Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Budúce sčítanie obyvateľstva budú možno robiť inak

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.04.2014

Štatistici uvažujú nad kombinovaným spôsobom sčítania, pri ktorom sa využívajú napríklad registre štátnych inštitúcií.
Budúce sčítanie obyvateľstva budú možno robiť inak
Zdroj obrázku: Internet
 

Budúce sčítanie obyvateľstva, ktoré by malo byť v roku 2021, sa bude možno robiť inak než doteraz. Štatistický úrad už začína riešiť, akú formu bude mať najbližšie sčítanie.

„Potrebujeme sčítanie, ktorým dosiahneme zníženie záťaže respondentov a zabezpečenie ochrany ich súkromia,“ povedala na dnešnej tlačovej besede generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková. „Je jasné, že sčítanie na Slovensku musí prejsť transformáciou, príčinou je najmä to, že ochota spolupráce obyvateľstva sa znižuje,“ uviedla.

Predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová dala zriadiť expertnú skupinu, ktorá bude hľadať najlepší spôsob pre budúci cenzus. V skupine budú okrem štatistikov aj demografi, sociológovia a ekonómovia. „Dve tretiny by mali tvoriť ľudia z externého prostredia,“ povedala Benkovičová. Skupina by mala začať fungovať od septembra.

Štatistický úrad sa predbežne prikláňa ku kombinovanému modelu sčítania, ktorý používajú mnohé krajiny. Pri takom sčítaní sa okrem tradičného zberu údajov od ľudí využívajú registre štátnych inštitúcií, prípadne sa urobí sčítanie len vzorky obyvateľstva. Kombinované sčítanie má však podľa Benkovičovej viaceré limity. Otázny je podľa nej najmä stav našich registrov, ktoré si každá inštitúcia robí pre vlastný účel. „V registroch nie je celá populácia a registre nie sú vzájomne prepojené,“ konštatuje Benkovičová. Pracovná skupina má preto preskúmať, do akej miery sa dajú registre u nás využiť pri sčítaní. Pri kombinovanom sčítaní je podľa Ivančíkovej nevýhodou tiež náročnosť spracovania. „Vyžaduje si väčší čas na spracovanie, lebo treba spraviť integráciu zdrojov,“ ozrejmila. Výhodu tradičného spôsobu vidí šéfka štatistikov Benkovičová napríklad v tom, že sa pri jeho uplatnení dajú poskytnúť informácie aj najmenším obciam. Ako bude vyzerať budúce sčítanie, by mohlo byť jasné koncom roka 2017.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
V Paríži sa predstaví nová generácia Toyoty Auris
pred 9 rokmi
Svadby a jubileá sú hlavné témy najväčšieho svadobného veľtrhu TRAU DICH (zosobáš sa alebo naber odvahu) v Rakúsku, ktorý sa uskutoční vo Viedni od 20. do 22. januára.
pred 10 rokmi
Syr máme radi všetci. Tie extra kúsky ocenia aj labužníci. Podobne ako my potrebujú dýchať.
pred 12 rokmi
Plávanie patrí z hľadiska rekreačnej aktivity i z hľadiska zdravotného efektu medzi základné prostriedky telesnej výchovy.
pred 7 rokmi
Toto je skutočný príbeh o bolesti, nebi a zrodení sa do nového života. Bol december 2009, keď Crystal McVeová, 32-ročná matka štyroch detí, prestala dýchať. Bolo to iba deväť minút, no tie jej od základov zmenili život.
pred 9 rokmi
Minulý týždeň na okruhu vo Fiorane krstila automobilka Ferrari ďalší pretekársky derivát typu 458 Italia.
pred 10 rokmi
Cieľom prevencie, a to nielen v rámci Európskeho dňa melanómu, je včasné odhalenie novotvarov kože, najmä melanómu v počiatočnej fáze. Doplnené o zoznam lekárov.
pred 8 rokmi
Predpokladaný rast v budúcom roku má podľa analytikov pokračovať aspoň do roku 2016, kedy výdavky dosiahnu 1,247 mld. USD.