Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Borec by mal odstúpiť, zlyhal odborne i ľudsky

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.04.2014

Borecovo dovolanie považuje Lipšic za jediný prípad, keď minister spravodlivosti urobil všetko pre to, aby sa skorumpovaný odsúdený politik vyhol trestu.
Borec by mal odstúpiť, zlyhal odborne i ľudsky
Zdroj obrázku: SITA
 

Minister spravodlivosti Tomáš Borec by mal podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica odstúpiť z funkcie a povedať verejnosti, kto ho dotlačil k podaniu dovolania v prospech Františka Olejníka.

„Dnešný rozsudok najvyššieho súdu vyslal signál, že ani minister nemôže zablokovať spravodlivosť. Smutným svedectvom je, že minister Borec zostáva vo funkcii, hoci odborne i ľudsky zlyhal,“ povedal Lipšic v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý zamietol Borecovo dovolanie v kauze Františka Olejníka.

Borecovo dovolanie považuje Lipšic za jediný prípad, keď minister spravodlivosti urobil všetko pre to, aby sa skorumpovaný odsúdený politik vyhol trestu. „Od začiatku sme tvrdili, že minister nepovedal jediný argument, prečo bol skutkový stav zistený nesprávne. Dnes nikto okrem obhajcov Olejníka a ministra neverí, že išlo o justičný omyl,“ dodal exminister vnútra. Rovnako zopakoval, že opozícia od samotného začiatku tvrdila, že podanie dovolania je nepodložené, postavené na klamstvách a že ide o prepísaný podnet obhajcov odsúdeného Olejníka.

Bývalého košického poslanca a niekdajšieho dekana Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Františka Olejníka čaká pobyt za mrežami. Päťčlenný dovolací senát Najvyššieho súdu SR dnes zamietol dovolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca v korupčnej kauze košického exposlanca. Dovolanie spôsobilo rozruch v politických kruhoch a viedlo k neúspešnému pokusu o odvolanie ministra Boreca. Ten podal dovolanie v prospech Olejníka a pozastavil mu nástup do väzenia.

Komunálny poslanec kandidoval v koalícii, v ktorej bola aj vládna strana Smer-SD. Úplatok si podľa súdu pýtal za to, že vybaví hlasovanie v košickom mestskom zastupiteľstve o predaji lukratívnej budovy za podhodnotenú, zvýhodnenú cenu. Bol právoplatne odsúdený na päť rokov väzenia, čo pred rokom potvrdil najvyšší súd v odvolacom konaní.

Predseda dovolacieho senátu Najvyššieho súdu SR Milan Lipovský po vyhlásení rozhodnutia dnes upozornil, že konanie o dovolaní nie je treťou inštanciou v súdnom konaní. „Skutkový stav, ako je zistený súdom prvého a druhého stupňa, v konaní o dovolaní už nie je patričné skúmať a rozoberať,“ povedal. Zároveň pripomenul, že minister spravodlivosti má výnimočné právo podať dovolanie aj pokiaľ ide o skutkový stav. „Aj oprávnenie ministra spravodlivosti podať dovolanie musí vychádzať z toho, že sú tu zjavné nepresnosti a nedokonalosti pri zisťovaní skutkového stavu,“ uviedol. „V danej veci Špecializovaný trestný súd a potom aj najvyšší súd ako odvolací súd sa veľmi starostlivo zaoberali skutkovým stavom a logickým spôsobom dospeli k tým skutkovým zisteniam, ktoré potom zvýraznili vo svojich rozhodnutiach,“ povedal predseda dovolacieho senátu. Dovolanie ministra podľa senátu tiež neuvádzalo, v čom konkrétne vidí nesprávne zistenie skutkového stavu, okrem toho, že nebola použitá zásada in dubio pro reo (v pochybnostiach v prospech obžalovaného).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Kompilácia hitov Ivety Bartošovej, mapujúca jej úspechy od začiatku kariéry až do roku 1989.
pred 6 rokmi
Nájsť na našej umeleckej scéne človeka, ktorý dokáže podávať rovnako kvalitné herecké aj spevácke výkony nie je vôbec jednoduché. Zopár takýchto jedincov by ste našli medzi dosluhujúcou generáciou.
pred 4 rokmi
Drakula, múmia, vlkolak, Frankenstein... nám dospelým možno strach naháňajú, no deti ich milujú!
pred 6 rokmi
Nissan predstavil „londýnsky taxík“ s novým dizajnom
pred 6 rokmi
Hoci volumetrická diéta má množstvo zástancov, nájdu sa aj takí, ktorí volumetrickú diétu nepovažujú za vhodný spôsob stravovania sa.
pred 4 rokmi
Oceňovaný slovenský inštrumentalista považuje Satrianiho za majstra, ktorý povýšil gitarové hranie z doprovodného na sólistické.
pred 9 rokmi
Tak ako Bonda poznáte pod skratkou 007, tak by aj pre pomenovanie najmenšieho Citroenu úplne stačila skratka DS3.
pred 6 rokmi
Po úspešných singloch Die Young a C´mon z albumu Warrior si k tretiemu singlu prizvala Ke$ha amerického speváka a skladateľa Will.i.am-a.