Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Borec by mal odstúpiť, zlyhal odborne i ľudsky

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.04.2014

Borecovo dovolanie považuje Lipšic za jediný prípad, keď minister spravodlivosti urobil všetko pre to, aby sa skorumpovaný odsúdený politik vyhol trestu.
Borec by mal odstúpiť, zlyhal odborne i ľudsky
Zdroj obrázku: SITA
 

Minister spravodlivosti Tomáš Borec by mal podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica odstúpiť z funkcie a povedať verejnosti, kto ho dotlačil k podaniu dovolania v prospech Františka Olejníka.

„Dnešný rozsudok najvyššieho súdu vyslal signál, že ani minister nemôže zablokovať spravodlivosť. Smutným svedectvom je, že minister Borec zostáva vo funkcii, hoci odborne i ľudsky zlyhal,“ povedal Lipšic v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý zamietol Borecovo dovolanie v kauze Františka Olejníka.

Borecovo dovolanie považuje Lipšic za jediný prípad, keď minister spravodlivosti urobil všetko pre to, aby sa skorumpovaný odsúdený politik vyhol trestu. „Od začiatku sme tvrdili, že minister nepovedal jediný argument, prečo bol skutkový stav zistený nesprávne. Dnes nikto okrem obhajcov Olejníka a ministra neverí, že išlo o justičný omyl,“ dodal exminister vnútra. Rovnako zopakoval, že opozícia od samotného začiatku tvrdila, že podanie dovolania je nepodložené, postavené na klamstvách a že ide o prepísaný podnet obhajcov odsúdeného Olejníka.

Bývalého košického poslanca a niekdajšieho dekana Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Františka Olejníka čaká pobyt za mrežami. Päťčlenný dovolací senát Najvyššieho súdu SR dnes zamietol dovolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca v korupčnej kauze košického exposlanca. Dovolanie spôsobilo rozruch v politických kruhoch a viedlo k neúspešnému pokusu o odvolanie ministra Boreca. Ten podal dovolanie v prospech Olejníka a pozastavil mu nástup do väzenia.

Komunálny poslanec kandidoval v koalícii, v ktorej bola aj vládna strana Smer-SD. Úplatok si podľa súdu pýtal za to, že vybaví hlasovanie v košickom mestskom zastupiteľstve o predaji lukratívnej budovy za podhodnotenú, zvýhodnenú cenu. Bol právoplatne odsúdený na päť rokov väzenia, čo pred rokom potvrdil najvyšší súd v odvolacom konaní.

Predseda dovolacieho senátu Najvyššieho súdu SR Milan Lipovský po vyhlásení rozhodnutia dnes upozornil, že konanie o dovolaní nie je treťou inštanciou v súdnom konaní. „Skutkový stav, ako je zistený súdom prvého a druhého stupňa, v konaní o dovolaní už nie je patričné skúmať a rozoberať,“ povedal. Zároveň pripomenul, že minister spravodlivosti má výnimočné právo podať dovolanie aj pokiaľ ide o skutkový stav. „Aj oprávnenie ministra spravodlivosti podať dovolanie musí vychádzať z toho, že sú tu zjavné nepresnosti a nedokonalosti pri zisťovaní skutkového stavu,“ uviedol. „V danej veci Špecializovaný trestný súd a potom aj najvyšší súd ako odvolací súd sa veľmi starostlivo zaoberali skutkovým stavom a logickým spôsobom dospeli k tým skutkovým zisteniam, ktoré potom zvýraznili vo svojich rozhodnutiach,“ povedal predseda dovolacieho senátu. Dovolanie ministra podľa senátu tiež neuvádzalo, v čom konkrétne vidí nesprávne zistenie skutkového stavu, okrem toho, že nebola použitá zásada in dubio pro reo (v pochybnostiach v prospech obžalovaného).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Mobilita s nulovými emisiami vo forme prémiového automobilu dokazuje, že je receptom na radosť z jazdy.
pred 3 rokmi
Nie každá konšpirácia je len teória.
pred 8 rokmi
Oficiálna pieseň blížiacich sa Majstrovstiev sveta v hokeji Life is a game má už aj svoju vizuálnu podobu.
pred 5 rokmi
A tá hudba, tá je strhujúca. Žiadne starosti, žiadne stresy, je to zábava. A to ma baví. Asi rovnako, ako tých chalanov, ktorí sa v podstate akoby iba hrali. A postavili si 5 pomyslených hradov z piesku.
pred 6 rokmi
Uplynulo desať rokov od okamžiku, keď Dr. Hannibal Lecter zmizol z dohľadu a agentka FBI Clarice Starlingová sa s ním rozprávala v prísne stráženej nemocnici pre nebezpečných chorobomyseľných zločincov...
pred 7 rokmi
Program Avon pochodu s registráciou účastníkov sa začne o 13:00 na námestí pri Eurovea Galleria a slávnostný štart je naplánovaný na 15:00.
pred 3 rokmi
Aké by to boli Vianoce bez vianočnej komédie?
pred 7 rokmi
Americký herec Alec Baldwin musel v utorok krátko pred štartom vystúpiť z lietadla na letisku v Los Angeles po tom, čo sa odmietol prestať hrať na svojom mobilnom telefóne.