Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 08. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Blíži sa čas podávania prihlášok na vysoké školy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.02.2013

Maturanti a záujemcovia o vysokoškolské štúdium majú najvyšší čas rozmyslieť si, na akú vysokú školu si podajú prihlášku. Mnohé majú termíny do konca februára.
Blíži sa čas podávania prihlášok na vysoké školy
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Maturanti a záujemcovia o vysokoškolské štúdium majú najvyšší čas rozmyslieť si, na akú vysokú školu si podajú prihlášku. Mnohé majú termíny do konca februára. Stredoškoláci si môžu vyberať spomedzi 36 vysokých škôl – 20 verejných, troch štátnych a 13 súkromných vysokých škôl. Okrem toho na Slovensku pôsobia štyri pobočky zahraničných vysokých škôl.

Termíny prijímacích skúšok si každá škola stanoví sama, väčšinou je to v priebehu februára až mája. Niektoré fakulty prijímajú prihlášky ešte dodatočne v júni až septembri. Na mnohé školy a univerzity treba poslať prihlášky už do 28. februára. Tento termín platí napríklad pre najstaršiu Univerzitu Komenského v Bratislave, okrem fakulty manažmentu a dvoch bohosloveckých fakúlt, Trnavskú univerzitu, Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave či Paneurópsku vysokú školu. Väčšina fakúlt Slovenskej technickej univerzity, s výnimkou strojníckej fakulty, berie prihlášky do konca marca. Rovnako je to aj na Ekonomickej univerzite v Bratislave či košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika s výnimkou lekárskej fakulty, kde sa treba prihlásiť už do 28. februára.

Za prihlášku sa platí poplatok od 20 do 70 eur. Na mnohých školách je lacnejšie podať prihlášku elektronickou formou ako papierovou. Najdrahšie sú prihlášky napríklad na Lekársku fakultu UK či Slovenskú zdravotnícku univerzitu, kde sa platí 70 eur.

Minulý rok bol najväčší záujem o štúdium na UK v Bratislave, kde sa prihlásilo viac ako 24-tisíc študentov a takmer 40 percentám sa podarilo aj uspieť, vyplýva z informácií internetovej stránky www.uips.sk . Nasleduje Slovenská technická univerzita v Bratislave, na ktorú si podalo prihlášky vyše 10-tisíc študentov a úspešných bolo skoro 80 percent. Tretia skončila Žilinská univerzita v Žiline, z takmer sedemtisíc študentov tu uspelo 66,7 percenta.

Najväčší problém bolo dostať sa napríklad na Lekársku fakultu Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, kde uspelo len desať percent uchádzačov. Na Lekársku fakultu UK sa dostalo 24,6 percenta uchádzačov a Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach asi tretina záujemcov. Na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave uspelo 14,3 percenta a Filmovej a televíznej fakulte VŠMU to bolo 23 percent záujemcov. Približne tretina uchádzačov sa dostala na Obchodnú fakultu EU a Fakultu podnikového manažmentu EU, Národohospodársku fakultu UK, Farmaceutickú fakultu UK, Fakultu telesnej výchovy a športu UK, Fakultu architektúry STU či Fakultu sociálnych a ekonomických vied

Naopak, vyše 90 percent záujemcov o štúdium uspelo napríklad na fakultách chemickej a potravinárskej technológie, ako aj strojníckej na STU v Bratislave, Technickej fakulte SPU Nitra, Strojníckej fakulte ŽU v Žiline, na Technickej univerzite v Košiciach na strojníckej, stavebnej či leteckej fakulte, alebo Fakulte prírodných vied UCM Trnava.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Hlavnou postavou nového dokumentu je slovenská muzikantka a herečka Dorota Nvotová (známa z filmov Děvčátko, Perníková věž alebo z komédie O život) a jej nepálske alter ego Fulmaya.
pred 8 rokmi
Po 5-ročnej pauze sa skupina vracia na pódia a opäť s novým nástrojovým obsadením.
pred 10 rokmi
Možno povedať, že úspech a predaj prvého DVD s názvom „Laci Strike – Cesta tanečníka“ predstihol očakávania
pred 7 rokmi
Kia Concept je najnovším výtvorom známej automobilky, ktorý bude priťahovať pozornosť návštevníkov autosalónu v Ženeve.
pred 9 rokmi
Hoci film The Next Three Days sa asi nestane míľnikom v kinematografii, som toho názoru, že ak si ho pozriete neoľutujete....
pred 9 rokmi
Nový Samsung SM7 v porovnaní s prvou generáciou podľahol výrazným dizajnovým zmenám, ktoré sa odkláňajú od konzervatívnych tvarov.
pred 9 rokmi
Tak sa zdá, že športové žánre, zvlášť tie, ktoré obsažne zachycujú krvou napáchnuté boxerské arény sú stále v kurze.
pred 9 rokmi
Dan Bárta včera odohral výnimočný koncert s triom Roberta Balzara v prešovskom City Clube.