Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Brány väčšiny škôl zostanú zatvorené, učitelia štrajkujú

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.11.2012

Školskí odborári požadujú desaťpercentné zvýšenie tarifných platov, odmietli vládnu ponuku na zvýšenie miezd o päť percent.
Brány väčšiny škôl zostanú zatvorené, učitelia štrajkujú
Zdroj obrázku: Internet
 

Brány väčšiny škôl na Slovensku dnes zostanú zatvorené. Zamestnanci školstva o 6. hodine ráno vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku, ktorým chcú dosiahnuť desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a zlepšenie financovania školstva.

Do štrajku sa podľa informácií odborárov zapojí asi 80 percent zamestnancov základných škôl a 70 percent pracovníkov stredných škôl. V troch najväčších mestách - Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach budú aj protestné zhromaždenia. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku odporúča štrajkujúcim, aby dôvody štrajku vysvetľovali letákmi, či transparentmi.

Školskí odborári do poslednej chvíle rokovali s vládou, ktorá ponúkala päťpercentné zvýšenie platov. Rozhodnutie štrajkovať nezmenila ani piatková ponuka ministra financií Petra Kažimíra, ktorý navrhol zvýšenie platov pedagogických a odborných pracovníkov o päť percent do taríf. Nepedagogickým pracovníkom by sa päť percent pridalo formou účelovo viazaných prostriedkov. Učiteľom by to prinieslo zvýšenie platov mesačne o 36 eur a nepedagogickým pracovníkom by do peňaženiek pribudlo 18 eur. Táto ponuka však bola pre odborárov neprijateľná a tak definitívne potvrdili štrajk.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho štrajk potrvá a zrejme to nebude vo všetkých školách rovnako. Najčastejšie sa spomínajú tri dni, niektoré školy už vopred oznámili dvojdňový štrajk. Podľa odborového predáka Pavla Ondeka bude všetko závisieť od aktuálnej situácie v jednotlivých školách. Centrálny štrajkový výbor bude monitorovať situáciu a podľa nej rozhodne o prerušení, prípadne ukončení štrajku. Učitelia v niektorých školách sú dokonca pripravení po skončení štrajku pokračovať v protestoch tým spôsobom, že budú v školách s deťmi, ale nebudú vzdelávať. Z viacerých škôl prichádzali správy o zastrašovaní zo strany zriaďovateľov, aby si to so štrajkom rozmysleli.

Štrajk skomplikuje situáciu mnohým rodičom detí, ktorých školy budú pre štrajk zatvorené. Minister školstva Dušan Čaplovič minulý týždeň vyzval starostov a primátorov, aby rodičom pomohli postarať sa o deti. Niekde budú k dispozícii centrá voľného času, športové haly a iné zariadenia, kde môžu deti stráviť deň. Rodičia detí, ktorých školy budú mať pre štrajk riaditeľské voľno a tak s nimi budú musieť zostať doma, môžu požiadať Sociálnu poisťovňu o ošetrovné.

Samotní učitelia, ktorí vstúpili do štrajku, prídu o mzdu za dni štrajku a musia si zaplatiť aj zdravotné poistenie za tieto dni. Niektorí riaditelia avizovali, že im stratu príjmu môžu kompenzovať vo forme osobného ohodnotenia alebo odmien.

Premiér Robert Fico cez víkend opäť pripomenul, že učiteľom rozumie, pretože ich platy sú nízke. V tejto situácii však vláda nemá viac ako na ponúkaných päť percent. "Oni hovoria o desiatich, my máme legitímne právo povedať nula, ponúkame päť percent ako kompromis," povedal premiér.

Školskí odborári trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných miezd pre všetkých pracovníkov regionálneho a vysokého školstva. Očakávajú postupné kroky, aby do konca volebného obdobia podiel HDP na školstvo dosiahol šesť percent. Platy učiteľov v regionálnom školstve by mali postupne dosiahnuť úroveň 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a u vysokoškolských 1,7 až trojnásobku. Ďalej chcú, aby sa platová tabuľka pre nepedagogických zamestnancov začínala minimálnou mzdou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Richard Müller má za sebou turné, oslavu 50-tky, exkluzívny box „VŠETKO“ a k tomu „EŠTE“ stihol aj nový album!
pred 5 rokmi
Nahrávka Born Sinner bude nasledovníkom jeho úspešného debutu Cole World: The Sideline Story.
pred 3 rokmi
Celkovo sa v júni produkcia automobilov vo Veľkej Británii zvýšila medziročne o 5,4 % na 143 759.
pred 5 rokmi
Film zatiaľ nemá režiséra a ešte doň neobsadili žiadneho herca.
pred 6 rokmi
Toto sme tu ešte nemali! Slovenskí čitatelia načítajú svetový bestseller Muži, ktorí nenávidia ženy od Stiega Larssona, ktorý sa stal medzinárodným fenoménom.
pred 5 rokmi
Obaja interpreti zo zámoria si odniesli po tri ocenenia.
pred 3 rokmi
Láska a sex nám dokážu urobiť zo života nebo aj peklo. Vedia to v Notting Hill, vie to Bridget Jonesová aj tí, čo majú Lásky čas. Vie to aj film S láskou, Rosie, britská romantická komédia plná omylov a chýb, ktoré jednoducho robíme.
pred 7 rokmi
Veľké listnaté stromy, ktoré dosahujú výšku od 20 do 40 metrov.