Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Brány počas štrajku zatvorí väčšina škôl

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.09.2012

Odborári už majú predbežné čísla z viacerých veľkých okresov od základných a stredných škôl, na vysokých školách stále prebieha monitoring.
Brány počas štrajku zatvorí väčšina škôl
Zdroj obrázku: Internet
 

V okresoch, ktoré už nahlásili účasť na jednodňovom výstražnom štrajku 13. septembra, zatvorí svoje brány väčšina škôl.

Agentúre SITA to povedal predseda školských odborárov Pavel Ondek po dnešnom prvom zasadnutí štrajkového výboru. Odborári už majú predbežné čísla z viacerých veľkých okresov od základných a stredných škôl, na vysokých školách stále prebieha monitoring. "Ešte nemáme zmapované celé Slovensko, lebo v niektorých okresoch stále zasadajú odborové rady. Konkrétnejší budeme až v deň štrajku," povedal Ondek.

Podľa šéfa odborárov nahlásili predbežnú účasť v štrajku základné školy v ôsmich okresoch. Najvyššiu, takmer stopercentnú účasť, deklarovali predbežne v Rožňavskom okrese, len o niečo menej škôl plánuje štrajkovať v okrese Spišská Nová Ves. V okrese Žilina sa k štrajku prihlásilo približne 90 percent základných škôl, v okrese Banská Bystrica je to asi 85 percent. Košice-okolie nahlásili 80-percentný, Košice dokonca 96-percentný záujem. V okrese Prešov sa na štrajk pripravuje približne 70 percent základných škôl, v Trnavskom okrese asi polovica.

Osem okresov už nahlásilo aj záujem v radoch stredných škôl. V západoslovenskom regióne, v okresoch Bratislava, Nitra a Trnava, plánuje štrajkovať sumárne asi 80 percent stredných škôl, asi 80 percent škôl zatvorí svoje brány aj na východnom Slovensku v okresoch Košice a Prešov. Ako ďalej uviedol Ondek, v Trenčianskom okrese bude štrajkovať približne 71 percent stredných škôl, rovnaké číslo nahlásila aj Banská Bystrica. Okres Žilina uvádza predbežne 64 percent stredných škôl, ktoré sa chystajú vstúpiť do štrajku.

Odborári zo Slovenska vyhlásili jednodňový výstražný štrajk na 13. septembra. Učitelia sa chystajú zatvoriť školy od 6:00 do 18:00 presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády SR. Rozhodli sa tak preto, že rokovania zástupcov zväzu s ministerstvom školstva ani za rok nepriniesli očakávané výsledky. Od protestnej akcie očakávajú najmä zvýšenie mzdy o 10 percent. Štrajk plánujú v materských, základných, stredných aj vysokých školách, kde majú odbory 50-tisícovú členskú základňu. Školy budú informovať rodičov o vyučovaní, respektíve jeho zrušení podľa počtu zamestnancov, ktorí sa na štrajku zúčastnia.

Jedným z dôvodov na štrajk je aj predložený návrh rozpočtu SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva. Odbory žiadajú upraviť rozpočet tak, aby reálne platy zamestnancov v školstve porástli budúci rok minimálne o 10 percent. Taktiež volajú po úprave systému odmeňovania, ktorý by zabezpečil pedagogickým a odborným zamestnancom platy na úrovni 1,2- až dvojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Pre odborárov je prioritou celkové systémové zvýšenie financií do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Reálna historická udalosť čakala na svoju filmovú podobu a o jej zobrazenie sa veľmi dlho pokúšalo niekoľko tvorcov.
pred 6 rokmi
Hip-hopové formácie vystúpia 11. októbra v Ateliéri Babylon.
pred 8 rokmi
V čom je Cambridge diéta výnimočná?
pred 9 rokmi
Po pretekoch, tréningu možno prijať nápoje s obsahom horčín, a to práve pre ich schopnosť dráždiť tráviaci trakt.
pred 5 rokmi
Životopisný film dánskeho režiséra Pera Flya o švédskej speváčke a herečke Monice Zetterlund rozpráva o jej ceste z malého mestečka vo Švédsku ku sláve v kluboch v New Yorku a Štokholme.
pred 5 rokmi
Ak máte chuť na triler plný tajomstiev a romantiky, Zákerná hra je presne pre vás. Začítajte sa do nej a urobte si pohodlie, lebo chvíľami budete sedieť od napätia na okraji stoličky.
pred 8 rokmi
Nový člen rodiny DS je smelý, radikálny a asertívny
pred 6 rokmi
Nová stanica zo skupiny JOJ Group Senzi TV má osloviť najmä divákov, ktorým v televízii chýbajú napríklad repete hity, Senzi Senzus, Drišľak, pesničky z Vlachovky a podobné žánre.