens Of The Stone Age, jedného z headlinerov tohtoročného festivalu Rock for People, ktorý sa bude konať v Hradci Králové od 2. do 5. júla.
pred 10 rokmi
Obetou za kvalitný LCD TV môže, ale nemusí byť letná dovolenka
pred 9 rokmi
Super 8 je fantastické, napínavé sci-fi, v ktorom exceluje svojimi hereckými výkonmi päť detských hercov a rukopis Stevena Spielberga je tu viac ako zjavný.
pred 8 rokmi
Vedeli ste, že Raymond Moody, ktorého preslávili bestsellery Život po živote či Život po strate, sa pokúsil o samovraždu?!
pred 7 rokmi
Pri optimálnom zložení jedálneho lístka asi jednu pätinu dennej potreby tekutín pokryjeme zo stravy, najmä polievok, šťavnatého ovocia a zeleniny, prípadne čajov.
pred 6 rokmi
Chcete si kúpiť obľúbenú knihu, film alebo hudobné CD? Už Vás nebaví strácať čas ich zháňaním v predajniach, či nákupných centrách? Ak už daný titul nájdete, je neskutočne predražený? S tým už je koniec! Máme pre vás riešenie...
pred 7 rokmi
Crossover so športovým imidžom a bohatou výbavou